czwartek, 13 sierpnia 2015

Znalezione w książkach

     Dzięki intensywnemu rozwojowi nowych technologii w dziedzinie telekomunikacji zdążyliśmy już prawie zapomnieć, a młodsi nawet nie wyobrażają sobie takiej sytuacji, że kiedyś rozmowy telefoniczne zamiejscowe trzeba było zamawiać na poczcie. Dzisiaj możemy nie tylko rozmawiać ale i widzieć się w trakcie rozmowy z osobą znajdującą się na innym kontynencie. 

     Z którego roku może pochodzić ten znaleziony w książce kwitek?


środa, 12 sierpnia 2015

Teatr, muzyka i taniec w ekslibrisie

     W listopadzie przypada jubileusz 250 lecia Teatru Publicznego w Polsce, a 23 maja  b. r. po raz pierwszy obchodzony był Dzień Teatru Publicznego, ustanowiony z tej właśnie okazji. Obchody związane są z rocznicą pierwszego przedstawienia zespołu teatralnego, który powstał z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedstawiono wówczas, dokładnie 19.11.1765 r.,  komedię Józefa Bielawskiego Natręci. Zaangażowana do widowiska trupa artystów grała w języku polskim i z gry się utrzymywała, miała wszystkie cechy  zespołu zawodowego i narodowego, co wpłynęło na uznanie jej za zalążek najstarszego zawodowego publicznego teatru polskiego, który z czasem przyjął nazwę Teatr Narodowy. W związku z tą rocznicą Sejm RP ogłosił Rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru
     Biblioteka z tej okazji zorganizowała wystawę ekslibrisów Teatr, muzyka, taniec. 250 lat Teatru Narodowego. W wystawie biorą udział prace artystów polskich i zagranicznych. Zbiory udostępnili i wyboru dokonali: Rajmund Aszkowski i kurator wystawy Gustaw Lis. Poświęcone teatrowi, muzyce i tańcowi ekslibrisy można oglądać w Galerii Ekslibrisu w holu Pałacu Książęcego przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych.

Poniżej przedstawiam katalog wystawy: 
I kilka fotek z wystawy: