czwartek, 25 lutego 2016

Pantaleon i wizytantki Mario Vargasa Llosy w DKK dla dorosłych


Działalność Dyskusyjnego Klubu Książki w roku 2016 zainaugurowałyśmy 28 stycznia rozmową o książce Mario Vargasa Llosy  Pantaleon i wizytantki. Omawiana lektura to powieść satyryczno-obyczajowa, której akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w Peru.
Kapitan Pantaleon Pantoja, oficer peruwiańskiej armii  otrzymuje od swoich przełożonych misję tak ważną jak i absurdalną. Musi zapobiec rosnącej wciąż liczbie gwałtów i zorganizować w armii domy publiczne. Wraz z małżonką zmuszony jest porzucić swoje dotychczasowe życie i udać się do tropikalnej Amazonii, gdzie stacjonuje wojsko. Autor postawił bohaterowi zadanie niezwykle trudne: jak bowiem zaspokoić potrzeby tysięcy wojaków z garstką prostytutek zwanych delikatnie wizyt antkami i jeszcze zachować to w tajemnicy?
Powieść zaskakująca, napisana zupełnie inaczej niż dotychczas przez nas czytane, przenosi czytelnika do całkowicie innego świata i wywołuje uśmiech prawie przy każdej przeczytanej stronie. Autor w satyryczny sposób opisał życie peruwiańskich żołnierzy w armii, ale nie jest to książka zabawna.
Panie niezwykle pozytywnie wypowiedziały się na temat lektury Mario Vargasa Llosy. Za jedyny minus uznały to, że  autor usilnie stara się mieszać w niej wątki, jedna akcja szybko przechodzi w drugą, a to okazuje się dosyć trudne w odbiorze przez czytelnika. Mimo to, książka, choć nie najłatwiejsza w czytaniu,  jest jak najbardziej warta uwagi.

                                                                                                        Karolina Skowrońska





           



            


poniedziałek, 15 lutego 2016

Finisaż wystawy ekslibrisów Ryszarda Bandosza


Żagań tuż po wojnie - spotkanie z regionalistą Marianem R. Świątkiem



17 lutego w Żaganiu świętuje się rocznicę zakończenia walk o miasto. Biblioteka włącza się do obchodów poprzez organizowanie spotkań z regionalistą żagańskim Marianem Ryszardem Świątkiem. To dzięki niemu i jego niegasnącej pasji mamy okazję poznać jak wyglądało miasto przed, w czasie i tuż po II wojnie światowej. Pan Marian wciąż uzupełnia swoje zbiory zdjęć i dokumentów dotyczących Żagania, zwłaszcza z okresu wojennego i chętnie dzieli się nimi z mieszkańcami. Nawet te już widziane można oglądać i oglądać, wciąż bowiem są miejsca, które odkrywamy jakby na nowo. Coś po wojnie wyburzono, coś wybudowano. Coś innego wcale nie nadawało się do rozbiórki, a zostało zniszczone jeszcze nawet w latach 70. poprzedniego stulecia. Te zdjęcia poparte komentarzem Pana Mariana, który potrafi powiedzieć, do kogo należał budynek, którego już nie ma, a szkoda, bo mógłby być…, czy pokazać stan jego zniszczenia bądź zachowania po zakończeniu działań wojennych itd., dla jednych stanowią wspomnienia, dla innych lekcję historii i odkrywanie przeszłości miasta, dzielnicy, osiedla, obiektów architektonicznych czy poszczególnych kamienic.
W tym roku spotkanie z Panem Marianem Świątkiem odbyło się 10 lutego. Publiczność jak zawsze dopisała. Tym razem skupiliśmy się na pierwszych latach powojennych. Oprócz zdjęć przedstawiających ogólny obraz stanu fizycznego miasta, przedstawione zostało życie społeczne, zwłaszcza sytuacja ludności niemieckiej pod rządami zwycięskiej Armii Radzieckiej. Przytoczone zostały fragmenty wspomnień niemieckiego pastora Schmiechen z Kościoła Łaski.
To są spotkania na żywo, bez wcześniej przygotowanych konspektów czy scenariuszy. Każdy ma prawo zabrać głos, powiedzieć, dodać coś od siebie, upewnić się. A Pan Marian zawsze odpowie, dopowie, poprze szczegółami lub sprostuje.
         W historii naszego miasta jest jeszcze wiele nieodkrytych kart, albo odkrytych i nie opisanych w żadnej publikacji. Dlatego też bardzo cenimy sobie te spotkania z Panem Marianem, jego wiedzą i zbiorami. To niezapomniane lekcje historii sprzed raptem kilkudziesięciu lat, za które Panu Marianowi Świątkowi serdecznie dziękujemy.


