wtorek, 27 maja 2014

Drobne przestoje w udostępnianiu

     Stało się ! w końcu! 
     Będą nowe okna w Bibliotece :-) 

    Trwa wymiana okien w zachodnim skrzydle Pałacu Książęcego czyli w tym zajmowanym przez Bibliotekę.  Na razie prace trwają w Czytelni Ogólnej, ale stopniowo obejmą wszystkie pomieszczenia.  Prace przebiegają sprawnie i zgodnie z planem, ale nie ma nic za darmo. Nie da się tego zrobić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.   Nie da się uniknąć drobnych przestojów w obsłudze Czytelników i udostępnianiu na miejscu, od jutra również na zewnątrz,  komputery, meble i księgozbiór zabezpieczone przed kurzem. 
    Cierpliwości Kochani, jeszcze "moment"  i wszystko wróci do normy. Znowu będziemy wypożyczać, udostępniać na miejscu, będą spotkania, wernisaże, wystawy... Będzie OK.  My cały czas nad tym pracujemy, zabezpieczamy, sprzątamy i przygotowujemy. A wszystko z myślą o Was i dla Was :-)


   Tymczasem zapraszamy do oglądania wystawy ekslibrisów ze zbiorów żagańskiego artysty plastyka i kolekcjonera Gustawa Lisa Z miłości do książki w holu przed Biblioteką. Na I piętrze, w Poczekalni Notariusza można też podziwiać obrazy Grupy Artystycznej UTW w Żaganiu. Wystawa nosi tytuł Uprogu wiosny wspomnienie jesieni.
Zapraszam :-)

sobota, 24 maja 2014

U progu wiosny wspomnienie jesieni

    U progu wiosny wspomnienie jesieni... Taki tytuł nosi wystawa malarstwa Grupy Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żaganiu. Członkowie Grupy Artystycznej swoje talenty plastyczne rozwijają pod kierunkiem instruktorki, żagańskiej artystki Grażyny Kulej-Zwiernik. Pani Grażyna służy podopiecznym wiedzą, dobrą radą i wskazówkami. Pod jej czujnym okiem adepci sztuki  malują nie tylko piękne obrazy, ale i tworzą prace z zakresu rękodzieła artystycznego. 
     Obrazy prezentowane na wystawie powstały w latach 2012-2013. Ekspozycję można oglądać w Pałacu Książęcym w Poczekalni Notariusza do 12 czerwca 2014 r. 

Poniżej zamieszczam kilka obrazów, które udało mi się sfotografować.
Autorka obrazu u góry: Jadwiga Rodenko

Jerzy Kościelski

Lucja Leszczewska

Anna Wasyliszyn

niedziela, 18 maja 2014

Pasje bibliotekarzy

     Bibliotekarze prócz zamiłowania do książek mają różne inne pasje i realizują się w wielu dziedzinach. Piszą, fotografują, śpiewają, dziergają, malują i robią wiele innych ciekawych rzeczy. 12 maja wzięłyśmy udział w otwarciu 11 Wystawy Krajowej Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żarach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieniowie pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Miło jest spotkać się z koleżankami i kolegami z innych bibliotek, podziwiać ich prace i pokazać swoje. Jest na co patrzeć.
     Wystawę można oglądać do 12 czerwca w godzinach pracy biblioteki.


Oto kilka prac. Z powodów technicznych nie wszystkie dało się dobrze sfotografować :-(




sobota, 17 maja 2014

Jan Kepler – jego praca i konsekwencje, które z niej wynikały

     Jan Kepler - jego praca i konsekwencje, które z niej wynikały to temat konferencji, która odbyła się w Czytelni Ogólnej 16 maja. Uczestniczyli w niej goście z  Niemiec. Wykład w języku niemieckim wzbogacony o prezentację multimedialną wygłosił autor książki Obraz Jana Keplera w literaturze niemieckojęzycznej, żaganianin Wiesław Urban.
    Regionalista żagański, pan Marian Świątek pokazał gościom jak wyglądały poszczególne pomieszczenia pałacowe w czasach księżnej Doroty Talleyrand-Perigord.







Tydzień Bibliotek 2014 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

     XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem Czytanie łączy pokolenia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zapoczątkowało spotkanie z nauczycielem-bibliotekarzem Barbarą Stawarz z Biblioteki Pedagogicznej. Zaproszone przedszkolaki miały przyjemność wysłuchać  czytanych przez panią Basię bajek Baba Jaga na deskorolce, Tytus w cyrku


     Następnego dnia to Biblioteka wyruszyła do przedszkoli oczywiście razem z bohaterami książek dobrze znanym maluchom. Mali czytelnicy spisali się na medal, z radością wysłuchali o nowych przygodach ulubieńców  i odważnie odpowiadali na zadawane pytania dotyczące treści bajek.        


     Europejska noc w Bibliotece – to kolejna już noc spędzona w Bibliotece z naszymi czytelnikami. To atrakcyjne i długo wyczekiwane przez dzieci i młodzież wydarzenie rozpoczęło się 9 maja 2014 r. o godz. 20.00, a skończyło następnego dnia rano. Punktualnie i z wypiekami na twarzy stawili się wszyscy uczestnicy tego wydarzenia.


     Za sprawą literatury dostępnej w naszym księgozbiorze przeżyliśmy ciekawą podróż po stolicach państw członkowskich Unii Europejskiej. Młodzi czytelnicy byli zafascynowani tym, czego mogli się dowiedzieć. Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich była wizyta pana  Zbigniewa Popiela, który podzielił się z nami swoją bogatą  wiedzą na temat naszego miasta. Ukoronowaniem wieczoru było nocne zwiedzanie komnat Pałacu Książęcego, a Pan Zbigniew z entuzjazmem  odpowiadał na mnóstwo pytań. Kiedy nastała pora snu, po tak fascynujących opowieściach nikt z nas nie mógł zasnąć . Szepty i rozmowy ustały dopiero kiedy zaczęło świtać.


