piątek, 28 czerwca 2019

Zdrada Paulo Coelho w DKK dla dorosłych



Na lekturę ostatniego przed wakacjami spotkania DKK wybrałyśmy Zdradę Paulo Coelho. Wszystkie uczestniczące w dyskusji panie czytały już wcześniej inne książki tego pisarza, nie obyło się więc bez porównań. Zdania jak zawsze były podzielone. Jedne panie jednoznacznie stwierdziły, że są książką rozczarowane, innym przeszkadzało nadmierne i mało spójne w treści filozofowanie lub uczucie niesmaku po scenach erotycznych, ale chyba wszystkim nie podobało się postawa życiowa głównej bohaterki, kobiety skądinąd szczęśliwej, spełnionej zawodowo i żyjącej w dobrobycie. Takiej, która miała w życiu „za dobrze” i nie potrafiła tego docenić. Miała wszystko: wspaniałego męża, udane dzieci, dobrą pracę, sama była kobietą atrakcyjną, a mąż zapewniał życie w luksusie. Czego jeszcze chcieć?  
No właśnie. Czego można chcieć od życia, kiedy nie ma o co zabiegać? Wokół tego pytania skupiła się dyskusja na temat Zdrady Paulo Coelho.

Podsumowując spotkanie i dyskusję: choć na temat samej książki zdania były nieco podzielone, to zachwytów nie było. Zgodziłyśmy się jednak z tym, że książka zmusza do zastanowienia się nad tym, co w życiu jest najważniejsze i czy warto ulec chwili pożądania i chwilowej fascynacji, stoczyć się na dno tylko po to, by móc się podnieść i docenić to, co się ma. 

Książkę oczywiście jak najbardziej polecamy, bowiem problem zdrad w małżeństwie i ich powodów nie jest rzadkością. Zmusza do zastanowienia się nad tym, czy warto.





wtorek, 25 czerwca 2019

Wakacje z Maszkaronem - Wakacje 2019 w Żaganiu

Zapraszamy do udziału w atrakcjach wakacyjnych przygotowanych dla małych i dużych mieszkańców Żagania :-)

Program szczegółowy w formie ulotki drukowanej można pobrać w Urzędzie Miasta, w Bibliotece i innych instytucjach uczestniczących oraz w wersji cyfrowej TUTAJ



czwartek, 20 czerwca 2019

Tylko kochanka Hanny Cygler w DKK dla dorosłych



30.05.2019 r. w DKK dla dorosłych  omawiana była powieść obyczajową Hanny Cygler  Tylko kochanka osadzoną  w czasach współczesnych i poruszającą skomplikowane losy polskich emigrantów przebywających w różnych częściach świata, szukających lepszej przyszłości, większych zarobków, diametralnej zmiany swojego dotychczasowego życia.  To również historia krótkotrwałej i złudnej miłości głównej bohaterki, a także zawiłych  relacji  rodzinnych i międzyludzkich w trudnych czasach PRL – u. Autorka swoją inwencją twórczą w sposób ciekawy i pomysłowy wpasowała schematy zwykłych ludzi w realia współczesnego świata. Cygler w fabule tej powieści zafundowała czytelnikom całą gamę emocji, wzbudziła w nas skrajne odczucia, a jednocześnie bliską więź z Leną, główną postacią powieści.

Chociaż książka nie należy do tak zwanych bestsellerów, to robi ogromne wrażenie na czytelniku wzbudzając głębszą refleksję nad prawdziwym życiem, walką o budowane latami poczucie bezpieczeństwa i wizerunku rodziny na tle przemian, jakie miały miejsce w naszym kraju w okresie wielkiej emigracji. Wszystkie Panie po przeczytaniu lektury jednomyślnie stwierdziły, że historia Leny ich urzekła z dwóch powodów: po pierwsze, jej determinacja w dążeniu do celu mimo przeciwności losu, po drugie - sposób w jaki je pokonuje. Wszystkim sympatykom twórczości Hanny Cygler gorąco polecamy właśnie tą powieść.
                                                                                                             Elżbieta Buganik






poniedziałek, 17 czerwca 2019

Podaruj wiersz - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Biblioteka przystąpiła do akcji społecznej Findacji im. Zbigniewa Herberta "Podaruj wiersz".
Udostępniamy tomiki poezji Zbigniewa Herberta i papeterię przygotowana i przysłaną przez Fundację. Przyjdź, wybierz wiersz, przepisz w całości lub fragment i podaruj komuś bliskiemu, przyjacielowi, znajomemu. To miły gest. Daj dowód pamięci, zrób niespodziankę 😊

Więcej informacji o akcji na stronie Fundacji TUTAJ

Jak to zrobić? zachęca i wyjaśnia Fundacja im. Zbigniewa Herberta:



środa, 12 czerwca 2019

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych 2019 w Żaganiu


W sobotę, 08.06.2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu uczestniczyła w Światowym Dniu Dziergania w Miejscach Publicznych -  największym wydarzeniu rękodzielniczym na świecie. 

Uczestniczyły w nim panie z istniejącego od kilku lat przy Bibliotece  Klubu Rękodzieła „Dzierganki”. Spotkanie odbyło się na dziedzińcu Pałacu Książęcego, a pogoda dopisała i sprzyjała tej formie wypoczynku. 



W wydarzeniu brali udział również mieszkańcy miasta, którzy co jakiś czas dołączali do grupy. Przychodziły osoby zainteresowane dzierganiem, jedne zatrzymywały się na dłużej i podejmowały naukę szydełkowania,  inne przychodziły porozmawiać o tym, czym same się zajmują, opowiadały o swoich pracach, oglądały wyroby pań z Klubu, przeglądały też poświęcone robótkom ręcznym prenumerowane przez Bibliotekę czasopisma. 



