piątek, 16 grudnia 2016


Seminarium Powiatowe

     W ostatni piątek, 9 grudnia gościliśmy u siebie dyrektorów, kierowników i bibliotekarzy z powiatu żagańskiego na Seminarium Powiatowym zorganizowanym przez Dział Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Gości z powiatu i Zielonej Góry przywitał Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Oświaty Urzędu Miasta Żagań Zbigniew Białkowski, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żaganiu Michał Cisek oraz Magdalena Śliwak, Dyrektor naszej Biblioteki. Głos zabrał również obecny na seminarium Dyrektor WiMBP w Zielonej Górze Andrzej Buck. Nasza koleżanka, Karolina Skowrońska przygotowała krótki film o działaniach kulturalnych, edukacyjnych i rozrywkowych podejmowanych przez nas w roku ubiegłym, bowiem ten jeszcze się nie skończył.
     Kierownik DBAiM WiMBP dr Dawid Kotlarek omówił wskaźniki placówek w regionie na tle ogólnych wyników z całego województwa lubuskiego. Wojewódzki projekt „Tutlandia. Bawimy się w bibliotece" omówiła pani Monika Simonjetz. Kierownik Oddziału dla Dzieci WiMBP w Zielonej Górze, kustosz Marzena Wańtuch pokazała jak w prosty sposób można korzystać z literatury dziecięcej tak, by nie szukać literatury do zajęć tylko organizować zajęcia w oparciu o książki dla maluchów.
     Dyrektor WiMBP złożył też na ręce pani Jolanty Wawrzyniak, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, gratulacje za zajęcie II miejsca w województwie w rankingu bibliotek. 
     Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, po którym oprowadził nas dyrektor Marek Łazarz. Skupił się przede wszystkim na zagadnieniu słynnej Wielkiej Ucieczki i w przystępnych słowach wyjaśnił nam jej przyczyny, przygotowania, przebieg i skutki.
     Po zwiedzeniu pomieszczeń w baraku zebraliśmy się przy ognisku. Mimo, że pogoda była paskudna, ognisko pięknie się paliło, a kiełbaski smakowały wybornie.  












czwartek, 8 grudnia 2016

Wieczór Kolęd z zespołem Odeon ze Szprotawy


     Wszyscy już z niecierpliwością czekamy na te najpiękniejsze, najbardziej klimatyczne, nastrojowe i rodzinne święta. Święta Bożego Narodzenia. U nas też już są stroiki i choinki, Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedził Mikołaj z prezentami. A w Oddziale dla Dorosłych już nawet kolędowaliśmy do melodii granych przez zespół instrumentalny ODEON ze Szprotawskiego Domu Kultury. Zespół w składzie: Joanna Jeżewska - skrzypce, Anastasiya Bunzylo - skrzypce, Oliwia Rudek - flet i wokal, Kamila Wiśniewska - klarnet i wokal i Justyna Demiańczuk - flet, przy akompaniamencie Pana Włodzimierza Czernisza, wykonał kolędy znane wszystkim Polakom, w tym też kolędy amerykańskie i angielskie. Oliwia i Kamila prócz kolęd zaśpiewały też piosenki bardziej sylwestrowe niż związane z Bożym Narodzeniem. Ale bardzo nam się podobały.
     Kiedy po ostatnim utworze Pan Włodzimierz podziękował za wysłuchanie i za oklaski, na chwilę zapadła taka cisza, że nikt nawet nie drgnął. Nie, nie. Tak piękny koncert nie mógł się tak szybko skończyć. Bis musiał być. I to nie jedna, a kilka kolęd. Zachwycił nas bowiem zespół jako całość i zachwyciły wokalistki.
    Pan Włodzimierz Czernisz natomiast… właściwie niczym nas nie zaskoczył 😉 Jest kierownikiem artystycznym kilku zespołów ludowych i instrumentalnych, a także żagańskiego zespołu POD RÓŻĄ, pracuje z różnymi grupami wiekowymi i ma wiele osiągnięć na festiwalach i przeglądach. Wciąż młody duchem i jak zawsze perfekcyjny. Pod kierownictwem Pana Włodzimierza nie mogło być inaczej, musiało być pięknie. Gratulujemy i dziękujemy 😊
    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten piękny wieczór, Panu Włodzimierzowi Czerniszowi i zespołowi ODEON. I dziękujemy też Szprotawskiemu Domowi Kultury za współpracę. Życzymy wszystkim Świąt Bożego Narodzenia w zdrowiu i miłości, a w Nowym 2017 Roku właśnie dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. 
Do Siego Roku 😊

     Wieczorowi Kolęd towarzyszyła szopka wykonana w drewnie przez żagańskiego artystę Jerzego Kupczyka (zdjęcie u góry), choinka natomiast ubrana jest w ozdoby wykonane przez Panie uczestniczące w warsztatach szydełkowych.


 






wtorek, 6 grudnia 2016

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem




     2 grudnia z uczniami z Gimnazjum Publicznego nr 1 spotkał się prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta i piłkarz, Zbigniew Masternak. Po krótkim wprowadzeniu młodzieży do tematyki filmowej i scenopisarstwa, uczniowie przystąpili do tworzenia własnych scenariuszy filmów, które chcieliby zrealizować. Pracowali w grupach i indywidualnie, a wszystkim pomagała nauczycielka języka polskiego Wioletta Stachura. Uczniowie zaskoczyli nas swoją pomysłowością, wyobraźnią i odważną fabułą.
     A tak w skrócie, to wiemy już, co gimnazjaliści czytają i oglądają 😉, wiemy też, że literaturę na poziomie Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren już daaawno zapomnieli 😉 






poniedziałek, 5 grudnia 2016

Jan Wiktor Tyra - Ekslibrisy. Spotkanie z Autorem



   Ostatni miesiąc tego roku, zgodnie z planem, rozpoczęliśmy kameralnym spotkaniem z autorem ekslibrisów Janem Wiktorem Tyrą z Żar. Pan Jan Tyra opowiedział nam o swojej drodze do oddania się tego rodzaju twórczości, pracy przy Biennale Międzynarodowego Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży w MBP w Żarach, o innych swoich zainteresowaniach. Wraz z Panem Gustawem Lisem wspominali też innych znanych polskich twórców znaków książkowych, w tym tych z naszego regionu. Półtorej godziny rozmów z Autorem, z Panem Gustawem jako organizatorem wystawy i kolekcjonerem o ekslibrisach, ich twórcach, technikach, kolekcjonerstwie. Bardzo miłe spotkanie :-)
Na koniec były oczywiście kwiaty dla obu Panów i podpisy na folderze wystawy.
      Wg mnie wiele tych komputerowych grafik autorstwa Pana Jana Tyry wygląda tak, jakby wyobrażały coś szklanego, malowanego na szkle lub w szkle zatopionego i te podobają mi się najbardziej. Takim właśnie „szklanym” obrazkiem zostałam obdarowana, za co pięknie Autorowi dziękuję 😊  







 Oto "jeszcze gorące" ekslibrisy:
Jan Wiktor Tyra, 2016, op. 99

 I mój "szklany" ekslibris :-)
                                                                                                                      Jan Wiktor Tyra, 2016, op 98


97 małych grafik, w tym 55 wykonanych w technice komputerowej i 42 linoryty można oglądać jeszcze do 16 grudnia w Galerii Ekslibrisu przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych. Jedne z najwcześniejszych grafik linorytowych znajdują się też w zbiorach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.