środa, 27 marca 2013

Pisanki z tekstem drukowanym


Dzisiaj na bibliotekarskim portalu PULOWEREK pojawił się wpis o pisankach z motywem książkowym. Ciekawy i tani sposób na nieco inne udekorowanie jaj świątecznych. Do ich wykonania można wykorzystać nie tylko stare książki, ale i czasopisma. Pomysł i fajny i inspirujący. Może ktoś zrobi pisanki z jakimś tekstem? Może z życzeniami?

Instrukcja wykonania na:

http://pulowerek.pl/2013/03/pomysl-na-ksiazkowe-pisanki/(Źródło: www.pulowerek.pl

Wielkanoc tuż tuż, a do wiosny daleko

     Zima wprawdzie nie odpuszcza, ale przyroda też jej nie ustępuje. Tu i tam są już widoczne krokusy, przyleciały nawet bociany! - jeśli ktoś nie pomoże im przetrwać, to jeszcze większy niż demograficzny prawie gwarantowany ;-)  Jednak stare przysłowie mówi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni i wszystko wskazuje na to, że w tym roku Święta Wielkiej Nocy odbędą się w zimowej scenerii.   
   
    Nie przeszkadza to jednak w przygotowywaniu ściśle wpisanych w tradycję Świąt Wielkanocnych pisanek. Właśnie w przygotowywaniu, a nie w malowaniu ponieważ dzisiaj jaja zdobi się na wiele sposobów. Można po nich tradycyjnie pisać woskiem i potem gotować w barwniku, wyskrobywać piękne wzory na już ufarbowanych, oklejać i wyklejać ziarnami, nićmi, koralikami, malować wydmuszki jaj. Można też ubierać je w "koszulki" wydziergane szydełkiem lub z misternej frywolitkowej koronki. Są tacy artyści, którzy nawet wiercą w skorupce dziurki tworząc w ten sposób niezwykle delikatne pisanki ażurowe. 
     Choć w Internecie jest wiele stron, na których można podziwiać pisankowe arcydzieła, to dzisiaj pokażę niewielki wycinek działalności Biblioteki na rzecz podtrzymywania tradycji i kształtowania poczucia piękna, estetyki i zamiłowania do sztuki i sztuki rękodzieła. W Bibliotece bowiem również trwają przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Jak co roku, młodociani Czytelnicy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pod kierunkiem naszej koleżanki Bożenki Maksymowicz wykonują piękne kartki świąteczne i pisanki. Pani Bożenka zajmuje się pisankami również w domu, by później obdarowywać nimi swoich bliskich: 

     Nas też nie pierwszy już raz obdarowała. O! w tym roku takimi: 

     W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży powstają pisanki różnej wielkości. Niektóre wyglądają jakby były z jaj strusich. 


Jeden z Czytelników, nastoletni Kuba podjął nawet próbę wykonywania pisanek ażurowych. Z uwagi na kruchość skorupki jaj, wiercenie w nich wymaga niezwykłej delikatności i precyzji. Brawo! Oto i one:


Poniżej jeszcze pisanki wykonane przez dorosłą Czytelniczkę Biblioteki, panią Terenię:


I jeszcze pisanki ubrane w misterne koronki frywolitkowe:

poniedziałek, 25 marca 2013

Konkurs plastyczny Jestem Obywatelem Europy


Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Żaganiu na Okręgowym Zjeździe Delegatów

   Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest działającą od ponad 90 lat największą bibliotekarską organizacją pożytku publicznego. W swoich zrzesza bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek, choć najwięcej członków reprezentuje biblioteki publiczne. Struktura organizacyjna odpowiada podziałowi administracyjnemu kraju i opiera się na 16 okręgach odpowiadających województwom. Całością działań SBP kieruje Zarząd Główny z siedzibą w Warszawie. Siedziba okręgu lubuskiego mieści się w WiMBP w Zielonej Górze. W strukturze okręgu lubuskiego działają dwa oddziały z Zarządem w Zielonej Górze  i w Gorzowie Wielkopolskim. Oddziałom podlegają koła SBP. Przy MBP w Żaganiu działa Koło skupiające bibliotekarzy miasta i Gminy Żagań. Koła, oddziały  i okręgi reprezentowane są na Zjeździe wyższego szczebla przez delegatów. Przewodniczącą Koła SBP w Żaganiu jest Urszula Sitarz i jednocześnie delegatem na Zjazd oddziałowy, a także okręgowy.
    22 marca 2013 r. odbył sie w Zielonej Górze okręgowy Zjazd sprawozdawczo-wyborczy SBP. Wybrano nowe władze na kolejną 4 - letnią kadencję oraz delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów, który odbędzie się w dniach 7 - 8 czerwca br. w Warszawie oraz omówiono inne sprawy wewnętrzne. 

sobota, 23 marca 2013

Ian McEwan i powieść Pokuta w DKK dla dorosłych

     21 marca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Rozmawiałyśmy o kilkakrotnie nagradzanej powieści Pokuta angielskiego pisarza Iana McEwana.  Panie z Klubu żywo dyskutowały o poruszanej w książce tematyce wojny i miłości oraz problemie grzechu i odkupienia, które stanowią motyw przewodni. Oceniły też samą budowę i wartkość akcji. Zgodnie stwierdziły, że rozwija się bardzo powoli i trzeba przebrnąć przez kilkadziesiąt stron, by stwierdzić, że książka jest naprawdę świetna i warta zarówno polecenia innym, jak i ponownego przeczytania. Tak na "spokojnie". Klubowiczki przygotowały się do spotkania na 6, tzn. obejrzały też emitowaną niedawno na antenie TV  adaptację filmową pod tym samym tytułem, która również zdobyła kilka nagród.
                                                                                                                                        Elżbieta Buganik


Następną lekturą będzie powieść austriackiej Noblistki (2004)  Elfriede Jelinek, Amatorki.Spotkanie autorskie z Krzysztofem Koziołkiem

     21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również nieformalny, ale chętnie obchodzony przez uczniów Dzień Wagarowicza. 21 marca to także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Międzynarodowy Dzień Lasów i Światowy Dzień Zespołu Downa.
     UNESCO w 1999 roku dzień 21 marca ustanowiło Światowym Dniem Poezji.
    W tym dniu w Bibliotece odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych oraz spotkanie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem, który poetą wprawdzie nie jest, ale przyznał się, że kiedyś wiersze pisał. Naszym lokalnym poetom poświęcono gazetkę "Poeci są wśród nas". 

Krzysztof Koziołek - absolwent polotologii na Uniwersytecie Zielonogórskim, dziennikarz, pisarz, autor powieści przygodowych, sensacyjnych, thrillerów i kryminałów typu skandynawskiego. Jego wydana w roku 2009 Święta tajemnica przez niektórych krytyków uznana została za pierwszy w Polsce kryminał skandynawski. Kolejną książką tego typu jest kryminał Bóg nie weźmie w tym udziału (2012). Krzysztof Koziołek sam wskazuje różnicę między kryminałem skandynawskim, a jego kryminałem. Otóż dla większości pisarzy skandynawskich piszących powieści kryminalne, intryga kryminalna stanowi tylko tło do podejmowanych tematów ważnych społecznie. U Koziołka natomiast jest odwrotnie: to kwestie społeczne stanowią tło, dla niego najważniejsza jest właśnie intryga kryminalna, akcja i jej tempo. Młody pisarz (rocznik 1978) jest również autorem opartego na faktach thrillera sądowego Instrukcja 0066. Bohaterem jest  postać autentyczna,  policjant i antyterrorysta, Stanisław Szafran. Nadzwyczaj skuteczny  w swych działaniach pada ofiarą pomówień przestępców, a system, którego strzegł, życie jego i jego rodziny zamienia w koszmar. Innym thrillerem z zawrotnym tempem akcji jest książka Premier musi zginąć. Piszący dopiero od 5 lat Krzysztof Koziołek, ma na swoim koncie jeszcze kilka innych równie ciekawych powieści. W przygotowaniu jest thriller prawniczy Ława przysiegłych. Za Miecz zdrady został zgłoszony do prestiżowej nagrody Paszport Polityki 2010 w kategorii literatura oraz do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2010. W roku 2011 otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego pisarza lubuskiego. 
     W spotkaniu z nowosolskim pisarzem wzięła udział także młodzież z sekcji dziennikarskiej działającej przy Centrum Kultury pod kierunkiem pani Ewy Kopczyńskiej. 


Powieści Krzysztofa Koziołka dostępne w Bibliotece:

Bóg nie weźmie w tym udziału
Droga bez powrotu
Miecz zdrady
Premier musi zginąć
Święta tajemnica
Trzy dni Sokoła
Instrukcja 0066 - będzie dostępna po opracowaniu

Zapraszam do lektury!

wtorek, 19 marca 2013

Prof. Jadwiga Kaliszewska


Dokładnie rok temu, 18 marca 2012 r. odeszła prof. Jadwiga Kaliszewska (15.09.1936 - 18.03.2012) wybitna polska skrzypaczka, zasłużona pedagog i wychowawczyni wielu utalentowanych artystów. Profesor Kaliszewska zasiadała w jury konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym również Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego. Swoim doświadczeniem artystycznym i dydaktycznym dzieliła się podczas konsultacji, warsztatów i kursów mistrzowskich w Łańcucie i Żaganiu. Ta wybitna postać polskiej wiolinistyki przez 25 lat była związana z Żaganiem i żagańskimi szkołami muzycznymi. Jako artystka koncertująca, wykładowca oraz organizator i dyrektor artystyczny Letniej Akademii Muzycznej na zawsze wpisała się w krajobraz muzyczny naszego miasta.

(Źródła: http://www.psmuza.zagan.pl ; foto: A. Żyworonek, www.stomuz.zagan.pl) 

piątek, 15 marca 2013

Znalezione w książkach...

W książkach zwracanych do Biblioteki można znaleźć różne "zakładki". Notaki, zdjęcia, widokówki, nieaktualne karty bankomatowe. Zauważone przez nas na bieżąco przy oddawaniu, są zwracane właścicielowi. Wczoraj jednak, w trakcie selekcji księgozbioru, z jednej z książek wypadł stary banknot 100 zł. Upłynęło już tyle lat... Czy na pewno był zakładką? Zachowamy go w zbiorach Biblioteki.


poniedziałek, 11 marca 2013

Henri Beyle (Stendhal)

23 stycznia 2013 r. minęła 230 rocznica urodzin Stendhala, a 10 czerwca przypadnie 200 rocznica jego przybycia do naszego miasta.
Henri Beyle (Stendhal) , francuski pisarz romantyk i prekursor realizmu w literaturze, urodził się w Grenoble 23.01.1783 r. jako trzecie dziecko w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Miał jeszcze dwie starsze siostry, ze starszą z nich, Pauliną łączyły go szczególnie bliskie więzy. Był uzdolniony matematycznie i w roku 1799 chciał studiować na Politechnice w Paryżu, ale został zatrudniony w Ministerstwie Wojny, a rok później wstąpił do armii Napoleona walczącej we Włoszech. W 1801 wrócił do Paryża i podjął pierwsze próby twórczości literackiej. W 1805 roku, zakochany w Melanie Guilbert, otworzył słabo prosperujący sklep. Trudna sytuacja finansowa zmusiła go do powrotu do wojska. W 1812 roku, zachwycony włoską kulturą rozpoczął pracę nad Historią malarstwa we Włoszech.
10 czerwca 1813 roku przybył do Żagania w charakterze intendenta armii napoleońskiej. Zamieszkał prawdopodobnie w pałacyku, w którym kiedyś mieściła się siedziba administracji książęcej, po II wojnie światowej Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a obecnie Sąd Rejonowy. Czas wolny spędzał na pisaniu korespondencji i dziennika, w którym opisał najbardziej wpływowych wówczas mieszkańców miasta. Wędrował po okolicy i czytał korzystając ze zbiorów biblioteki książęcej. Uwielbiał muzykę, więc pożyczył pianino, na którym miejscowy nauczyciel grywał dla niego utwory Mozarta.
Mieszkańców miasta i okolic od wiosny 1813 roku nękała tzw. gorączka nerwowa, na którą zmarło również wielu żołnierzy napoleońskich. Symptomy tej choroby wystąpiły również u Stendhala. Kiedy jednak pokonał chorobę i poczuł się lepiej, wyjechał z Żagania 27 lipca i nigdy już nie wrócił. Jego pobyt okazał się jednym z pierwszych faktów wiążących miasto z wolnomularstwem, bowiem od sierpnia 1806 roku Stendhal był inicjowany w Paryżu jako wolnomularz do loży Wielkiego Wschodu Francji "Karolina".
W roku 1819 we Włoszech, pod wpływem nieodwzajemnionej miłości napisał książkę O miłości. W roku 1821 podejrzany o szpiegostwo opuścił Włochy, a po rewolucji lipcowej w 1830 r. został konsulem francuskim w Trieście. Tam powstała jego najbardziej znana powieść Czerwone i czarne, która w roku 1864 znalazła się na indeksie ksiąg zakazanych. Rząd Austrii był do niego wrogo nastawiony, więc przeniesiono go do Rzymu, gdzie powstała jego jedyna doceniona za życia książka Pustelnia parmeńska (1839).
Stendhal zmarł w samotności i zapomnieniu 23.03.1842 r. w Paryżu. Dzieła Stendhala w zasobach Biblioteki: 

Czerwone i czarne
Pustelnia parmeńska
O miłości
Kroniki włoskie
Lucjan Leuwen
Życie Henryka Brulard - powieść autobiograficzna
Pamiętnik egotysty - powieść autobiograficzna                                                                                                   

(Źródła: http://www.inmf.org/markhamfootsteps.ht ; pl.wikipedia.org ; Hładkiewicz Wiesław, Żagański epizod Stendhala, „Nadodrze” 1979 nr 2, s. 11-12 ; Adamek Katarzyna, Świątek Marian Ryszard, Żagań znany i nieznany)

piątek, 8 marca 2013

Artystyczny Pejzaż Żagania - wystawa ekslibrisów KARETA DAM

W Oddziale dla Dorosłych czynna jest wystawa ekslibrisów ze zbiorów żagańskiego plastyka Gustawa Lisa KARETA DAM Z MOJEJ TALII. W talii są 24 karty i na wystawie zaprezentowano grafiki 24 artystów z różnych miejscowości w kraju. Ekspozycja podzielona jest na cztery bloki tematyczne: 

Piękno pożądania  
Hawwa (Ewa) - Dająca życie
Ambitne, kulturalne, dostojne  
Tajemnicze

Założeniem jest ukazanie piękna kobiet: ich ciała, duszy, obowiązków i spełniania ambicji zawodowych i intelektualnych zawartego przez artystów w małej formie znaku graficznego. 

Ekslibrisy, te maleńkie dzieła wykonane różnymi technikami można oglądać do końca marca. Zapraszamy!
Najlepsze e-booki 2012

Do jutra (9 marca) trwa jeszcze Tydzień e-książki 2013. Które e-booki zostały uznane za najlepsze w roku poprzednim?

Konkurs na najlepsze e-booki 2012 ogłosiła księgarnia internetowa Publio prowadzona przez spółkę medialną AGORA S.A. Użytkownicy sklepu, oddając głosy w konkursie dokonali wyboru w kilku kategoriach:  

Ebook roku 2012:   
1. Atlas Chmur  

Dwa następne miejsca: 
2. Pan Lodowego Ogrodu (najnowszy tom)  
3. Pięćdziesiąt twarzy Greya

Niezapomniany bohater:
Pan Samochodzik 

Odkrycie roku:
Pięćdziesiąt twarzy Greya 

Książka lepsza od filmu:
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet 

Najmroczniejszy kryminał:
Niewierni 

Fantastyka:
Bajki robotów 

Erotyka:
Pięćdziesiąt twarzy Greya 

Najlepsze wznowienie roku:
Mistrz i Małgorzata

Literatura faktu:
Dzienniki kołymskie

Facebook Award, czyli książka o największej ilości "lajków" na Facebooku:
Pan Lodowego Ogrodu

(Źródło: http://www.publio.pl)

środa, 6 marca 2013

Szkolenie - MAK+

Dzisiaj w Czytelni Ogólnej odbyło się szkolenie z zakresu  stworzonego i rozwijanego przez Instytut Książki systemu MAK+. Na nasze zaproszenie wzięły w nim udział również koleżanki bibliotekarki z żagańskich bibliotek szkolnych oraz bibliotek w terenie. Szkolenie z ramienia Instytutu Książki prowadził Paweł Suszczewicz. 
MAK + to elektroniczny i zintegrowany system biblioteczny służący do zarzadzania biblioteką i jej zbiorami. Umożliwia tworzenie katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. 
W chwili obecnej Biblioteka korzysta z Kompleksowego Systemu Zarządzania Biblioteką PROLIB Marc21, ale warto poznawać inne systemy i zasady ich działania. Tydzień e - książki 2013

Od 2004 roku w marcu obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week).  Akcję promującą  e - książki i  e - czytanie zainicjowała kanadyjska pisarka i autorka powiesci dla dzieci Rita Y. Toews. W tym roku Tydzień e - książki obchodzony jest w dniach 3 - 9 marca. Wydarzenie jest społeczną akcją wszystkich, którzy w jakiś sposób identyfikują się z tą formą czytania. Ciekawą inicjatywą była zorganizowana w 2011 r. akcja pisania przez Internautów powieści grupowej, która zakończyła się wydaniem e-booka pt. Płomień Śmierci. E - książkę udostępniono bezpłatnie na stronie wydawnictwa bezkartek.pl. W dobę po publikacji pobrało go ponad 2000 czytelników!  
Pierwsze e-booki powstały w 1971 roku, gdy Michael Hurt zainicjował Projekt Gutenberg którego celem była cyfrowa archiwizacja książek. Książka elektroniczna ma więc już 42 lata! W sprzedaży rynkowej e-booki pojawiły się w 1985 roku, gdy firma Voyager Company jako pierwsza na świecie zaczęła sprzedawać treść książek na płytach CD.
W Internecie jest wiele miejsc, z których można pobrać lub gdzie można przeczytać książki elektroniczne za darmo. Poniżej udostępniam link do listy przykładowych legalnych źródeł darmowych e-booków:


E - booki zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Czytają je nawet koty ;-)(Źródła: http://www.bezkartek.pl ; http://dominika.bibliosfera.net ; zdjęcia kotów:  http://pulowerek.pl)


wtorek, 5 marca 2013

Obecny budynek dworca kolejowego ma 100 lat

100 lat temu, 1 marca 1913 r. ukończono budowę obecnego budynku dworca kolejowego w Żaganiu. Historia żagańskiego kolejnictwa liczy 168 lat i jest to już 3 budynek dworcowy. Pierwszy przetrwał do roku 1876, w którym uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. 
Pierwsza biegnąca przez nasze miasto linia kolejowa łączyła Głogów z Jankową Żagańską, a pierwszy pociąg z Głogowa  na dworzec kolejowy w Żaganiu wjechał 26 lipca 1846 r., natomiast pierwszy polski pociąg osobowy na Ziemiach Odzyskanych przybył z Wrocławia Głównego 27 lipca 1945 r.
Przed I wojną światową krzyżowało się tutaj 7 linii kolejowych i kilka razy dziennie odjeżdżały ze stacji pociągi pospieszne do Wrocławia, Berlina, Drezna, Legnicy i Zgorzelca. Przed II wojną światową natomiast, polski wywiad posiadał na żagańskiej kolei swojego agenta, który identyfikował jednostki wojkowe i informował o ich przemieszczaniu. Podczas II wojny i tuż po niej, przez żagański dworzec przewieziono tysiące jeńców wojennych z całego świata. Najpierw Niemcy przywozili jeńców do znajdującego się w pobliżu jednego z największych obozów jenieckich III Rzeszy, a po wojnie Rosjanie wywozili żołnierzy niemieckich na wschód. W czerwcu 1971 r. na dworzec wjechała pierwsza lokomotywa spalinowa, a 31 maja 1991 r. -  przez stację w Żaganiu  ostatni raz przejechał pociąg z lokomotywą parową. 

    Budynek dworca kolejowego w Żaganiu z 1913 r. na starej widokówce.

(Źródła: Adamek Katarzyna, Świątek Marian R., Żagań znany i nieznany ; Powiat Żagański na dawnej karcie pocztowej, tekst i karty: Marian. R. Świątek ; http://kolejowepoludnie.blogspot.com)

poniedziałek, 4 marca 2013

Nicholas Sparks i jego Bezpieczna przystań w DKK


     Chociaż pogoda w poniedziałek, 25.02.2013r. była nieciekawa, dzień okazał się bardzo sympatyczny. W Czytelni Ogólnej spotkałam się z naszymi klubowiczkami, aby porozmawiać o powieści Nicholasa Sparksa Bezpieczna przystań. W miłej atmosferze, przy ciastkach i kawie, prowadziłyśmy ożywioną dyskusję. Panie doskonale zorientowane w temacie książki chętnie zabierały głos i wygłaszały swoje opinie.
     Zgodnie stwierdziłyśmy, że Nicholas Sparks to autor książek preferowanych przez kobiety, a Bezpieczna przystań to powieść o miłości z wątkiem kryminalnym, która tym razem porusza problem alkoholizmu i przemocy w rodzinie. Tematyka typowa dla Sparksa, miłość dwojga ludzi w małym miasteczku amerykańskim. Powieść napisana przystępnym językiem, warta przeczytania, chociaż nie zapada głęboko w pamięć.
 Grażyna Lichwiarz