czwartek, 31 lipca 2014

Język ojczysty – wyboisty. Wakacje w bibliotece



     Pod takim hasłem odbywają się w tym roku wakacje w Bibliotece  zorganizowane przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży.
     Wakacje w Bibliotece to przygody z książkami i ich bohaterami. Ale nie tylko. W końcu są wakacje ;-) Jak zawsze, na uczestników czeka wiele innych atrakcji. Najpierw odbyło się bardzo ważne spotkanie z panią Moniką Broda z Komendy Powiatowej Policji. Kajdanki oczywiście były, ale raczej jako rekwizyt, czy atrakcyjny dodatek do spotkania. Najważniejsze były rady i przestrogi pani Moniki kierowane do uczestników i dotyczące bezpiecznego spędzania czasu wolnego, którego, szczególnie podczas wakacji, wszyscy mają naprawdę dużo.  Jeszcze w tym samym dniu dzieci obejrzały przedstawienie Pchła Krętaczka w wykonaniu aktorów teatru ART-RE i poznały cenne wartości, którymi warto kierować się w życiu, aby być uczciwym wobec siebie i innych.
     Kolejne dni również obfitowały w spotkania z magicznym światem książek, czytanie w plenerze, zajęcia plastyczne, kulinarne i ruch na świeżym powietrzu. Lody dla ochłody też smakowały wybornie. Nawet chwilowe zachwianie pogody nie popsuło nastrojów. Od czego w końcu jest pomysłowość: zabawa z animacyjną Chustą Klanzy, przebieranki, gry planszowe i łamigłówki dla bystrej główki. Wszystko to sprawiło, że pierwszy tydzień wakacji w Bibliotece upłynął przyjemnie i bardzo szybko.
                                                                                                                                    Alicja Ptasińska











środa, 30 lipca 2014

70 lat temu w Warszawie. Wystawa literatury i orderów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

01.08.1944 r. w Warszawie wybuchło Powstanie. Dla uczczenia 70 rocznicy Powstania Warszawskiego w Czytelni Ogólnej zorganizowano wystawę literatury i poświęconych mu orderów.
Wystawa trwa do 04.08.20014 r.

Poniżej kilka zdjęć z wystawy:






Serdecznie dziękujemy Panu, który udostępnił swoją kolekcję dla potrzeb zorganizowania wystawy.


Krzysztof Marek Bąk - ekslibris cyfrowy. Wystawa

     Komputeryzacja, cyfryzacja wkraczają do naszego życia i trudno się bez nich już obejść. Technika cyfrowa przenika również do sztuki. Tworzona komputerowo grafika wymaga takiej samej wyobraźni i wrażliwości artystycznej jak i ta wykonywana metodami tradycyjnymi. Z tą tylko "drobną" różnicą, że nie wymaga żadnych akcesoriów poza komputerem z odpowiednim programem. Technika cyfrowa wkroczyła również do ekslibrisu. Coraz więcej artystów tworzących ten maleńki znak własnościowy nieodłącznie związany z książkami, wykonuje go metodą techniki komputerowej.
     Jednym z nich jest Krzysztof Marek Bąk z Bielska-Białej. Wielu artystów tworzy ekslibrisy amatorsko. Pan Bąk jest profesjonalistą w tym zakresie. Ekslibrisy prezentował nawet podczas obrony habilitacji z grafiki. Zajmuje się także aspektami teoretycznymi i filozofią księgoznaku. Pan Krzysztof Marek Bąk jest absolwentem ASP we Wrocławiu, a obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Grafiki Uniwersytetu Śląskiego. W Bielsku-Białej, by zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się tworzeniem znaków książkowych, zainaugurował działalność Edukacyjnej Galerii Ekslibrisu.
     Krzysztof Marek Bąk w swoim dorobku artystycznym ma 66 wystaw indywidualnych w Polsce i w wielu innych krajach: Niemczech, Czechach, Portugalii, Wielkiej Brytanii Danii, USA, Kuwejcie. Uczestniczył również w licznych prezentacjach zbiorowych i konkursach, w których łącznie uzyskał 25 nagród i wyróżnień. Jest członkiem Deutsche Exlibris - Gesellschaft oraz American Socjety of Bookplate Colletors
& Designers.
     Na parterze Pałacu Książęcego, w holu przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych , w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu do końca sierpnia 2014 r. trwa wystawa indywidualna Krzysztofa Marka Bąka prezentująca 65 księgoznaków wykonanych techniką cyfrową. Zapraszamy :-)
      Za przygotowanie wystawy i udostępnienie zbiorów dziękujemy panu Gustawowi Lisowi, żagańskiemu artyście-plastykowi i kolekcjonerowi, który w naszym regionie aktywnie promuje artystów z całego kraju, zajmujących się tworzeniem ekslibrisów.

Poniżej kilka wybranych dzieł:

Leśmianiana, z cyklu Sad Rozstajny, 2013


Leśmianiana, z cyklu Sad Rozstajny, 2013

Ekslibris dedykowany Ari Bergmanowi, z cyklu Torah

Ekslibris dedykowany Karolinie Fojuk-Pustelnik

Ekslibris dedykowany Gustawowi Lisowi. Opus 536

Ekslibris dedykowany Anke Polenz. Opus 467

Ekslibris dedykowany prof. Katarzynie Koczyńskiej-Kielan. Opus 431

niedziela, 27 lipca 2014

Klub Super Mama czyli wszystko pod kontrolą

Pod koniec czerwca, w miejsce Klubu Małego Dziecka działającego przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży powstał  
Klub Super Mama

     Utworzony przy Bibliotece Klub Super Mama działa pod patronatem Burmistrza Miasta Żagań Daniela Marchewki, Prezesa Spółki Pałac Książęcy oraz Zakładu Fotografii Barwnej. Koordynatorem działalności Klubu jest pani Patrycja Erdman.
     To miejsce przyjazne nie tylko mamom, ale i tatusiom, babciom, dziadkom i opiekunom. Spotkania w Klubie odbywają się co dwa tygodnie i służą wymianie doświadczeń, zdobywaniu wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności.
      Uroczyste otwarcie Klubu odbyło się 23 czerwca 2014 r. w Sali Kryształowej w Pałacu Książęcym.
  


Znalezione w książkach...

Naklejka z pudełka od zapałek

piątek, 11 lipca 2014

Znalezione w książkach...

      Dzisiaj koleżanka  znalazła w książkach ciekawe "zakładki" - malutkie, wielkości wizytówek lub małych widokówek ulotki reklamowe z początku XX wieku. Są w języku niemieckim i prawdopodobnie były kiedyś własnością kogoś, kto mieszkał w Żaganiu (przed wojną Sagan) lub jego okolicach do końca II wojny światowej. Zanim zmieniły właściciela. A teraz trafiły do Biblioteki i już tutaj zostaną :-)

Awers i rewers ulotki reklamowej fabryki nici, 1904 r.

Ulotka reklamująca margarynę Viola

Ulotka reklamująca przyprawę Maggi (i producenta lub hurtownię pewnie też)

czwartek, 10 lipca 2014

Nie dajmy się upałom!


„Nie dajmy się upałom!”, pod takim hasłem 27.06.2014 roku  w Czytelni Ogólnej odbyło się cykliczne, VI już spotkanie profilaktyczno – edukacyjne, skierowane przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku, ich opiekunów oraz tych, którzy interesują się profilaktyką zdrowotną związaną z upałami. Uczestnicy obejrzeli najpierw ciekawą prezentację  multimedialną przedstawiającą zagrożenia jakie niosą ze sobą nękające nas coraz częściej niebezpieczne dla zdrowia i życia upały i wahania pogodowe oraz wskazówki, jak postępować, by uniknąć ich skutków. Dla uatrakcyjnienia programu, na spotkanie zaproszono panią Magdalenę Dera z Centrum Dietetycznego NATURHOUSE, która mówiła o zdrowym odżywianiu oraz dokonała bezpłatnych pomiarów: wagi, zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, zatrzymanych płynów metabolicznych. Po prezentacji wszyscy obecni mogli skorzystać także z indywidualnych konsultacji dyplomowanego dietetyka.  
                                                                                                                             Elżbieta Buganik



poniedziałek, 7 lipca 2014

Dla Ciebie wszystko Nicholasa Sparksa w DKK dla dorosłych

     26 czerwca odbyło się kolejne, ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawiana była powieść obyczajowa Nicholasa Sparksa Dla Ciebie wszystko
     Książka opowiada historię miłości Dawsona Cole'a i Amandy Collier. Młody chłopak wychowany w rodzinie patologicznej, mściwej i budzącej grozę, w mieście Pamlico i dziewczyna z dobrego, przykładnego domu, gdzie rodzina wyznacza zasady i granice. Przez wymuszenie ze strony rodziny, młodzi ludzie muszą zakończyć swój związek. Spotykają się po wielu latach i uczucie ponownie rozkwita.
     Książka chwyta za serce, zaczynając czytać, nie można jej skończyć. Opinie na jej temat były niemal identyczne. Akcja trzyma w napięciu od początku do końca powieści. Brak jest zbędnych opisów, dzięki czemu czytelnik może sam przenieść się do świata opisanego przez autora. 
Panie zgodnie przyznały, że jest to jedna z najlepszych książek Nicholasa Sparksa, wzruszająca i wciągająca już od pierwszych stron.
                                                                                                                                  Karolina Skowrońska

Varia - wystawa obrazów Marii Teresy Olejarz

   
     W Czytelni Ogólnej trwa wystawa obrazów Marii Teresy Olejarz VARIA. Oficjalne otwarcie odbyło się 24.06.2014 r.
    Pani Maria Teresa Olejarz mieszka w Żaganiu i jest członkiem Grupy Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tworzy z potrzeby serca, dla siebie i dla znajomych. Swoje prace kilkakrotnie prezentowała na wystawach zbiorowych sekcji plastycznej UTW. Wystawa w Bibliotece jest pierwszą wystawą indywidualną. Ekspozycja obejmuje prace z kilku okresów twórczości, o różnej tematyce, wykonane wieloma technikami. Pani Teresa jest szczególnie wrażliwa na piękno ciała ludzkiego, szczególnie w ruchu. Uwydatnia to wyraźnie w obrazach z cyklu "Taniec". Wciąż się rozwija, stawia sobie nowe wyzwania i podejmuje coraz to inne tematy. Swoje pierwsze kroki stawia również w dziedzinie fotografii. Zdjęcia można obejrzeć na wystawie Sekcji Fotograficznej Centrum Kultury w holu głównym na parterze Pałacu Książęcego.






     Wernisaż wystawy pani Marii Teresy Olejarz wzbogacił swoim występem żagański zespół artystyczny Pod Różą. Po spotkaniu w Czytelni Ogólnej, uczestnicy imprezy udali się do Holu Słonecznego Pałacu Książęcego, by obejrzeć wspólną ekspozycję Grupy Artystycznej UTW.
                                                                                                                                          Elżbieta Buganik