Strony

wtorek, 14 maja 2024

Jakub Żulczyk w Żaganiu - spotkanie autorskie

W tym roku na Tydzień Bibliotek Biblioteka zorganizowała dwa spotkania autorskie z bardzo popularnymi pisarzami. Na spotkanie z dziećmi przyjechał do nas, już po raz trzeci, Grzegorz Kasdepke. Dla dorosłych czytelników zaprosiliśmy pisarza Jakuba Żulczyka – tak tak, właśnie tego Żulczyka: od Belfra, od Co ćpać po odwyku, od Informacji zwrotnej.

Spotkanie odbyło się w piątek, 10 maja 2024 r. w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury. Imprezie towarzyszyła ze swoim stoiskiem księgarskim pani Wiesława Martyniak. Kilkadziesiąt osób przed wejściem na salę zaopatrzyło się we własne egzemplarze powieści i ustawiło w długiej kolejce po autograf i fotkę.

Jakub Żulczyk – dziennikarz, felietonista, pisarz, absolwent dziennikarstwa i amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor powieści, scenariuszy i podcastów. Thrillery, horror, kryminały, powieści przygodowo-fantastyczne dla młodzieży i nawet książka dla dzieci.

Pan Jakub odpowiadając na pytania moderującej spotkanie bibliotekarki opowiedział dlaczego wybrał akurat dziennikarstwo na kierunek studiów i potem amerykanistykę, o współpracy z czasopismami. Wiemy, że nigdy nie zarobił żadnych pieniędzy za cokolwiek innego, niż pisanie. Wiemy też jak powstawały pierwsze powieści i jak doszło do ich wydania. Odpowiedział też na pytanie o to dlaczego kontynuacja powieści Ślepnąc od świateł pod innym już tytułem Dawno temu w Warszawie powstała dopiero po 9 latach i dlaczego właśnie kontynuacja a nie zupełnie nowa książka. Bibliotekarka pytała też o podcasty Co ćpać po odwyku realizowane wspólnie z Juliuszem Strachotą, kogo zapraszali i zapraszają i czy wszyscy są chętni do tych rozmów, czy też są tacy, którzy odmawiają udziału w rozmowie. Wszystkie pytania dotyczyły pisania książek, scenariuszy do ekranizacji powieści. Wiemy dlaczego z ulgą przyjął fakt, że scenariusz do Informacji zwrotnej napisze ktoś zupełnie inny i jak to jest tworzyć scenariusz do swoich książek i dlaczego dobrze, że nie pisał ich sam tylko mógł współpracować z innymi: z Krzysztofem Skoniecznym przy Ślepnąc od świateł i z Piotrem Domalewskim przy ekranizacji Wzgórza psów.

Pisarz odpowiedział też na pytania o to czy lubi poezję Baudelaira, czy czytał Pachnidło Süskinda i czy podobają mu się obrazy Beksińskiego. Te pytania bardzo pana Jakuba zaskoczyły, ale odpowiedź na nie znamy. Autor nie zdradził natomiast nad jaką powieścią obecnie pracuje i obszedł bokiem pytanie o ekranizację Dawno temu w Warszawie, ale my uważamy, że wcześniej czy później musi być. Poczekamy. Pytania do pisarza mieli też uczestnicy spotkania. Niektóre pozytywnie zaskoczyły autora i nawet za nie podziękował, a właściwie za spojrzenie na jego twórczość z innej nieco perspektywy. Dowiedzieliśmy się też m.in. o tym, że stara się pisać około 8 godzin dziennie, że pisanie to praca, a on sam nie wierzy w żadną wenę twórczą.

Spotkanie uważamy za bardzo udane, zadowoleni byli zarówno uczestnicy jak i sam pan Jakub Żulczyk. Mamy nadzieję, że za jakiś czas, za jedną, dwie lub trzy książki znów się spotkamy. W Żaganiu oczywiście J

Dziękujemy panu Jakubowi Żulczykowi za przyjęcie zaproszenia, za ciekawe spotkanie, uczestnikom za czas spędzony z nami, a Żagańskiemu Pałacowi Kultury za udostępnienie Sali Inter.


Więcej zdjęć można obejrzeć w Galerii na stronie Biblioteki 

piątek, 10 maja 2024

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Czy można połączyć spotkanie autorskie z lekcją języka polskiego🤔? 

Można! Dzięki Panu Grzegorzowi Kasdepke dowiedzieliśmy się czym są związki frazeologiczne i jak ich używać. Zanim to się jednak stało, dzieci przywitały pana Grzegorza brawami i odśpiewały głośne i radosne sto lat z okazji urodzin pisarza.

Wracając do przedziwnych i niecodziennych zestawień wyrazów. Większość z nich nie sprawiła dzieciom kłopotu, a i te trudniejsze bardzo szybko zostały wyjaśnione. Dzięki naszemu gościowi, serii Gwiezdne Wojny i Władca Pierścieni będziemy od teraz potrafili wskazać różnice między fantasy a fantastyką. Całość spotkania przeplatana była fragmentami z książek Grzegorza Kasdepke. Po części dydaktycznej przyszedł czas na pytania od dzieci:

- Czy ma pan jakieś zwierzę?

- Czy z pisania książek da się przeżyć?

- A dlaczego nie ma pan skarpetek?

To tylko niektóre z pytań. Możemy jednak zapewnić, że wszystkie były bardzo przemyślane i każde z nich pełniło funkcję dydaktyczną. Na koniec każdy mógł zrobić sobie z pisarzem zdjęcie i otrzymać autograf.


