wtorek, 28 kwietnia 2015

Historia kolejnictwa w Żaganiu


Tydzień Bibliotek 2015


Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci - spotkanie z Bogumiłem Orłowskim i Stefanem Gawęda     W piątek gościliśmy w Bibliotece przedstawicieli polskiego powojennego podziemia niepodległościowego o antykomunistycznego, którzy tuż po II wojnie światowej nie godzili się z sowietyzacją Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich. Czynnie stawiali temu opór tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
     Dziś, po latach i zmianach ustrojowych w kraju, oddaje się im hołd i zasługi. Przez, nie tylko kilka, a kilkanaście lat po wojnie było zupełnie inaczej. Za swój opór wobec sowietyzacji byli ścigani, szykanowani, karani. Wielu z nich przypłaciło to życiem. Za ich postawę, po wykonaniu wyroku, żądano od najbliższych nawet, by uznano ich za wyklętych. Stąd termin Żołnierze Wyklęci, którego autorem jest Leszek Żebrowski, a upowszechnił go Jerzy Ślaski publikując książkę o takim samym tytule.
     W walkach podziemia antykomunistycznego z władzą zginęło wielu ludzi, ale są tacy, którym, mimo represji i prześladowań, udało się przetrwać.
     W piątek, 24 kwietnia spotkaliśmy się z dwoma Żołnierzami Niezłomnymi: Panem Bogumiłem Orłowskim i Panem Stefanem Gawędą.
     Stefan Gawęda od 1943 roku był członkiem Armii Krajowej, działającej na Podhalu. Po 1945 roku walczył w Oddziale Józefa Kurasia "Ogień". Aresztowany w 1947 roku i po ciężkim śledztwie wcielony do Ludowego Wojska. Po odbyciu służby szykanowany przez władzę ludową. Członek Organizacji Wolność i Niezawisłość.
Bogumił Orłowski, był członkiem Konspiracyjnego Związku Młodzieży Wielkopolskiej w Placówce Zbrojnej "Lwie Gniazdo" w Zielonej Górze. Został aresztowany w 1950 roku, po ciężkim śledztwie w siedzibie UB w Zielonej Górze, skazany wyrokiem sądu na ciężkie prace w kamieniołomach w Strzelcach Opolskich. Następnie przebywał w obozie dla więźniów politycznych w Jaworznie, po czym wcielono go do Batalionu Górniczego. Po odbyciu wyroku szykanowany przez władzę ludową. Członek organizacji Wolność i Niezawisłość.
     Po przywitaniu wszystkich przez bibliotekarkę i wprowadzeniu w tematykę spotkania, naszych Gości przedstawił Pan Konrad Holc. Potem o swojej drodze do wolności, walce, prześladowaniach i represjach opowiadali Żołnierze Niezłomni. Wszyscy słuchaliśmy przez dwie godziny i słuchalibyśmy dłużej, ale Bibliotekę trzeba kiedyś zamknąć. Były wyrazy podziękowania, kwiaty, gratulacje i słowa uznania. Młodzież przymierzała mundury i fotografowała się z Bohaterami.
To była wspaniała, żywa lekcja historii tamtych dni. Dni, kiedy wojny już nie było, a w kraju wciąż jeszcze trwała walka, walka między Niezłomnymi a aparatem władzy PRL-u.
Dziękujemy bardzo Panom: Bogumiłowi Orłowskiemu i Stefanowi Gawęda za podzielenie się z nami swoim doświadczeniem i historią, a Panu Konradowi Holc i Panu Krzysztofowi Wilk za zaangażowanie i aktywną współpracę przy organizowaniu spotkania.


poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Lektor Bernharda Schlinka w DKK dla dorosłych


24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omawiana była powieść Lektor Bernharda Schlinka, niemieckiego prawnika i powieściopisarza.
Książka opowiada o romansie  pięknej, dojrzałej kobiety z piętnastoletnim chłopcem kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Pewnego dnia Hanna pomaga choremu na żółtaczkę Michaelowi, który po kilku miesiącach domowej izolatki, postanawia odnaleźć kobietę i podziękować jej za uratowanie życia. Tak powoli budzi się uczucie i namiętność. Podczas każdego spotkania kobieta każe sobie czytać książki i w ten sposób Michael zostaje jej Lektorem. Pewnego razu chłopiec przychodzi do mieszkania Hanny, i stwierdza, że ukochana znika bez śladu. Po kilku latach, już jako student prawa, Michael spotyka kobietę na sali sądowej w roli oskarżonej. W trakcie procesu poznaje jej mroczną tajemnicę. Była strażniczką w obozie koncentracyjnym. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna ukrywa o sobie prawdę, której wstydzi się bardziej niż zbrodni popełnionych podczas wojny .
Książka wywołała wiele emocji u czytelniczek. Zgodnie uznały, że tą powieść smakuje się i czyta z zapartym tchem do samego końca. Autor stawia sobie wysoko poprzeczkę w bardzo trudnej tematyce wojennej, udaje mu się stworzyć dzieło przejmujące i wyjątkowe. Hanna u jednych pań wzbudziła współczucie, u drugich odrazę i niechęć. Zgodnie przyznały, ta pozycja jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej zaskakująca .
                                                                                                                        Karolina Skowrońska        poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Spotkanie z Żołnierzami Wyklętymi