 
 


piątek, 5 lutego 2016

Wystawa ekslibrisów Ryszarda Bandosza

   W Galerii Ekslibrisu do końca lutego trwa wystawa ekslibrisów Ryszarda Bandosza. 24 lutego o godz. 16.30 odbędzie się finisaż wystawy z udziałem samego Autora. Eksponowane znaki książkowe pochodzą ze zbiorów kuratora wystawy, żagańskiego plastyka, edukatora sztuki i kolekcjonera Gustawa Lisa. Wystawa zorganizowana została z okazji obchodów 500-lecia ekslibrisu polskiego.
     Ryszard Bandosz z wykształcenia jest politologiem, z zawodu kolejarzem, obecnie już na emeryturze, a z zamiłowania twórcą i kolekcjonerem ekslibrisów głównie związanych z koleją. Mieszka w Warszawie i był rzecznikiem prasowym warszawskiego Oddziału Regionalnego Polskich Linii Kolejowych. 
     Ryszard Bandosz swoje ekslibrisy tworzy w technice linorytu. Wykonuje je dla przyjaciół, znajomych, bibliotek publicznych, muzeów, instytucji i organizacji. Tematyka jego znaków książkowych obejmuje motywy przyrodnicze, wytwory ręki ludzkiej, znaki heraldyczne, judaica, ludzi przedstawianych w różnych sytuacjach, architekturę i obiekty techniki. Niektóre zawierają akcenty humorystyczne. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i różnych instytucji w kraju i za granicą.

Ryszard Bandosz, 2014, linoryt, op. 741. Daty i sylwetka tura nawiązują do pierwszego polskiego ekslibrisu z 1516 r. 

     Ekslibrisy zajmują w życiu Ryszarda Bandosza dużo miejsca. Jest autorem licznych artykułów prasowych oraz współautorem książek: Turystyka i sport w ekslibrisie polskim (Warszawa, 1988) oraz Motywy warszawskie w ekslibrisie (Warszawa, 1999). W konkursach i wystawach uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia. Przygotowywał wystawy m. in. w Klubie Kolejarza w Warszawie, a w Bydgoszczy zorganizował Pierwszą Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Kolejowego w roku 1986 ze swojej kolekcji, z katalogiem autorstwa Józefa  Tadeusza Czosnyki. Swoje zbiory udostępniał na liczne wystawy w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, Galerii Ekslibrisu w Krakowie, Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi i szeregu innych. 
    Ryszard Bandosz był też członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisów, członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Ekslibris Polski". Obecnie należy do Kolegium Redakcyjnego czasopisma dla miłośników ekslibrisów "Ex Bibliotheca" wydawanego przez Warszawską Galerię Ekslibrisu, w którym publikuje swoje artykuły.

Ryszard Bandosz, 2011, linoryt, op. 669, ekslibris wykonany dla Gustawa Lisa

Ryszard Bandosz, 1976, linoryt, op. 12

Ryszard Bandosz, 2013, linoryt, op. 713

Ryszard Bandosz, 1984, linoryt, op. 88

czwartek, 4 lutego 2016

Ferie w Książnicy z Sienkiewiczem na tablicy

W tym roku obchodzimy 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza dlatego rok 2016 został uchwalony przez Sejm Rokiem Sienkiewicza. Dla uczczenia mistrza słowa i pięknej mowy polskiej Oddział dla Dzieci i Młodzieży uczynił go patronem tegorocznych ferii zimowych.
Każdy dzień obfitował w gry, zabawy literackie, niespodzianki oraz ciekawe podróże z bohaterami  powieści W pustyni i w puszczy. Śladami  Stasia i Nel uczestnicy zajęć podążyli do Afryki, poznali występujące tam zwierzęta i już  pierwszego dnia stworzyli maskotkę ferii – potężnego lwa. Innym razem, poznane podczas głośnego czytania powieści Henryka Sienkiewicza zwierzęta afrykańskiej sawanny, wykonali z plasteliny. Tropem Stasia i Nel wybrali się też do murzyńskiej wioski, gdzie znajduje się góra Lindego, a na niej zawarli braterstwo krwi.
Były też inne atrakcje.  Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji, po której oprowadziła wszystkich Pani Sylwia Woroniec – oficer prasowy. Dzieci zobaczyły strzelnicę, siłownię, areszt tymczasowy i przypomniały sobie o zasadach bezpiecznych ferii. Do Biblioteki natomiast przybyły Panie z Urzędu Skarbowego z akcją „Weź paragon i graj w loterii paragonowej”. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, za co otrzymali atrakcyjne nagrody. Był też czas dla babć, które razem z wnuczętami za pomocą kredki i kartki odbyły podróż po Afryce.
Podczas innych zajęć dzieci przeniosły się w świat muzyki. Podczas warsztatów wyrażały swoje emocje i określały je za pomocą kolorowych kartek. Łowami w puszczy żagańskiej, które polegały na poszukiwaniu ukrytych w miejskich instytucjach maskotek, zakończył się pierwszy tydzień wypoczynku z Biblioteką. W Urzędzie Miasta, Straży Miejskiej, w Urzędzie Skarbowym – wszędzie zostali mile przyjęci. 25 stycznia w mieście obchodzono III Dzień Życzliwości w Żaganiu. Wszyscy w tym dniu byli dla siebie mili i do uczestników ferii z prezentami zawitali przedstawiciele Urzędu Miasta.
Ferie w Książnicy z Sienkiewiczem na tablicy to nie tylko aktywne spotkania z literatura i sztuką. Nie zabrakło też ruchu na świeżym powietrzu, spacerów po parku, aniołów na śniegu, dokarmiania ptactwa i oczywiście wyjść na pizzę. 
                                                                                                                      Alicja Ptasińska 

                                               Poniżej kilka wybranych fotek: