czwartek, 28 listopada 2013

Mozaika natury - wystawa fotografii


   Świat dokoła nas od wieków inspiruje ludzi do przenoszenia jego przemijających kształtów na trwałe nośniki w postaci obrazów. Widziany oczami artystów nie zawsze zachowywał swój oryginalny wizerunek. Wraz z pojawieniem się aparatów fotograficznych możliwe stało się utrwalanie bieżącego widoku, który wyglądał jak zatrzymany w czasie. Z czasem jednak okazało się, że i fotografia jest sztuką. Dzisiaj nie tylko artyści, ale i amatorzy fotografii wykazują się wielką wrażliwością. Inspiruje ich zarówno piękno przyrody jak i mniej urocze aspekty życia ludzkiego. Ważne jest wszystko: detale, cień i kąt padania światła, kontrasty i podobieństwa. Ten sam fragment rzeczywistości sfotografowany np. o różnych porach dnia, w słońcu, deszczu i we mgle za każdym razem będzie wyglądał inaczej.
     W Oddziale dla Dorosłych do 15 grudnia trwa wystawa fotografii Użytkowników MBP. Tematem jest natura. Zdjęcia zachwycają utrwalonym bogactwem kolorów i kształtów, uchwyconą grą światła i cienia w przyrodzie, oddają tajemniczość mgieł czy  urok pory dnia.  

Fot. Piotr Pałac

Fot. Jan Mazur

Fot. Genowefa Feret Herman


wtorek, 26 listopada 2013

Pokochaj pluszowego misia


     
   Początek tygodnia w obfitował w niespodzianki i wrażenia. Była przygoda z autorką książek i zabawy z pluszowym misiem. Ponieważ w dniu 25 listopada gościła u nas niezwykła osoba, Barbara Kosmowska, zaplanowany Światowy Dzień Pluszowego Misia przeniesiony został na kolejny dzień.
  Światowy Dzień Pluszowego Misia jest nowym świętem ustanowionym 25 listopada 2002 r., czyli w 100 rocznicę powstania najbardziej popularnej zabawki na świecie. Źródła historyczne podają, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 r. Bohaterem wydarzeń był sam prezydent Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelt. To za sprawą prezydenta podczas polowania uratowany został mały niedźwiadek. Wiadomość bardzo szybko się rozeszła i na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto produkować pluszowe misie, które na cześć małego zwierzęcia nazwano „Teddy Bear’’.
    W Bibliotece na dzieci czekały już kolorowe misie oraz książeczki, których bohaterami są również misie. Przedszkolaki z ochotą wzięły je za rączki i wspólnie zatańczyły. Kiedy rozpoczęła się zabawa za oknem zaczął padać śnieg, który zachęcił wszystkich do znanej zabawy  „Stary niedźwiedź mocno śpi”.   
                                                                                                                                          Alicja PtasińskaSpotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

   
Choć 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia, to dzisiaj Miś musiał ustąpić miejsca Bubie i innym bohaterom książek Barbary Kosmowskiej. Pani Basia przyjechała do nas z samego rana i spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Żaganiu. Opowiedziała im o sobie, o swoich książkach i ich bohaterach. Dzieci słuchały, potem pytały, a pisarka odpowiadała. Każe dziecko było zapytane o imię i każde pochwalone za aktywność i trafność pytań. Potem oczywiście były jeszcze wpisy do książek. I był mały sprawdzian. Oczywiście zaliczony na 5. Jedna z dziewczynek zapytała czy pamięta jak ma na imię. Pani Basia nie musiała się zastanawiać. Oczywiście, że zapamiętała, czym udowodniła, że pytanie o imię nie było czystą formalnością. Aktywni uczestnicy spotkania wyszli zadowoleni i utwierdzeni w przekonaniu, że zapamięta ich ktoś wyjątkowy. Bo Pani Basia jest osobą wyjątkową nie tylko dlatego, że robi coś wyjątkowego. Tworzy wokół siebie atmosferę ciepła, życzliwości i wielkiego zrozumienia dla potrzeb młodych ludzi. I nie tylko młodych. Nic dziwnego, że jej książki są tak chętnie czytane.


Powieści Barbary Kosmowskiej dostępne w naszej Bibliotece:

Buba
Dziewczynka z parku
Hermańce
Myślinki
Niebieski autobus
Pozłacana rybka
Prowincja
Puszka
Teren prywatny
W górę rzeki

Polecamy i zapraszamy do lektury :-)

niedziela, 24 listopada 2013

Zimowe inspiracje

     Wokół jesienna szaruga, a w Pałacu Książęcym tylko wczoraj i dzisiaj można nacieszyć oczy pracami prezentowanymi na wystawie florystycznej Zimowe inspiracje. Kompozycje z subtelną nutą zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wykonała Anna Karwańska z Pracowni Florystycznej Nenufar w Żaganiu i gość specjalny Renata Wieczorek - florysta z Bydgoszczy. Piękne. Poniżej kilka wybranych dekoracji :-)

   Florystyka jest sztuką układania różnorodnych kompozycji z kwiatów i innych roślin. Tworzy się bukiety, wiązanki, girlandy, wieńce, stroiki i inne dekoracje. Nazywana jest też bukieciarstwem. Znana od starożytności przez wieki rozwijała sie w dwóch kierunkach: dekoracyjnym i symbolicznym. W Europie dominował kierunek dekoracyjny,  symboliczny natomiast w Azji, gdzie szczyt rozwoju osiągnął w Japonii. Japońska sztuka układania kwiatów to ikebana.


piątek, 22 listopada 2013

39, 9 Moniki Rakusy w DKK dla dorosłych

     Listopadowe spotkanie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu poświęcono książce  Moniki Rakusy 39,9.  Książki nie czyta się łatwo, czy „jednym tchem”, jak potwierdziły  klubowiczki, wymaga ona skupienia, spokoju i poświęcenia szczególnej uwagi wielu poruszanym kwestiom. Powieść Moniki Rakusy, to przede wszystkim podróż w głąb siebie, gdzie na przemian przeplatają się nieposkładane myśli, wspomnienia, niespełnione marzenia, lęk przed starzeniem się i zmaganie w odnajdywaniu sensu życia. W tej debiutanckiej powieści jest też refleksja nad późno odkrytym żydowskim pochodzeniem, której poświęca najwięcej miejsca, swój punkt widzenia i to, co żydowskie pochodzenie dla niej znaczy. Dziennik nie skupia się jednak tylko na sferze prywatnej, bohaterka śmiało wyraża swoje opinie na temat wydarzeń politycznych, wiadomości prasowych, czy radiowych i telewizyjnych. Z niezwykłą szczerością wypunktowuje nasze wady narodowe i drobne grzeszki swoich bohaterów. Książka pełna celnych uwag, obserwacji i humoru, o niebanalnej formie stylistycznej i językowej i choć tak bliska kobiecym problemom, to jednak do gustu klubowiczkom nie przypadła.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Buganik Elżbieta   
                 

czwartek, 21 listopada 2013

Tobie ukochana Polsko


     Wczoraj odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski na wiersz patriotyczny Tobie ukochana Polsko.

Laureatami Konkursu zostali: 

I miejsce - Martyna Jajko z Gimnazjum Publicznego w Małomicach,

II miejsce - Wiktoria Kapusta z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Żaganiu,

III miejsce - Wiktoria Apanasewicz z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Żaganiu.

Laureaci oraz pozostali Uczestnicy otrzymali atrakcyjne, prawie "gwiazdkowe" nagrody. 
Uczniom gratulujemy, a prezesowi MPOiRD Panu Andrzejowi Katarzyńcowi dziękujemy za wsparcie w organizacji konkursu.
wtorek, 19 listopada 2013

Spotkanie z Barbarą KosmowskąTurcja na wyciągnięcie ręki

      18.11.2013 r. gościł u nas niezależny globtroter Leszek Szczasny. Mieszkaniec Raciborza, z wykształcenia politolog i filozof, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zamiłowania społecznik. Pasjonuje go sztuka, poezja, społeczeństwo obywatelskie, oddaje się działalności kulturalno-edukacyjnej. Wszystkie swoje podróże dokumentuje fotografiami i opisami, które prezentuje na swoim blogu. Wydał też jedną książkę  Świat na wyciągnięcie ręki, a do druku przygotowywana jest już druga.
      W spotkaniu z Leszkiem Szczasnym wzięli udział uczniowie GP nr 1 i GP nr 2 w Żaganiu. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o podróży autostopem do Turcji, o jej mieszkańcach i kulturze. Dowiedzieli się w jaki sposób przygotowuje się do takiej podróży i co z sobą zabiera, jak załatwia noclegi, kto udziela mu gościny i że czasem sypia pod gołym niebem. Z wielkim uznaniem mówił o otwartości i życzliwości Turków, o wszechobecności ich flagi państwowej. Pan Leszek wyczerpująco odpowiadał też na zadawane pytania, a były różne. Okazało się, że w pierwszą podróż w celach poznawczych wybrał się po maturze, że woli podróżować sam, gdyż to pozwala mu bardziej skupiać na otoczeniu i społeczności, jest wegetarianinem. Nikt się nie nudził, choć spotkanie przeciągnęło się o prawie 30 minut. Niestety, nasz Gość był już umówiony z młodzieżą w innej miejscowości.
      Na koniec jeszcze kilka autografów w książkach i na widokówkach, wpis do kroniki… i w dalszą podróż, w inne miejsce, na spotkanie z innymi ludźmi, tym razem samochodem, nie autostopem :-) 
piątek, 8 listopada 2013

Bajka po świecie wędruje


     W dniu piątego listopada wyzwala się magia, a to za sprawą Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym czasie we wszystkich przedszkolach, szkołach, pojawiły się królewny, królewicze, wróżki.
     Tak też było w Miejskim Przedszkolu Nr 6 w Żaganiu. Przedszkolaki przyszły w tym dniu przebrane w postacie z bajek i czekały na spotkanie z panią bibliotekarką. Wszystkie dzieci doskonale wiedzą, że jednym z magicznych miejsc zamieszkałych przez postacie z bajek jest Biblioteka. Na wizytę z przedszkolakami przyszły również książki, aby każde z maluchów mogło je obejrzeć i posłuchać niesamowitych historii. W dalszej części spotkania przedszkolaki przystąpiły do zajęć manualnych, aby utrwalić na papierze bohaterów i ich przygody. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnej zabawy księżniczek, królewiczów, wróżek. W tym dniu nawet zła czarownica była dla wszystkich miła. 
                     Alicja Ptasińska