Atmosfera spotkania, połączona ze słodkim poczęstunkiem sprzyjała relaksowi, nawiązywaniu nowych kontaktów z innymi miłośnikami włóczki, nici, szydełka i drutów oraz wymianie doświadczeń i pomysłów, a także popularyzacji zajęcia, którego wykonywanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

                                                                                                            Elżbieta Buganik



      Dzierganie a zdrowie:


1)   Relaksuje – obniża poziom stresu, tętno i ciśnienie, wycisza, uspokaja psychicznie, zmniejsza napięcie nerwowe.

2)   Poprawia sprawność i zręczność manualną dłoni, zmniejsza sztywność stawów palców.

3)   Wspomaga zdolność koncentracji i zapamiętywania.

4)   Utrzymuje w dobrej kondycji mózg i jego funkcje poznawcze, zachowuje bystrość umysłu, zwłaszcza u seniorów.

5)   Ogranicza potrzebę ciągłego podjadania.

6)   Odwraca uwagę od przewlekłego bólu i życiowych zmartwień.

7)   Daje satysfakcję z osiągnięcia efektu końcowego, z samodzielnego tworzenia, niesie przyjemność z obdarowania kogoś własnym rękodziełem.

8)   Wpływa na wzrost pewności siebie, poprawia samoocenę i podnosi poczucie własnej wartości.

9)   Inspiruje do tworzenia czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego, pobudza logiczne myślenie i kreatywność w zakresie tworzenia własnych wzorów.

10) Ogranicza palenie.

11) Pomaga w zawieraniu i utrzymywaniu nowych znajomości.

12) Sprzyja pożytecznemu spędzaniu czasu, łączeniu przyjemności dziergania z oglądaniem ulubionego filmu lub słuchaniem audiobooków.

Klub Rękodzieła "Dzierganki" istnieje w Bibliotece od kilku lat i spotyka się w każdy poniedziałek od godz. 13.00 do 15.00. Od ubiegłego roku również w wakacje :-) Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu z nami, "Dziergankami" ze sztuką rękodzieła :-)



Nie dajmy się upałom!


piątek, 7 czerwca 2019

Promocja śpiewnika Na lubuskiej ziemi


W środę, 5 czerwca 2019 r. mieliśmy przyjemność promować trzeci już śpiewnik Stanisławy Szczepanik Na lubuskiej ziemi. Śpiewnik zespołu Pod Różą.

Pierwszy, W piosence serca wiele, ukazał się w roku 2011. W roku 2014 pani Stanisława opublikowała drugi, Co mi w sercu gra. Muzykę do piosenek w pierwszym i drugim śpiewniku skomponował Włodzimierz Czernisz ze Szprotawy. W promowanym już trzecim, znajdują się piosenki z muzyką nie tylko Włodzimierza Czernisza, ale też Roberta Wiśniowskiego z Żagania oraz samej autorki tekstów, Stanisławy Szczepanik.



Przybyłych ciepłymi słowami powitała Dyrektor Biblioteki, pani Magdalena Śliwak i oddała głos prowadzącemu. Moderatorem spotkania był Donat Linkowski dziennikarz z Radia Zachód, który przez wiele lat prowadził audycje muzyczne związane z muzyką ludową „Donata swojskie klimaty” i „Ziemia i pieśń”. Opowiedział o swoim pierwszym spotkaniu z zespołem Pod Różą oraz wykonywanymi przez grupę nowymi, nieznanymi mu piosenkami. Omówił twórczość pani Stanisławy, zaangażowanie i zasługi pana Włodzimierza dla rozwoju i działalności szprotawskich zespołów ludowych. Podkreślił, że pani Stanisława zapoczątkowała powstawanie kolejnych śpiewników z nowymi, współczesnymi tekstami ludowymi, najczęściej śpiewanymi przez zespoły, do których należą ich autorzy.



Bibliotekarka przypomniała, że pani Stanisława Szczepanik w gościnnych progach Biblioteki różne formy swojej twórczości, najczęściej razem z zespołem Pod Różą, prezentuje od roku 2011 i że jest to już 14 raz i przy okazji zaprosiła na 15 – jesienią J


Podczas promocji swojego trzeciego śpiewnika pani Stanisława dała się poznać już nie tylko jako poetka i autorka tekstów piosenek, ale również jako kompozytorka muzyki do nich.
Piosenki stare i nowe zaśpiewał oczywiście żagański zespół Pod Różą, którego pani Stanisława jest kierowniczką, oficjalnie od roku 2003, choć grupa istnieje od 1995 i za rok świętować będzie Jubileusz 25-lecia działalności. To jedyny w Żaganiu zespół śpiewaczy z tak długim stażem i tradycją oraz jeden z nielicznych w lubuskiem, który na dzień dzisiejszy wykonuje głównie utwory nowe, współcześnie powstające i tworzone przez członków zespołu.


W promocji uczestniczyli przedstawicie władz miejskich: Burmistrz Miasta, Andrzej Katarzyniec, przewodniczący Rady Miasta Adam Matwijów oraz Starostwa Powiatowego: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Michał Cisek i Agnieszka Pawełczak.


Na koniec były oczywiście kwiaty, gratulacje i słowa uznania. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem, a zdjęcia i nagrania wykonał pan Jan Mazur.

Wszystkim pięknie dziękujemy za spędzenie z nami tego uroczego wieczoru.

Więcej o autorce śpiewnika: TUTAJ  ;  TUTAJ  i  TUTAJ