piątek, 25 listopada 2016

Clair North i Piętnaście pierwszych Żywotów Harry’ego Augusta w DKK dla dorosłych


Jak co miesiąc w ostatni czwartek miesiąca, 24 listopada 2016r., spotkałyśmy się na Dyskusyjnym Klubie Książki, tym razem omawiając książkę inną niż dotychczas, bo Science-Fiction - Piętnaście pierwszych Żywotów Harry’ego Augusta,  autorki piszącej pod pseudonimem Clair North. Powieściopisarka stworzyła znakomitą reinterpretacje podróży w czasie w XX wieku.
Świat dzieli się na dwie grupy ludzi, żyjących linearnie, czyli od narodzin do śmierci, oraz na ouroboraninów osób, które w chwili śmierci rodzą się ponownie przeżywając wszystko od nowa, ale ze wspomnieniami z poprzedniego życia. Podróż Harr’ego Augusta rozpoczyna się wraz z jego narodzinami , czyli w 1 stycznia 1919 r., w toalecie publicznej na dworcu kolejowym. Na początku życie tytułowego bohatera przebiega normalnie, zmienia się natomiast podczas ponownego przyjścia na świat, gdzie jako dziecko zaczyna przypominać sobie rzeczy, które już robił, poznaje osoby, które widzi po raz pierwszy, wie co wydarzy się w przyszłości. Jako mały chłopiec, nie radzi sobie z nadmiarem informacji i w pewnym momencie opiekunowie widząc dziwne zachowanie i to o czym opowiada im Harry uznają za chorobę psychiczną umieszczając go w zakładzie psychiatrycznym, co skutkuje tym, że 11 letnie dziecko popełnia samobójstwo. W kolejnych życiach sam dochodzi powoli do tego, że jego życie to pętla, której nie da się zatrzymać. Poznaje również osoby takie same jak on, tworzące bractwo Kronosa. Podczas nadejścia kresu jego jedenastego życia, do Augusta przychodzi dziewczynka, która przekazuje mu wiadomość z przyszłości „O mało nie umarłeś doktorze… Świat się kończy i nie możemy temu zapobiec. Teraz wszystko zależy od Ciebie”. Czy Harry’emu uda się uratować Ziemię i jakie przeciwności na niego czekają, dowiemy się w jego kolejnych żywotach.

Książka napisana swobodnym językiem, jednak nie do przeczytania jednym tchem. Piętnaście pierwszych Żywotów Harry’ego Augusta zawiera tak wiele informacji, które trzeba przemyśleć, czasami wrócić do poprzedniego rozdziału, a przede wszystkim musimy się nią delektować. Przez kilka pierwszych rozdziałów, Panie nie mogły zapamiętać pewnych faktów, które były wyjaśnione kilka, a nawet kilkanaście kartek dalej.

                                                                                                        Karolina Skowrońska









        



Jan Wiktor Tyra - wystawa ekslibrisów



czwartek, 24 listopada 2016

Jan Wiktor Tyra - Ekslibrisy



     W Galerii Ekslibrisu w holu Pałacu Książęcego przed Oddziałem dla Dorosłych do 16 grudnia trwa wystawa Ekslibrisy Jana Wiktora Tyry z Żar.Aranżację wystawy przygotował i zbiory grafik udostępnił żagański plastyk i działacz kulturalny Gustaw Lis.


      Jan Wiktor Tyra urodził się w 1952 r. w Gryfinie nad Odrą, Tam też zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Harcmistrza A. Omieczyńskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Historia i Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek Prawo administracyjne. Pierwsza połowa życiorysu zawodowego przypada na pracę w oświacie, w latach 1990-2014 kierował Miejską Biblioteką Publiczną w Żarach. Odznaczony w 2007 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ.
     Zainteresowania zawodowe Jana Wiktora Tyry związane są z książką, dawną kartografią, regionem oraz upowszechnianiem rodzimych twórców słowa i książki, jako edytor wielu publikacji. W sferze zainteresowań artystycznych od wielu lat znajduje się fotografia, plastyka i grafika, głównie exlibris -  również w technikach komputerowych. Od kilku lat wykonuje okładki publikacji dla bibliotecznego wydawnictwa eMBePe. Od 1986 r. jest organizatorem żarskiego konkursu Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży. Podczas pracy w bibliotece stworzył największą w Europie kolekcję ekslibrisu najmłodszych grafików – liczy ona ok. 8.000 ekslibrisów. Od 2004 r. jest inicjatorem i animatorem  wystawy Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy o zasięgu krajowym. Jan Tyra stworzył logo graficzne i okładkę dla serii wydawniczej katalogu. Jego grafiki i fotografie wystawiane były wielokrotnie w kraju, w Niemczech (Saksonia), na Litwie, Białorusi, Słowacji i w Rosji na Kongresie FISAE w 2016 r.