Dziękujemy Żagańskiemu Pałacowi Kultury za udostępnienie Sali Inter, choć i tak zabrakło krzeseł gdyż tak wielkie było zainteresowanie spotkaniem z ulubionym pisarzem. Ale od czego są stopnie na których można siedzieć i przyniesione na plecach bibliotekarek materace.


czwartek, 9 maja 2024

Wojewódzki Dzień Bibliotekarza w Zielonej Górze

W tym roku Tydzień Bibliotek rozpoczęłyśmy z przytupem.

8 maja pojechałyśmy razem z naszą Panią Dyrektor Magdaleną Śliwak do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Co się tam działo?

Podczas Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza, pan Marek Cebula, Wojewoda Lubuski wręczył naszym bibliotecznym koleżankom medale i dyplomy:

Liliana Kwiatkowska otrzymała złoty medal za długoletnią służbę przyznawany na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Elżbieta Buganik i Urszula Sitarz otrzymały Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", polskie odznaczenie ministerialne.

Karolina Antoniuk, Grażyna Lichwiarz i  Bożena Maksymowicz zostały nagrodzone dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze dr Andrzej Buck, uhonorował  Magdalenę Śliwak, naszą Panią Dyrektor za zasługi w promocji i rozwoju lubuskiej sieci bibliotecznej i podziękował za 15 lat współpracy i zaangażowania w krzewienie kultury czytelniczej. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie pracować w Książnicy, która jest inspiracją i wzorem.

Gratulujemy całej ekipie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze wspaniałej organizacji uroczystości Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i dziękujemy za zaproszenie.

Dziękujemy wszystkim za pamięć i życzenia w tym najważniejszym dla nas dniu, jakim jest Dzień Bibliotekarza.

Wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom, życzymy sukcesów i samych wspaniałości.

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergamy :-) dzisiaj 7 maja 2024 r.

Trochę nas mało ostatnio :-( Zwykle jest nas dwa razy więcej.

Prace nad serwetkami i firankami trwają, ale powstały już kolejne, tym razem czerwone bombki choinkowe, bardzo elegancka dekoracyjna poduszka - jasiek i dwa wiosenne sweterki :-)





poniedziałek, 6 maja 2024

Tydzień Bibliotek 2024

Zapraszamy na imprezy kulturalne przygotowane przez Bibliotekę na Tydzień Bibliotek 2024 odbywający się pod hasłem Biblioteka - miejsce na czasie.

     

     

     

     


wtorek, 30 kwietnia 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergałyśmy 🙂 dzisiaj 30 kwietnia i tydzień temu 23.04.2024 r.

Co dziergamy? Różne kołnierzyki, skarpetki, kamizelkę, mini torebkę i różyczki do aplikacji. I ozdoby świąteczne, w ślicznym białym koszyczku nieco wymieszały nam się święta 😉 kurczaczek wśród muchomorków ślicznie się prezentuje 🙂 











poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Żagańska Majówka 2024 w Bibliotece

W ramach Majówki 2024 Biblioteka przygotowała 

KIERMASZ KSIĄŻKI i BIBLIOTECZNĄ FABRYKĘ KREATYWNOŚCI dla DZIECI

na które zapraszamy na 

Podzamcze 2 maja 2024 r. od godz. 11.00 do godz. 15.00



Jakub Żulczyk w Bibliotece - spotkanie autorskie

W ramach Tygodnia Bibliotek 2024 obchodzonego pod hasłem 

Biblioteka miejsce na czasie 

zapraszamy 10 maja (piątek) o godz. 17.00 do Czytelni Ogólnej 

na spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem.

Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece.


O pisarzu więcej można przeczytać na stronie internetowej Biblioteki TUTAJ



wtorek, 23 kwietnia 2024

Klub Planszowy

Takie drobne (roczne :-) ) podsumowanie działania Klubu Planszowego.

Oficjalnie spotkania Klubu Planszowego odbywają się w pierwszy czwartek miesiąca, ale kto by chciał tyle czekać! Klubowicze chcą grać częściej i przychodzą w KAŻDY czwartek :-) i gramy :-)

Rozegraliśmy wiele partii, niektóre mniej wymagające, a niektóre z bardzo wysokim poziomem trudności. Jak nas znacie, radzimy sobie we wszystkim i im trudniejsze rozgrywki, tym zabawa jest ciekawsza. Poznaliśmy Robinsona Crusoe, z którym wspólnymi siłami opuściliśmy wyspę, razem z Harrym Potterem pokonaliśmy wiele czarnych charakterów i uratowaliśmy Hogwart, ułożyliśmy przepiękne Azulowskie (Azul) mozaiki, a nawet ustawialiśmy się w Kolejce z czasów PRL-u za papierem toaletowym i cukrem. Jeździmy pociągiem po całej Europie (Wsiąść do pociągu).To tylko niewielka część naszych planszówkowych przygód, ale też nie ostatnia! 

Spotykamy się oficjalnie w każdy pierwszy czwartek miesiąca o 15:00, ale dla was siadamy do planszówek co tydzień :-) Przyłącz się do nas i Ty, obiecujemy wspaniałą przygodę po krajach Azji, poszukamy razem złota, powalczymy ze smokami, a może zdołamy Wsiąść do pociągu wyruszymy w podróż Dookoła Świata?