Z poezją i piosenką przez zwyczajne życie - spotkanie z Danutą Pławińską    
    16 kwietnia 2015r. odbyło się spotkanie z Danutą Pławińską  z Mirostowic Górnych. Z  przyjemnością mogłyśmy zaprezentować społeczności żagańskiej  twórczość literacką i artystyczną poetki, wysłuchać wierszy i tekstów  piosenek,  oraz poznać jej przygodę z pisarstwem.
     Pierwszy wiersz Pani Danuta napisała w wieku siedemnastu lat dla koleżanki przeżywającej miłosne rozterki. W późniejszym okresie, w zależności  od  różnych sytuacji i zdarzeń życiowych, tworzyła  z miłości do dzieci, wnuków i męża. W  prostocie jej poezji  odnajdujemy oczarowanie otaczającą nas przyrodą, wiarę w Boga i ludzi.  Jednak prawdziwą radość sprawiło Pani Danucie pisanie piosenek dla zespołu Wesoła Gromada, do którego również należy.  Odkryła wówczas swój talent przed społecznością lokalną, a jej twórczość wyszła  poza kręgi województwa lubuskiego. Muzykę do tekstów piosenek pisze pan Jerzy Drzewiecki. Poezję prezentowała m. in. na Festiwalu  Współczesnej Kultury Ludowej  w Katedrze św. Jana Chrzciciela w  Kamieniu Pomorskim. Pani Danuta Pławińska prawdziwy sukces osiągnęła w 2000 roku  zostając  laureatką nagrody I i III stopnia w kategorii: Pieśni i piosenki w konkursie na Współczesną Poezję Ludową i Scenariusz Widowiska Zwyczajowego pod patronatem senatora Zbyszka Piwońskiego.
Poetka opublikowała cztery tomiki poezji:

1. Wiersze: samotna i krucha, Wolsztyn [b.r.]
2. To dla mnie mamo!, Zielona Góra [b.r.]
                                        3. Samotna i krucha, Zielona Góra 2001
                                        4. Zwyczajne życie, Bieniów 2014 
 
     Zespół Wesoła Gromada skupia w swoich szeregach dziewięć  pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirostowic Górnych i swoim repertuarem uświetnia uroczystości i imprezy okolicznościowe odbywające się w gminie, powiecie i województwie lubuskim.  Tym razem czynnie uczestniczył w zorganizowanym przez Bibliotekę spotkaniu autorskim prezentując twórczość koleżanki.

      Wieczór upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze. Spotkanie profesjonalnie poprowadził Pan Donat Linkowski, redaktor Radia Zachód, za co serdecznie dziękujemy :-)

        Elżbieta Buganik

 
Pani Danuta z rodziną i Mirosławem Tomiczem 

Pani Danuta Pławińska z żagańską poetką i autorką tekstów piosenek śpiewanych przez zespół Pod Różą - Stanisławą Szczepanik i Mirosławem Tomiczem


piątek, 10 kwietnia 2015

Maria Danuta Klar - wystawa malarstwa

    W Oddziale dla Dorosłych, w ramach działań Biblioteki na rzecz promocji twórczości lokalnej pod hasłem Artystyczny Pejzaż Żagania do końca miesiąca trwa wystawa malarstwa Marii Danuty Klar

     Artystka plastyk, instruktor Grupy Artystycznej przy Uniwersytecie Trzeciego wieku w Żaganiu - Grażyna Kulej-Zwiernik o Autorce obrazów pisze tak:

     Maria Danuta Klar swoje dorosłe życie związała z Żaganiem, gdzie mieszka od 47 lat. Obecnie jest szczęśliwą emerytką, która spełnia swoje marzenia. Danusia jest osobą twórczą - dawniej wykonywała zawód krawcowej, obecnie haftuje, szydełkuje, robi na drutach i maluje. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach Grupy Artystycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tutaj poznała wiele technik plastycznych, ale najbardziej do serca przypadło jej malowanie. Lubi tworzyć w zaciszu domowym, maluje na papierze farbami wodnymi. W swojej twórczości kieruje się dużą wrażliwością na barwę i formę i pewnie dlatego najczęściej tematem jej prac są kwiaty oraz pejzaże. Stworzyła również serię Ptaki. 
    Danusia Klar jest osobą skromną i cichą. O swoich pracach mówi: "są nieudolne... ale tworzenie ich sprawiło mi wielką przyjemność".
    Pozwolę sobie nie zgodzić się z częścią tej wypowiedzi..., że są nieudolne. W twórczości amatorskiej najważniejsze jest samo TWORZENIE i jest zupełnie nie do przyjęcia porównywanie się z kimkolwiek. Każdy twórca prezentuje nam SWÓJ ŚWIAT w sposób sobie właściwy, używając WŁASNEJ PALETY BARW, operując narzędziem, w sposób dla siebie charakterystyczny opowiada nam WŁASNĄ HISTORIĘ SWOJEGO ŚWIATA. 
    Maria Danuta Klar prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych Grupy Artystycznej. Obecna ekspozycja jest pierwszą wystawą indywidualną Danusi.
                                                                                                                      Grażyna Kulej-Zwiernik

     Prawie 30 prac można oglądać w godzinach pracy Biblioteki.

