czwartek, 2 lipca 2015

Nie dajmy się upałom!

    
    Upały nadchodzą! Po chłodnym czerwcu, po kilku ostatnich dniach zimnych i deszczowych nastąpią dni gorące obfitujące w temperatury w naszym klimacie wręcz niebezpieczne, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu wielu z nas. Szczególnie narażeni są ludzie starsi, schorowani, z problemami układu krążenia, astmą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami oraz dzieci. 
    Nie dajmy się upałom! Pamiętajmy, że wahania pogodowe i skoki temperatury są również bardzo niebezpieczne. Starajmy się zapobiegać ujemnym skutkom upałów takim jak: zawały, wylewy, zasłabnięcia i omdlenia, odwodnienie, porażenie słoneczne. 
    Od kilku lat Biblioteka prowadzi akcję profilaktyczno-edukacyjną Nie dajmy się upałom! skierowaną do osób starszych i ich opiekunów, których celem jest uczenie jak postępować, by uniknąć problemów, a nawet dramatów. W trosce o naszych Użytkowników opracowano stosowne materiały, które będą systematycznie udostępniane przez całe lato.
    Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad postępowania zamieszczonych na plakacie. Szare tło plakatu to tak dla ochłody ;-)  

Nie dajmy się upałom! Nie dajmy się im!


Odjazdowy Bibliotekarz 2015 - jak zawsze w deszczu


     Pech to pech. Już trzeci rok z rzędu nie daje nam spokoju. Znowu padało, kolejny Odjazdowy Bibliotekarz w strugach deszczu, ale pojechaliśmy, dokładnie w poniedziałek 22 czerwca. Naszym przewodnikiem do Wieży Bismarcka, Diabelskiego Kamienia i Groty Diabła był oczywiście niezawodny Pan Marian Świątek, regionalista żagański. Nie przeszkadzał mu ani deszcz, ani jakaś burza, więc i nam ta wycieczka mokrymi i błotnistymi wertepami nie była straszna ;-)  
    A oto i kilka fotek z tej mokrej, ale przyjemnej i udanej wyprawy turystyczno-historyczno-krajoznawczej po okolicach Żagania. Panu Marianowi serdecznie dziękujemy za towarzystwo i wsparcie, a Paniom, które z nami pojechały za uczestnictwo i wytrwałość. Miało być jeszcze ognisko, ale niestety... może innym razem. Może pan Pech da nam w końcu spokój ;-)


Pan Marian opowiada


Wieża Bismarcka. Tutaj przeczekaliśmy krótką burzę

Oooo, jagody! Ale smakowały :-)

Natan (9 lat) na Diabelskim Kamieniu -  najmłodszy i najbardziej wytrwały uczestnik naszych rajdów, a jeździ z nami już trzeci rok :-)


środa, 1 lipca 2015

Miłość dobrej kobiety - opowiadania Alice Munro w DKK dla dorosłych

25 czerwca 2015 r.  Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się aby porozmawiać o książce Alice Munro, kanadyjskiej laureatki literackiej Nagrody Nobla. Miłość dobrej kobiety to zbiór ośmiu historii ośmiu kobiet znajdujących się na różnych etapach życia, poruszających tematy bardzo trudne, chociaż bliskie każdemu człowiekowi.   Jej opowiadania to przede wszystkim studium relacji między ludźmi, ich zależności od siebie, emocji i łączących ich więzi, to tak naprawdę opowiadania o różnych odcieniach miłości: matki do córki, żony do męża, dziecka do rodzica.
Po przeczytaniu książki klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, że opowiadania Alice Munro nie przypadły im do gustu, nie pozostawiły  choćby  cienia jakichkolwiek  emocji, jakie wiążą się zazwyczaj z czytaniem,  nie wniosły też niczego, co warte byłoby zapamiętania ponieważ  dobra literatura musi zostawić coś, co powoduje, że po przeczytaniu nasze życie  staje się lepsze i sami siebie możemy lepiej zrozumieć. Bohaterkom opowiadań zarzuciły brak głębi emocjonalnej. W opowiadaniach Munro niestety tego nie dostrzegły i to powoduje, że nie potrafiły  jej zaliczyć do grona  poczytnych pisarzy.
Nie znaczy to jednak, że książka nie jest warta przeczytania. Wszak jej autorka jest noblistką, a nie jest to pierwszy przypadek, gdy opinie czytelników nie zbiegają się z opiniami literaturoznawców i krytyków literackich.
                                                                                                                                  Elżbieta Buganik