poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Lesley Lokko i jej Gorzka czekolada w DKK


     Na czwartkowym (24.04.2014) spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dyskutowałyśmy o książce Lesley Lokko Gorzka Czekolada.

    Gorzka czekolda to rozgrywająca się w różnych częściach świata powieść obyczajowa o poszukiwaniu miłości i akceptacji. Trzy młode dziewczyny dorastające w różnych warunkach. Wszystkie spragnione miłości i uwagi osób najbliższych i wszystkie zmuszone do dokonywania wyborów, które wydają się zależne od wcześniejszych doświadczeń i środowiska, w jakim zostały wychowane. Laura, jej służąca Ameline i rozpieszczona, wychowana w przepychu Melanie. Laura, od początku jest mocno związana z ukochaną Ameline, Melanie natomiast… przez długi czas trudno powiedzieć jaka jest jej rola, czytelnik domyśla się tylko, że w końcu musi się z nimi spotkać. Powieść wielowątkowa, obszerna w treści, opisuje bowiem kilkanaście lat życia tych kobiet. Szczególnie dużo dzieje się w życiu Laury stąd odnosi się wrażenie, że wysuwa się jakby na plan pierwszy.

     Książka nie nuży długimi opisami, nie wyciska łez. Autorka potrafi zainteresować czytelnika losami swoich bohaterek, ich wzlotami i upadkami, zmusza do zastanawiania się nad konsekwencjami dokonywanych przez nie wyborów, nad tym jak dalej potoczą się ich losy. Mimo nagromadzenia wydarzeń, fabuła jest sprawnie skonstruowana, a łagodne przejścia pomiędzy miejscami akcji oraz łądny język sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. 

      Chętnie przeczytamy inne powieści Lesley Lokko.


czwartek, 24 kwietnia 2014

Janowi Pawłowi II Świętemu

     Wczorajszy wieczór poetycko-muzyczny z cyklu Poetyckich Koncertów Życzeń poświęcony był Janowi Pawłowi II z okazji jego kanonizacji. Z pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiono obecnym koleje życia i pontyfikatu Wielkiego Polaka.
     Uczestnicy spotkania poznali też inne powołanie Karola Wojtyły: powołanie do aktorstwa i twórczości literackiej, szczególnie poetyckiej. Nie można bowiem pomijać tego, jak wielką rolę w życiu  Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II odegrała poezja. Był mistrzem słowa, mistrzem, który swój talent aktorski i literacki poświęcił Kościołowi. Młodzież czytała jego przepełnione duchowością wiersze, a my mogliśmy wczuć się w ich nastrój. Swoje wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II czytali również żagańscy poeci.
     Ostatnim punktem programu był koncert, a właściwie piękny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu Con Anima Musica i Przyjaciół ze Scholi kościelnej. Z przyjemnością wysłuchalismy kilku pieśni o tematyce religijnej oraz solowego wykonania łacińskiej adaptacji Ave Maria Schuberta. Na koniec, na życzenie uczestników wieczoru, wspólnie z Zespołem i Scholą zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń oazową Papieża - Barka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książkek o życiu, pontyfikacie, cudach i podróżach Jana Pawła II.
     Zaopatrzeni w taką dawkę wspomnień i informacji o naszym Papieżu, jeszcze bardziej świadomi jego uduchowienia,  nieustannego dążenia do piękna i świętości, z radością będziemy oczekiwać wielkiego wydarzenia - kanonizacji Jana Pawła II. A to już za parę dni :-)


(Źródła: zdjęcie Jana Pawła II ze strony: http://seminarium.legnica.pl/jan-pawel-ii)

wtorek, 1 kwietnia 2014

W krainie ognistego kwiatu Carli Federico tematem dyskusji DKK     
            Dnia 27 marca 2014r w Czytelni Ogólnej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem dyskusji była książka Carli Federico W krainie Ognistego Kwiatu.
Książka opowiada historię niemieckich uchodźców poszukujących szczęścia w Nowym Świecie. Powieść rozpoczyna się w roku 1852 w Hamburskim porcie, gdzie kilkadziesiąt rodzin czeka na rejs w nieznane ziemie Chile. Poznajemy wówczas głównych bohaterów, żywiołową Elizę i melancholijnego Korneliusza wraz z rodzinami.  Decydując się na opuszczenie ojczyzny oczekują lepszego życia w nieznanym kraju, niestety już w trakcie podróży życie stawia swoje warunki, nie koniecznie takie jakie wyobrażali sobie bohaterowie.
Zdania na temat powieści miałyśmy prawie takie same. Zabrakło rozbudowania treści w zakresie osiągania dojrzałości przez bohaterów, którzy od początku do zakończenia książki byli prawie tacy sami. Ich postrzeganie świata  i zachowanie powinno być odpowiednie do wieku, niestety tego nam zabrakło. Autorka za bardzo skupiła się na dialogu i opisywaniu postaci. Spędzając wiele lat w tak malowniczym kraju, chciałoby się poznać krajobraz ze wszystkimi szczegółami. Opisy przyrody, miejsc i widoków zostały przedstawione bardzo skromnie i czułyśmy pewien niedosyt. Zgodne byłyśmy co do faktu, iż książka mimo ponad 600 stron, bardzo wciąga i czyta się ją błyskawicznie. Panie bardzo chciałyby poznać dalsze losy bohaterów i czekają z niecierpliwością na kontynuację romantycznej powieści historycznej.
                                                                                                                 Karolina Skowrońska