Gościem specjalnym była nasza rodzima pisarka Katarzyna Zychla.  Autorka zafundowała młodzieży istną burzę mózgów, przeczytała fragmenty swojej najnowszej powieści Malina, wyluzuj! oraz odpowiedziała na wszystkie zadawane pytania. Pani Kasia opowiedziała nam o ludziach, których spotyka na swojej drodze i którzy często są inspiracją do napisania nowej książki. Po spotkaniu wiele osób zadeklarowało swoje przyjście do Biblioteki po książki bohaterki spotkania.


     Kredką i pędzlem maluję poezjępod tym hasłem odbyło się spotkanie, na którym dzieci wykazały się swoimi zdolnościami plastycznymi. Naturalnie nikt nie miał z tym problemu, a zadaniem było zilustrowanie wierszy znanych poetów. 


     Czy w Bibliotece znajdzie się „kawałek” miejsca w którym spokojnie można poczytać? Oczywiście! Grupka młodzieży spokojnie usiadła przy stole i tam czytała małym adeptom zamiłowania do literatury. Natomiast młodsi woleli ustronne miejsca np. materace w kącie.


     Biblioteka dla przedszkolaków przygotowała prezentację multimedialną „650 lat w służbie książki”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały transformację książki, począwszy od lat przed naszą erą aż do dnia dzisiejszego, gdzie królują liberatura i ebooki.  


     Zakończeniem Tygodnia Bibliotek było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Rok Czytelnika”. Konkurs wzbudził olbrzymie zainteresowanie, bo wpłynęło aż 66 prac plastycznych. Wszystkie prace były ciekawe, komisja konkursowa miała trudne zadanie.

Po długich negocjacjach nagrodziła następujące osoby:

I  miejsce     –  Maja Bałuszek, kl. V, PSP Nr 1
II  miejsce   – Piotr Charęza, kl. V, PSP Nr 1
III miejsce   – Małgosia Myczkowska, kl. IV, PSP Nr 7
wyróżnienie – Oliwier Frątczak, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Kamil Kosmatka, kl. V, PSP Nr 1
wyróżnienie – Katarzyna Głowacka, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Oliwier Trzciński, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Paulina Rutkowska, kl. V, PSP Nr 7
                                                                                                           Alicja Ptasińska



piątek, 16 maja 2014

Po trzykroć kwitnąc - wernisaż wystawy obrazów Alicji Wolskiej

   14 maja odbył się wernisaż wystawy obrazów żagańskiej artystki Alicji Wolskiej Po trzykroć kwitnąc. Goście przychodzili i przychodzili, wypełnili całą Czytelnię „po brzegi”, a nam z radości wydawało się, że naprawdę kwitną nie tylko kwiaty na obrazach, ale i ich Autorka i my też ;-)
     Pastele, batik, malowanie na jedwabiu to techniki malarskie praktykowane przez panią Alicję i z którymi wszystkich w przystępny sposób zapoznała. Dzięki temu krótkiemu wykładowi wzbogaciliśmy się o wiedzę, która pozwoliła nam patrzeć na te dzieła z większą świadomością różnic istniejących między nimi. Teraz nie tylko wiemy na co patrzymy, ale też mamy wyobrażenie jak powstają obrazy wykonane w technice pasteli, batiku czy jak maluje się na jedwabiu. 

Pastel

Batik


                       Imprezę muzyką uświetnił występ znanego i lubianego żagańskiego zespołu Lutnia.  


      Były też kwiaty, poczęstunek i składane Pani Alicji Wolskiej dowody uznania dla twórczości i talentu. Porcji pochwał dla prowadzonej działalności nam też nie szczędzono. Serdecznie za nie dziękujemy :-)  

    Na koniec uczestnicy imprezy wypełnili przygotowaną przez Uniwersytet Zielonogórski ankietę "Inicjatywy z Udziałem Osób 50+ Rozwój Kapitału Społecznego w Województwie Lubukim".

     Pani Alicja w Żaganiu mieszka od 1976 roku. W roku 2012 ukończyła studia w zakresie malarstwa i od tej pory działa jako niezależna malarka. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Pani Alicja tworzy prace kolorystyczne o charakterze zarówno abstrakcyjnym, jak i realistycznym.
     Aktualna wystawa stanowi prezentację rozmaitości świata kwiatów współistniejącego w naszym otoczeniu, jak również różnych możliwości realizacji wybranej tematyki. Dla autorki istotna jest także zmienność w czasie podejścia do pasji i zainteresowań życiowych, będących źródłem radości  i satysfakcji.
   Szczególnie wyeksponowane są obrazy malowane na jedwabiu. Jedne, nieoprawione w ramy i zawieszone pod sufitem prezentują się bardzo wdzięcznie i lekko. Panie zwiedzające wystawę widzą w nich apaszki i nie ma w tym nic złego, bowiem mają ich rozmiary i naprawdę można je nosić. Piękna, ręcznie malowana apaszka o niepowtarzalnym wzorze? Marzenie niejednej elegantki ;-) Inne, w kształcie szalików zawieszone w oknach prezentują się jak witraże. Tradycyjnie już zawieszone na ścianach lub ustawione na sztalugach są obrazy wykonane w technice pasteli lub batiku oraz malowane na jedwabiu oprawione.


Malowany na jedwabiu

Malowany na jedwabiu

Malowany na jedwabiu



Wystawę można zwiedzać do 26 maja. Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.