Historia

     Zacznijmy od początku...
     Pierwszą po II wojnie światowej biblioteką w Żaganiu była powołana z dniem 1 marca 1947 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna, która początkowo zajmowała jedno pomieszczenie w budynku na Placu Klasztornym 2, a pierwszą bibliotekarką została Helena Smagała, która pracowała w niej do początku 1950 roku. Jeszcze w latach 40. poprzedniego stulecia siedzibę instytucji przeniesiono do budynku przy ul. 1 Maja 27 (obecnie Keplera). Dziś mieści się w nim restauracja Piastowska. Pierwsze wyposażenie biblioteki było bardzo skromne: stanowiły je 2 regały, 4 krzesła i biurko. W początkach działalności księgozbiór nie był imponujący, liczył bowiem 550 woluminów. Duża część książek pochodziła z darów od osób prywatnych. Pierwsze dary pochodziły z prywatnej wypożyczalni Ksawerego Dębskiego oraz Powiatowego Związku Samorządowego. Od początku lat 50. Powiatowa Biblioteka Publiczna mieściła się już w pałacyku przy ul. Świerczewskiego 7 (obecnie Jana Pawła II). Również od początku lat 50. w mieście działały już dwie biblioteki, gdyż w roku 1951 utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną, która dzieliła siedzibę razem z PBP korzystając również z jej wyposażenia.
     Te trudności MBP nie przeszkodziły jednak w otwarciu w roku 1952 Czytelni dla Dorosłych. 29 grudnia 1954 roku dokonano połączenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Połączone biblioteki pozostały w dotychczas zajmowanym lokalu przy ul. Świerczewskiego 7.
     Nowo powstała biblioteka dysponowała połączonym księgozbiorem w ilości 15.313 woluminów. W tym momencie rozpoczął się również okres rozwoju placówek bibliotecznych na terenie miasta. W roku 1957 w dzielnicy Żagania Kolonia Laski powołano 1 filię biblioteczną, a dwa lata później drugą na Moczyniu. Na utworzenie kolejnej mieszkańcy Żagania czekali 31 lat. 29 września 1960 roku utworzono Oddział dla dzieci i Młodzieży z Czytelnią, a w roku 1963 pierwszy punkt biblioteczny w Szpitalu Powiatowym. W roku 1972 PiMBP obchodziła swoje 25 - lecie. W tym samym czasie w Żaganiu odbyła się sesja naukowa pod hasłem Rola książki w kształtowaniu kultury umysłowej.
     W roku 1975 wprowadzono dwustopniowy podział administracyjny i w związku z tym Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną przemianowano na Miejską Bibliotekę Publiczną. W roku 1983 MBP przeprowadziła się do pomieszczeń w Żagańskim Pałacu Kultury, a pałacyk poddano remontowi. Przełom lat 70. i 80. był okresem, w którym biblioteka prenumerowała aż 80 tytułów czasopism. W roku 1988 powstała kolejna filia - tym razem na osiedlu XXX - lecia, a w 1989 ponownie oddano bibliotece wyremontowany już pałacyk przy ul. Świerczewskiego. Umieszczono w nim pomieszczenia Dyrekcji, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży z czytelnią. W tym samym budynku powstała czwarta filia z księgozbiorem dla dorosłych.
     Lata 90. to czas, gdy w wyniku zmniejszonych nakładów na działalność kulturalną i tym samym pogłębiające się trudności finansowe, spadły również wydatki na zakupy nowości. W roku 2000 wraz z wprowadzeniem nowej reformy administracyjnej, Miejskiej Bibliotece Publicznej powierzono funkcje biblioteki powiatowej, na krótko, bowiem już w roku 2003 została ponownie przemianowana na Miejską Bibliotekę Publiczną i tak jest do dziś.
     W XXI wiek żagańska biblioteka wkroczyła szczęśliwie, bowiem dzięki przychylności władz miejskich otrzymała dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego oraz oprogramowania. W roku 2005 w ramach projektu dokonano modernizacji pałacowych pomieszczeń biblioteki, a w następnym przeprowadzono do niego również Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Dział gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz pomieszczenie Dyrekcji. W roku 2006 swoją działalność w ramach projektu rozpoczęło Centrum Informacji Młodzieżowej i z wymienionymi w 2009 roku komputerami funkcjonuje w strukturze biblioteki do dziś.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz