wtorek, 29 stycznia 2013

Rzeźby książkami inspirowane i z książek wykonane

     Książki trzeba czytać. Koniecznie. Jednak w różnym stopniu wykorzystujemy je również w innych celach, a artyści potrafią stworzyć z nich coś pięknego. 
     Su Blackwell, brytyjska artystka, wyszukane w antykwariatach stare książki nie tylko dokładnie czyta, ale również tworzy z nich niezwykłe baśniowe rzeźby. Inspirację czerpie z baśni i podań ludowych.

Opowieści z Narnii

Czerwony Kapturek

Wichrowe wzgórza

Tajemniczy ogród
(Źródło: http://booklips.pl)

czwartek, 24 stycznia 2013

Fryderyk Wilhelm IV w Żaganiu

Dokładnie 200 lat temu, 13 stycznia 1813 r. jeden z najzamożniejszych mieszkańców Żagania, królewski radca handlowy Fechner, w swojej kamienicy na Rynku Maślanym (nie przetrwała do naszych czasów) podejmował następcę tronu pruskiego, późniejszego króla Fryderyka Wilhelma IV, który zatrzymał się w mieście w drodze do Wrocławia. Nie był to jego ostatni pobyt w Żaganiu. Z księżną żagańską Dorotą Talleyrand-Perigord, która wychowywała się w Berlinie przyjaźnił się od lat dziecinnych i w tych przyjaznych kontaktach pozostawał z nią również jako król Prus.

(Źródło: Katarzyna Adamek i Marian Świątek, Żagań znany i nieznany ; www.naszezatonie.org.pl)

wtorek, 22 stycznia 2013

Ferie 2013 - pierwszy tydzień

Podróże po kulturze


 Choć pogoda nieco straszyła tym, że nie będzie śniegu tej zimy, to jednak spadło go dużo, co ucieszyło wszystkie dzieci oraz organizatorów ferii w Żaganiu. Miejska Biblioteka Publiczna przy współpracy z Centrum Kultury oraz Muzeum Obozów Jenieckich przygotowała atrakcyjny program obfitujący każdego dnia w zabawy i niespodzianki. W pierwszym tygodniu uczestnicy sprawdzili swoją spostrzegawczość, brali udział w zajęciach plastycznych, spotkaniu z astronomią oraz warsztatach teatralnych,  słuchali pierwszej części Opowieści z Narnii oraz obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu żagańskiej młodzieży. Nie brakło oczywiście wyjść w plener, zabaw na śniegu i dokarmiania ptaków.  Pierwszy tydzień ferii zakończył kulig offroadowy i pieczenie kiełbasek. 
 (Zdjęcie z zasobów Centrum Kultury)


(Zdjęcie z zasobów Centrum Kultury)czwartek, 10 stycznia 2013

Lori Preusch i jej świat

 Lori Preusch to amerykańska ilustratorka książek dla dzieci. Jej twórczosć przedstawia świat nieograniczonej wyobraźni dziecięcej. Każdy obraz Lori Preusch powstaje z marzeń, wizji, planowanej ucieczki do wewnętrznego świata  dziecka. Dotykają emocji obserwatora i przywołują z pamięci świat, w którym wszystko jest możliwe. 


 (Źródło: http://www.borsini-burr.com)

środa, 9 stycznia 2013

Kulturalne ferie: czas start!!!

Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu oraz Centrum Kultury w dniach 14 - 26 stycznia 2013 r. zapraszają wszystkie dzieci na ferie zimowe pod hasłem "Podróże Po Kulturze".

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem!


                         od 10:00 do13:00
13.01. Niedziela. WOŚP – scena nad Bobrem przy restauracji Cesarski Ogród w Żaganiu
14.01. Poniedziałek. Kulturalne ferie: czas start! /Oddział Dziecięcy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu
15.01. Wtorek.  Kosmiczne zabawy plastyczne/ sala 041 w  żagańskim pałacu
16.01.Środa. ”Opowieści z Narni” /Oddział Dziecięcy w  MBP  w Żaganiu
17.01. Czwartek. ”Przygody Piotrusia Pana” spektakl teatralny połączony z warsztatami / Czytelnia Ogólna MBP w Żaganiu
18.01. Piątek. „Przygoda z astronomią” / sala 041 w  żagańskim pałacu
19.01. Sobota. Kulig offroadowy przy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu
21.01. Poniedziałek.  „Przygoda z tańcem” / sala 041 w  żagańskim pałacu
22.01. Wtorek. „ Żagański Szlak Historyczno-Militarny” – wycieczka autokarowa
23.01. Środa. ”Przygoda z Pancernymi” / Czytelnia Ogólna MBP w Żaganiu
24.01. Czwartek. Salon gier planszowych- szachy „Symultana”/sala 041 w  żagańskim pałacu
25.01. Piątek. Gra Miejska „Podróże po kulturze” / teren miasta Żagań
26.01. Sobota. „Śpiewać każdy może…” – karaoke/ sala 041 w  żagańskim pałacu

Filia nr 1 

Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu zaprasza dzieci na ferie zimowe z Julianem Tuwimem.
W 60. rocznicę śmierci polskiego poety oraz 100. rocznicę debiutu poetyckiego rok 2013 ogłoszono Rokiem Juliana Tuwima.


poniedziałek, 7 stycznia 2013

Rok 2013

Rok 2013 ogłoszono:
                                                                                                         Rokiem Juliana Tuwima
  

W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety polskiego, Juliana Tuwima  (13.09.1894 - 27.12.1953), minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków.

 (Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi)

                                     Rokiem Jana Czochralskiego


W 2013 roku przypada 60 rocznica śmierci Jana Czochralskiego (28.10.1885-22.04.1953), jednego z najwybitniejszych naukowców współczesnej techniki, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Odkryta przez niego metoda otrzymywania monokryształów, wyprzedziła o kilkadziesiąt lat swoją epokę i umożliwiła rozwój elektroniki. Dziś wszelkie urządzenia elektroniczne zawierają układy scalone, diody i inne elementy z otrzymywanego jego metodą monokrystalicznego krzemu.


                                                                                       Rokiem Witolda Lutosławskiego

W 2013 roku przypada też 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych po Chopinie i Szymanowskim polskich kompozytorów, Witolda Lutosławskiego (25.01.1913 - 07.02.1994). Jego dzieła obecne są na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat. Związany z tradycją europejską, był w swej twórczości obywatelem świata, a w działalności publicznej - gorącym i szczerym patriotą.Najważniejsze w jego dorobku są utwory orkiestrowe. Jako jeden z niewielu kompozytorów XX w. dyrygował wykonaniem niemal wyłącznie swoich utworów. Wirtuozowskie opanowanie orkiestry pozwoliło na uznanie go za najwybitniejszego polskiego symfonika.

                                                                                Rokiem Osób Niepełnosprawnych


Konwencja wprowadza do polskiego prawa nową definicję niepełnosprawności – stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym.  Tak więc rok 2013 powinien być okresem rewolucji społecznej w nowym, lepszym myśleniu o niepełnosprawności i traktowaniu osób nią dotkniętych.                                                                               Rokiem Powstania Styczniowego 

W   2013   roku    przypada    150    rocznica     wybuchu   Powstania Styczniowego,  które  wybuchło  22  stycznia  1863 r. i było skierowane przeciwko   rosyjskiemu   zaborcy.   Ogłoszenie   roku   2013   Rokiem Powstania  Styczniowego   jest  hołdem  złożonym poświęceniu i ofierze jego  uczestników,  którzy  nie  wahali  się  stanąć  do w alki  w  obronie wolności. 


                              Europejskim Rokiem Obywateli

W  roku  2013  przypada  20.  rocznica ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej.    Europejski     Rok     Obywateli    poświęcony     będzie pogłębianiu  świadomości  obywateli na temat ich statusu jako obywateli UE,  ich  praw  oraz  znaczenia  tych  praw  w  ich  życiu  codziennym.(Źródło: pl.wikipedia.org, www.dzienniklodzki.pl, www.janczochralski.com, wiadomości.onet, http://europa.eu, www.uniaeuropejska.org)

niedziela, 6 stycznia 2013

560 lat temu w Żaganiu przebywał św. Jan Kapistran


560 lat temu do Żagania przybył sławny mówca, prawnik i franciszkanin z odłamu przestrzegających surowszej reguły, zwanych obserwantami lub bernardynami. Jan Kapistran, który w roku 1690 został ogłoszony świętym, 10 stycznia 1453 r. wygłosił kazanie, w którym piętnował grę w kości, karty, warcaby, noszenie modnych szpiczastych butów i długich włosów. Na jego apel rozpalono przed kościołem wielkie ognisko, do którego mieszczanie wrzucali wszelkie przedmioty zbytku, golone brody i ścinane włosy. Przyszły święty z Żagania udał się do Wrocławia i Krakowa gdzie pod wpływem jego kazań ok. 100 osób zadeklarowało wstąpienie do Zakonu Braci Mniejszych. Kardynał Oleśnicki ofiarował miejsce pod Krakowem, gdzie założono klasztor i kościół pw. św. Bernardyna ze Sieny i nową wspólnotę zakonną, zwaną przez lud – bernardynami.
(Źródło: http://umzagan.nazwa.pl  i  www.bernardyni.pl)

czwartek, 3 stycznia 2013

Marian Wantoła i Otokar Balcy - kiedyś pracowali przy tworzeniu filmów o Bolku i Lolku oraz Reksiu

     W Nowy Rok (1 stycznia 2013) w szpitalu w Wilkowicach zmarł w wieku 86 lat Marian Wantoła, animator pracujący przy tworzeniu najbardziej popularnych w Polsce filmów rysunkowych dla dzieci o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia.  Urodzony w roku 1926, w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przepracował ponad 50 lat. (http://wyborcza.pl)
     Parę tygodni wcześniej, 11 grudnia 2012 r. zmarł inny wieloletni pracownik bielskiego SFR, 88-letni operator dźwięku, Otokar Balcy, który był specjalistą od dźwięku do niemal wszystkich filmów z serii Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki i innych. (http://kultura.gazeta.pl)

    Kilka słów o sympatycznych bohaterach znanych kreskówek

     Serial rysunkowy o Bolku i Lolku powstał w roku 1962 na zamówienie Telewizji Polskiej. Miała to być bajka o chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą był Władysław Nehrebecki, klasyk i jeden z pionierów polskiej animacji. Imiona bohaterów nawiązują do filmu Michała Waszyńskiego z 1936 r. pt. Bolek i Lolek, w którym obie role zagrał Adolf Dymsza.  
   

    W pierwszym filmie, wyemitowanym w 1963 r. bohaterowie kreskówki wcielają się w postać Wilhelma Tella. Film ten otrzymał nagrodę na festiwalu w Gottwaldowie. Wszystkie odcinki powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a w ciągu 23 lat wyprodukowano ich 150 w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. W roku 1973 na życzenie żeńskiej części widowni do filmu wprowadzono nową postać -Tolę. Koleżanka Bolka i Lolka pojawiła się w 30 odcinkach.
     Do roku 1977 bohaterowie nie mieli głosu. po raz pierwszy widzowie mogli ich usłyszeć w filmie pełnometrażowym pt. Wielka podróż Bolka i Lolka. Ulubieńcy widowni ostatni raz pojawili się w roku 1986 w dwóch filmach montażowych oraz w jednym pełnometrażowym pt. Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie.
     W 1977 r. TVP i Gazeta Wyborcza zorganizowały plebiscyt na "Dobranockę wszech czasów". Bolek i Lolek zajęli I miejsce przed Smerfami (II miejsce) i Wilkiem i zającem (III miejsce). 19 maja 2011 r. w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka (na zdjęciach).
(Informacje o filmie i fotografie: http://pl.wikipedia.org)