Grupa Artystyczna UTW

Łyk kawy i herbatki po zainstalowaniu wystawy :-)Najtrudniejsza rola Barbary Brylskiej - DKK dla dorosłych
26.03.2015r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce Barbary Rybałtowskiej Barbara Brylska  w najtrudniejszej roli. Barbarę Brylską doskonale znamy z ekranu, jako aktorkę o nieprzeciętnej  urodzie i osobowości,  osadzaną w różnych rolach filmowych kręconych w Polsce i za granicą.
Wszystkie panie zgodnie uznały, że nie role filmowe, które przyniosły jej sławę i uznanie  były najważniejsze  w jej życiu, ale ta życiowa, z którą przyszło jej się zmierzyć. Nie ma bowiem nic bardziej tragicznego niż śmierć dziecka, tutaj ukochanej córki aktorki, Basi, która ginie w wypadku samochodowym w wieku 20 lat. Szok i niedowierzanie  spowodowało, że życie straciło dla niej sens. My, czytelnicy możemy sobie tylko wyobrazić, co przeżyła ta zrozpaczona kobieta w tej sytuacji. To właśnie dzieci i praca nadawały rytm jej egzystencji, która przecież nie była usłana tylko różami, miała w niej miejsce także  szara rzeczywistość dnia codziennego.
Próbowałyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy  pieniądze i sława dają patent na szczęście? Czy gwiazdy filmowe tego formatu co Barbara Brylska czują się do końca szczęśliwe i spełnione w życiu osobistym i zawodowym? I, niestety, trudno jest o jednoznaczną odpowiedź. Książka natomiast, sama w sobie, jest jak każda dobrze napisana biografia, każdy znajdzie w niej coś osobistego: może wzloty i upadki, może przeżyte tragedie, czy coś ciekawego, pod warunkiem, że interesuje go postać bohatera. Napisana gładkim językiem, obfitująca w fotografie z życia aktorki. Przeczytać jak najbardziej warto.

                                                                                                                       Elżbieta Buganik 


          

czwartek, 2 kwietnia 2015


Inauguracja działalności DKK w roku 2015

  

 W naszej Bibliotece działają 3 Dyskusyjne Kluby Książki: 

-  dla dzieci przy Filii nr 1, moderator: Grażyna Lichwiarz
-  dla młodzieży gimnazjalnej przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, moderator: Alicja Ptasińska
- dla dorosłych przy Oddziale dla Dorosłych, moderatorki: Elżbieta Buganik, Karolina Skowrońska, moderatorka odpowiedzialna: Urszula Sitarz

  Funkcję moderatora odpowiedzialnego za działalność DKK w południowej części województwa lubuskiego z ramienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze pełni specjalista d. s. poszukiwania środków pozabudżetowych - Justyna Hak.

    25 marca w WiMBP w Zielonej Górze uczestniczyłyśmy w inauguracji działalności DKK w roku 2015. Program spotkania obejmował przedstawienie inicjatyw na rok 2015, omówienie spraw związanych z umowami i wywiązywaniem się z nich, terminów sprawozdań, relacji itd. Omówione zostały też spotkania zaplanowane autorskie i szkolenia. Pani Justynka zdała nam relację ze swojego pobytu w bibliotekach publicznych w Czechach.

Tuż przed rozpoczęciem:

Ela i Ala, ja najbardziej lubię miejsce z drugiej strony aparatu, i tam właśnie jestem ;-)

Pani Justynka

Działalność Dyskusyjnych Klubów Książki realizowana jest we współpracy z Instytutem Książki.

      
      Bez żartów

     Wczoraj był Prima Aprilis czyli Dzień Żartów. W ten żartobliwy dzień nasza koleżanka obchodzi swoje imieniny i z tej okazji, zupełnie bez żartów, poczęstowała nas pysznym ciastem. Takie drobne przedbiegi przed świątecznymi wypiekami... Nasze koleżanki z Oddziału dla Dzieci mają dużo pomysłów i dla Grażynki Bożenka wykonała piękny zestaw tulipanów razem z wazonem. Bez żartów oczywiście, tylko zupełnie poważnie ;-) jako dodatek do serdecznych najlepszych życzeń od nas wszystkich. 


Ładny? Bez żartów. Śliczny po prostu!