poniedziałek, 31 marca 2014

Zapraszamy do czytania... HerbertaPrzystępując do akcji Czytam w podróży… Herberta Biblioteka do współpracy zaprosiła Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych. 27 marca w centrum miasta na przystankach autobusowych i w ich okolicach uczniowie, nauczycielki i bibliotekarki zachęcali mieszkańców Żagania do czytania w podróży, szczególnie utworów Zbigniewa Herberta. Łącznie w mieście i w bibliotece rozdano prawie 400 zakładek do książek z fragmentami twórczości poety. piątek, 28 marca 2014

Promocja tomiku poezji Jerzego Szczególskiego
    We wtorek, 25 marca odbyła się promocja trzeciego już tomiku poezji żagańskiego poety Jerzego Szczególskiego pt. Dwie pory roku.  Przez pryzmat kilkudziesięciu wierszy pan Jerzy przywołuje obraz piękna i głębokiej miłości do Boga i ludzi. Pisząc, wciąż na nowo odkrywa siebie i świat. Wiersze czytały adeptki zawodu bibliotekarza: Karolina i Weronika oraz jeden, poświęcony zmarłemu niedawno koledze,  przeczytał autor. Spotkanie wzbogacił swoim koncertem zespół Lutnia z Żagania.
                                                                                                                                                                                                                            Elżbieta BuganikPlanujemy przyszłość z Internetem


Następnego dnia, 25 marca, uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2 wzięli udział w warsztatach 

Zagraj w przyszłość

Uczestnicy warsztatów poznali zawody przyszłości, kluczowe umiejętności niezbędne do ich profesjonalnego wykonywania oraz odkrywali w sobie cechy osobowościowe, talenty, umiejętności, które posiadają, a dzięki którym mogliby dany zawód wykonywać. Przekonali się, że te same umiejętności są niezbędne do wykonywania nie tylko jednego, ale i wielu zawodów. Dowiedzieli się również, że zastanawiając się nad tym, co będą robić w przyszłości, warto zrobić listę dotychczasowych osiągnięć i nawet drobnych sukcesów oraz przeanalizować swoje atuty, mocne strony. Na ich podstawie można bowiem określić wstępnie swoje predyspozycje do wykonywania różnych zawodów. Pomóc może w tym ćwiczenie Twój potencjał na stronie www.praca-enter.pl. Tam też można znaleźć informacje na ponad 120 zawodów i inne informacje.
                                                                                                                                                              


czwartek, 27 marca 2014

Internet i pole do popisu


„Pole do popisu”,

pod takim hasłem rozpoczęliśmy ogólnoeuropejską akcję „Tydzień z Internetem”. Spotkanie kierowane było głównie do seniorów, gdzie mogli dowiedzieć się co to jest komputer, co wchodzi w jego skład i jakie tajemnice skrywa Internet. Pierwsza część spotkania, czyli wykład, poświęcona była Internetowi i jego zasobom. Uczestnicy, dowiedzieli się, jak w łatwy sposób można poszerzać swoje umiejętności i zdobywać nowe kompetencje. Jak się okazało wielu seniorów bało się korzystać ze sprzętu komputerowego, ale po spotkaniu ich zaciekawienie wzrosło do tego stopnia, że z miłą chęcią zapisaliby się na podstawowy kurs komputerowy. Druga połowa w formie prezentacji pokazała, że technika wcale nie jest skomplikowana, padło hasło „trzeba wsiąść na rower, żeby się nauczyć jeździć” i tak samo jest z nową technologią, metodą prób i błędów dojdziemy do zamierzonego celu.
Spotkanie zostało zrealizowane w oparciu o scenariusz przygotowany przez Orange Polska i Fundację Orange.
                       Karolina Skowrońska


środa, 26 marca 2014

Czytajmy w podróży

 Już jutro, 27 marca 2014 r. 
odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej

„Czytam w podróży... Herberta” 

która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Pan Cogito”.

Nasza Biblioteka również włącza się w akcję. Dzięki współpracy, bibliotekarki i uczniowie Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu, w godzinach od 11.oo do 13.00 na przystankach autobusowych w centrum miasta będą zachęcać podróżujących środkami transportu miejskiego do czytania rozdając zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta.

Szczegółowe informacje na temat akcji "Czytam w podróży... Herberta", w tym lista miejsc, gdzie będzie można otrzymać zakładkę, znajduje sie na stronie www.fundacjaherberta.com. W ramach akcji Fundacja udostępnia na swojej stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów i dramatu poety.

piątek, 21 marca 2014

Spotkanie z poezją i piosenką Bronisławy Kuczko

    
    21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO. Z tej okazji u nas 20 marca odbyło się spotkanie z Bronisławą Kuczko z Lubanic. Z całą przyjemnością mogłyśmy promować twórczość literacką i artystyczną pani Bronisławy, emerytowanej bibliotekarki. Pani Kuczko najpierw pisała wiersze do szuflady, ale w końcu wyjęła je na światło dzienne i zadebiutowała w roku 2001 na łamach „Kroniki Ziemi Żarskiej”. Wydała jeden tomik poezji Nie mam czasu. Jak sama przyznaje potrafi nie pisać ich przez nawet parę miesięcy. Znacznie łatwiej przychodzi jej pisanie piosenek dla zespołu Czerwona Jarzębina do którego również należy. Muzykę do tekstów pisze pan Henryk Romanowski.         
   
   Zespół Czerwona Jarzębina skupia w swoich szeregach panie z Koła Gospodyń Wiejskich i panów z Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystkie są honorowymi członkami OSP w Lubanicach, reprezentują ją podczas świąt i imprez okolicznościowych i innych uroczystości. Wtedy występują w mundurach. Dla tekstów pani Bronisławy nie ma lepszej reklamy jak śpiewanie ich przez  tak aktywnie działający zespół jak Czerwona Jarzębina.
     Wieczór upłynął nam miło wśród poezji i piosenek pani Bronisławy. Podczas spotkania wiersze czytały nasze koleżanki: Karolina i Wiktoria, panie z zespołu oraz sama autorka. Śpiewał oczywiście zespół Czerwona Jarzębina do akompaniamentu pana Henryka Romanowskiego. Wszystkim się podobało, wszyscy byli bardzo zadowoleni. I o to właśnie chodzi. O zadowolenie :-) 
piątek, 14 marca 2014

Ekslibris i poezja 2 - wystawa

   12 marca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Ekslibris i poezja z bogatych zbiorów żagańskiego artysty plastyka, kolekcjonera i społecznika Gustawa Lisa
     Klasyczny ekslibris pojawił się w  drugiej połowie XV wieku i od początku łączył słowo z obrazem.Grafika miała wyrazić coś charakterystycznego dla właściciela książki, którą eklibris zdobił, jego imię, nazwisko oraz łaciński napis "Ex Libris" (Z książek).
     Wystawa Ekslibris i poezja stanowi kompilację tych dwóch rodzajów sztuki. Kilku prezentujących swoje prace twórców realizuje się poprzez różne formy wyrazu artystycznego, w tym poezję.

Krzysztof Marek Bąk
W wystawie biorą udział:

Rajmund Aszkowski, Zielona Góra   -   ekslibris
Katarzyna Barszczak, Warszawa   -   ekslibris
Ryszard Bednarz, Tomaszów Lubelski   -   ekslibris
Krzysztof Marek Bąk, Bielsko-Biała   -   ekslibris i poezja
Anna Klek, Sośnicowice   -   ekslibris i poezja
Agnieszka Lipska, Kuny   -   ekslibris i poezja
Teresa Szuszkiewicz-Spryszak, Dąbrówka Szczepanowska   -   ekslibris i poezja
Małgorzata Wyka, Kraków   -   ekslibris

     Obecni na wernisażu poznali historię ekslibrisu i techniki w jakich był i jest obecnie wykonywany. Pan Gustaw Lis przedstawił twórców, ich biogramy i dorobek artystyczny. Czytane były również wiersze.

Gustaw Lis
Wystawę pięknych ekslibrisów i poezji można oglądać do końca marca w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy :-)

niedziela, 9 marca 2014

Dzień Kobiet ze sztuką

     Już za parę dni odbędzie się u nas wernisaż wystawy Ekslibris i poezja ze zbiorów żagańskiego artysty plastyka i kolekcjonera Gustawa Lisa. Tymczasem 8 marca w Centrum Kultury i Sportu w Iłowej odbyło się otwarcie dwóch wystaw, których Pan Gustaw jest kuratorem: Krakowscy Twórcy Ekslibrisów, w której swoje prace prezentuje 7 artystów i VII Plener Malarski Iłowa 2013 - wystawa poplenerowa.
     Z okazji Dnia Kobiet otwarcie obu wystaw poprzedził koncert Ballady Leonarda Cohena w wykonaniu Jakuba Michalskiego, polskiego piosenkarza, autora tekstów i kompozytora muzyki do wierszy wielkich poetów. CKiS do tej wielkiej porcji sztuki zapewniło też ciasteczko, kawę i coś jeszcze... Artystycznie, słodko i miło. Jak zawsze :-)
     Poniżej kilka zaledwie fotek głównie z motywem kwiatowym. W końcu to był Dzień Kobiet ;-)

Gustaw Lis

Marcin Cziomer

Aldona Staroń

Karol Nnoli

Karol Nnoli

Gustaw Lis

Jakub Michalski

piątek, 7 marca 2014

O historii miasta i paniach z Żagania - spotkanie z regionalistąAlbrecht Wallenstein w Żaganiu

380 lat temu, 25 lutego 1634 r. zmarł Albrecht Wacław Euzebiusz Wallenstein (cz. Valdštejn) - zasłużony w wojnie 30-letniej dowódca wojsk cesarskich, który na krótko, ale w sposób znaczący, związał swój los z Żaganiem.

     Urodził się 14.09.1583 r. w czeskich Hermańcach w rodzinie szlacheckiej. Uczył się w gimnazjum w Złotoryi, studiował w Altdorfie. Po śmierci rodziców opiekował się nim wuj ze strony matki. Wychowany został w duchu luteranizmu i kalwinizmu, poznał także doktrynę braci czeskich. 
     Z urodzenia szlachcic, z zawodu żołnierz i polityk, a z legendy okrutnik, wiarołomca, grabieżca i zdzierca. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci siedemnastowiecznej Europy. We wszystkich poczynaniach cechowały go ambicje i dążenie do zdobycia jak największej władzy.
    Karierę wojskową zaczął w roku 1604 zaciągając się do armii Rudolfa II i wyruszając z nią na Węgry do walk przeciwko Turkom. W trakcie działań awansował do stopnia kapitana. W roku 1606 wrócił z frontu i podjął studia na uniwersytecie w Ołomuńcu i tam zmienił wyznanie na katolickie. Tam też w roku 1609 ożenił się z wdową katolickiego wyznania, Lukrecją Nekšovą von Landek, właścicielką kilku miast na wschodnich Morawach, które odziedziczył po jej śmierci w 1614 r. W roku 1617 podczas toczącej się wojny austriacko-weneckiej, na własny koszt wyekwipował i wystawił dla arcyksięcia Ferdynanda Styryjskiego, późniejszego króla Czech i cesarza Ferdynanda II Habsburga, oddział 200 kawalerzystów. Za liczne zasługi na rzecz cesarza, w styczniu 1622 r. został mianowany komendantem Pragi, co dawało mu władzę nad całymi Czechami. Otrzymał też tytuł palatyna, później hrabiego, a w końcu księcia Frýdlantu. Jego majątek w tym czasie bardzo się już rozrósł. W marcu 1624 r. cesarz ustanowił ziemie Wallensteina Księstwem Frýdlantu. Był najbogatszym człowiekiem w kraju, a posiadanie własnego księstwa niezwykle umocniło jego pozycję w cesarstwie. Na stolicę swojego księstwa wyznaczył Jičin, który rozbudował i do którego sprowadził jezuitów. 
     W roku 1623 Albrecht Wallenstein ożenił się z Izabelą Katarzyną z rodu Harrachów, z którą miał syna (zmarł w wieku dziecięcym) i córkę. W roku 1625 ufromował za zgodą cesarza i dla niego, ale na własny koszt armię i w stopniu generała stanął na jej czele i odniósł zwycięstwo w walce z Danią. Wraz z sukcesem pojawiły się też i pierwsze problemy. Miał kłopoty ze zdrowiem, dokuczał mu bowiem postępujący artretyzm i syfilis. Na dworze cesarskim wrogie mu stronnictwo działało na jego niekorzyść podważając w oczach cesarza jego zasługi.

     W roku 1627 cesarz Ferdynand II sprzedał Albrechtowi Wallensteinowi księstwo żagańskie jako cesarskie lenno z prawem dziedziczenia w linii męskiej. 2 stycznia 1628 r. cesarz patentem lennym nadał mu tytuł księcia Żagania na Śląsku. Rządy w księstwie żagańskim zaczął od wprowadzenia obowiązku udokumentowania  przez szlachtę żagańską prawa do własności ziemskiej oraz wprowadzenia zasady bezwzględnego posłuszeństwa stanów wobec woli księcia. Rozpoczął też wśród przeważającej protestanckiej ludności działania rekatolizacyjne. Ludność protestancka wskutek rządów jego namiestnika von Necherna stanęła w obliczu przyjęcia wiary katolickiej lub opuszczenia terytorium księstwa. Nowy władca sprowadził do księstwa jezuitów - ludzi wykształconych i pierwszych nauczycieli. W swoim Jičinie założył wyższą szkołę i wysłał do niej kilkudziesięciu chłopców z żagańskich rodzin mieszczańskich oraz kilku młodocianych szlachciców.
     W tym czasie Żagań był zniszczony i zdziesiątkowany przez zarazy i  przemarsze wojsk. Chciał więc Albrecht Wallenstein jak najszybciej uczynić go miastem pięknym i bogatym. Potwierdził więc w 1629 r. wszystkie przywileje i prawa nadane miastu przez poprzednich władców.

     Ponieważ średniowieczna siedziba Piastów była zdewastowana i nie nadawała się do zamieszkania, postanowił w tym samym miejscu postawić nowy zamek, a pomóc mieli mu w tym nie pytani o zgodę mieszkańcy. Dla zapewnienia swojej siedzibie odpowiedniej perspektywy Wallenstein kazał zburzyć kilkadziesiąt sąsiadującyh z nim domów. Z założenia miała to być budowla obronno-reprezentacyjna zaprojektowana przez  Wincentego Boccaccio. Do prac ziemnych przy wznoszeniu dużej, luksusowej rezydencji zmuszani byłi zarówno chłopi jak i mieszczanie. Jego urzędnicy byli bezwzględni w ściąganiu podatków i danin przeznaczonych na budowę. Stawiający opór karani byli chłostą, konfiskatą mienia lub nawet powieszeniem. Z obowiązku wspierania budowy nowego pałacu nie byli zwolnieni również augustianie. Albrecht Wallenstein nie dokończył niestety tego przedsięwzięcia choć roboty budowlane postępowały szybko i do roku 1634 gotowe były sutereny, parter i część piętra. Dalsze prace z powodu smierci księcia zostały wstrzymane. Na prawie 40 lat.

     Albrecht Wallenstein bardzo ufał gwiazdom. W Pradze poznał wybitnego matematyka i astronoma Johannesa Keplera. Zaimponowały mu odwaga i zdecydowanie z jakim głosił swoje poglądy. Tezy Keplera nie obchodziły go wcale. Interesowały go wyłącznie horoskopy, które czasem stawiał. W tym celu sprowadził tego wielkiego uczonego do Żagania. Johannes Kepler przybył do miasta latem 1628 r. Miał księciu postawić horoskop. W tym celu Wallenstein zapewnił mu mieszkanie, wieżę przy Bramie Szpitalnej na obserwatorium, prasę drukarską, stałą pensję i ochronę przed zatargami religijnymi, gdyż Kepler był kalwinistą.  Horoskop jednak nie został postawiony.
     W roku 1630 wojska Wallensteina liczyły już 150 000 zbrojnych, co budziło niepokój zarówno wsród  dworzan Ferdynanda II jak i jego samego. Cesarz pozbawił Wallensteina  armii, wrócił więc do Jicina. Po dwóch latach został przywrócony do łask i powierzono mu dowództwo w walkach przeciw Szwedom.
     Wallenstein coraz częściej krytykował cesarza i jego decyzje, marzył mu się tron cesarski.   Ferdynand II nie mógł tolerować jego pychy i zarozumialstwa, drażniło go też bogactwo Wallensteina. Postanowił więc go wyeliminować, co z resztą było mu na rekę, gdyż był też jego dłużnikiem. Książę Albrecht Wallenstein został oskarżony o zdradę stanu i 25 lutego 1634 r. z rozkazu cesarza został brutalnie zamordowany w sypialni, w domu burmistrza w Chebu. Księcia Albrechta Wallensteina pochowano w  Jičinie, a jego dobra stały się własnością człowieka, który kiedyś był jego zaufanym, później zdrajcą i jednym z przywódców spisku przeciw niemu.

(Źródła: Sojka Szymon, Albrecht von Wallenstein (1583–1634): od bohatera do zdrajcy [w:] http://histmag.org/Albrecht-von-Wallenstein-1583-1634-9111, artykuł dostępny na Licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 Polska ; http://pl.wikipedia.org ; Majchrzak Jerzy Piotr: Albrecht Wacław Euzebiusz Wallenstein [w:] Ludzie Środkowego Nadodrza. Wybrane szkice biograficzne, praca zbiorowa pod redakcją Kazimierza Bartkiewicza, Zielona Góra: Wydawnictwo Verbum, 1998 ; Hładkiewicz Wiesław, Żagańskie portrety [w:] Żagań, Zeszyty Lubuskie 18, Zielona Góra: Lubuskie Towarzystwo Kultury, 1981, s. 43-54 ; zdjęcie ryciny z XVII w. przedstawiającej pałac w trakcie budowy pochodzi z prezentacji multimedialnej regionalisty M.R. Świątka ; portrety: pl.wikipedia.org, Serwis miasta Żagań ; grafika - Horoskop postawiony przez Johannesa Keplera w 1608 r.: pl.wikipedia.org) 

środa, 5 marca 2014

Pamiętne lato Lesley Lokko w DKK


     Tematem dyskusji na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych 27.02.2014 r. była książka Lesley Lokko  Pamiętne lato.
     Bohaterkami powieści są trzy osoby pochodzące z różnych środowisk: Julia, która chce zostać adwokatem, Maddy z pochodzenia Amerykanka, która marzy o karierze aktorskiej, oraz Nielli, ciemnoskóra Somalijka, która ucieka przed wojną, jej konsekwencjami i zaaranżowanym małżeństwem z najmłodszym z braci. W powieści śledzimy dzieje bohaterek na przestrzeni kilkunastu lat, obserwujemy jak dojrzewają,  zmieniają swój sposób bycia, aż do momentu związania swych losów z braćmi Keelerami. Stają się uczestnikami i obserwatorami dziwnych i tajemniczych stosunków rodzinnych owianych ścisłą tajemnicą do których muszą się dostosować, aby nie zburzyć skrzętnie budowanego wizerunku rodziny mężów. Dziewczyny czują się niepewnie w tej rodzinie, borykają się także ze swoimi problemami osobistymi.
     Wszystkie Panie zgodnie stwierdziły, że to warta przeczytania, wciągająca powieść psychologiczna z niesamowicie głęboką historią o więzach rodzinnych, przywiązaniu, miłości i wybaczaniu. Chętnie przeczytają inne książki Lesley Lokko. 
                                                                                                                           Elżbieta Buganik