    Publikacje grafik ekslibrisowych:
- Księgoznaki członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisu dla instytucji i mieszkańców Żar. W 470 rocznicę powstania pierwszego polskiego ekslibrisu. Żary 1986, Wyd.: Żarskie Towarzystwo Kultury, Lubuski Oddział PTME
- Ekslibrisy grafików polskich 1944 – 1989, Chełm 1989, Wyd.: Wojewódzki Dom Kultury
- Publikacja ekslibrisu w: Familijny ekslibris Dąbków z Żar, Teka 8, Żary 1990
- w: „Bibliotekarz Lubuski” nr 4,  rok 2009, Wyd.: „Prolibris” Zielona Góra


Technika komputerowa, 2012, op.60

 Linoryt, 1985, op. 20

Technika komputerowa, 2015, op.79

Technika komputerowa, 2015, op. 75

Technika komputerowa, 2015, op. 74

Linoryt,1987, op.  27

Technika komputerowa, 2014, op. 66

 Technika komputerowa, 2015, op. 87

 Technika komputerowa, 2016, op. 96

 Linoryt, 1993, op. 39





wtorek, 15 listopada 2016

Serena Rona Rasha w DKK dla dorosłych





W czwartkowy wieczór, 27 października spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce Rona Rasha, Serena. Mroczna i emanująca żądzą siły i pieniądza powieść,  w której króluje intryga, przemoc i zło, w czytających wzbudziła wiele emocji.  Ogólnie samą książkę panie oceniły pozytywnie, jako jedną z lepszych, wciągającą bez reszty i poruszającą do głębi swoją  surowością. Dyskusja jednak dotyczyła oceny  postaci tytułowej bohaterki Rona Rasha, stanowiącej studium psychologiczne kobiety  bezwzględnej, psychopatki i morderczyni, kobiety  wzbudzającej w czytelniku wiele złych, skrajnych, zatrważających doznań czytelniczych, nie dającej się porównać  z żadnym innym wykreowanym przez pisarzy typem osobowości.  W Serenie nie  dopatrzyły się  chociażby takich cech  kobiecości  jak: delikatność, wrażliwość, troskliwość, subtelność czy tajemniczość. Brak pozytywnych wydarzeń sprawił, że nie zaliczyły książki do powieści czytanej z zapartym tchem.
Serenę Rona Rasha zapamiętały jednak jako jedną z lektur najmocniej zapadających w pamięć i po przeczytaniu wielu innych, myślami będą powracać właśnie do niej, dlatego też  uznały ją za jak najbardziej wartą przeczytania.

Akcja powieści toczy się w górach Karoliny Północnej pod koniec XX wieku, gdzie małżonkowie Pembertonowie planują stworzyć duże imperium drzewne. Od samego początku Serena przejmuje stery i od pracowników leśnych żąda bezwzględnego posłuszeństwa. Wpływa również na decyzje i postępowanie swojego męża. Razem usuwają wszelkie przeszkody, jakie napotykają na swojej drodze zabijając i niszcząc każdego kto sprzeciwi się ich woli. Jednak przyszłość imperium pada w gruzach, kiedy okazuje się, że Serena,  zbiegiem  nieszczęśliwego wypadku, będąc w ciąży traci przyszłego potomka i dziedzica fortuny. Nie mogąc pogodzić się z dramatem  staje się kobietą bezlitosną i wydaje wyrok śmierci na nieślubnego synka męża i jego  matkę. Podejrzewa, że mąż próbuje chronić oboje i wcześniej pełne miłości małżeństwo Pembertonów  zamienia się w gehennę.
  
                                                                                                                     Elżbieta Buganik