czwartek, 27 czerwca 2024

Książka Beaty Skrzypczak El Roi w DKK dla dorosłych

Lekturą ostatniego spotkania przed wakacjami (26.06.2024 r.) była książka Beaty Skrzypczak El Roi. Dyskusja była bardzo żywa, chwilami głośna, bo wszystkie chciałyśmy mówić na raz. Uważamy, że książkę czyta się dobrze, ale czytanie utrudnia nieco fakt, że każdy z głównych bohaterów wypowiada się w różnym czasie i zupełnie osobno, że bardzo powoli składa się to w całość. Trzeba przeczytać przynajmniej 100 stron, żeby stwierdzić, że do końca przeczytać już naprawdę "chcę, a nie - muszę". Jak najbardziej polecamy, a swoją opinię na piśmie wyraziła pani Ela Herbik:

Zdecydowanie nie jest to lektura na czas plażowania czy na lekkie letnie popołudnie.  Autorka na przykładzie trzech kobiecych postaci uraczyła nas trudną historią żydowskiego narodu. Józefa, Adela i Estera to przedstawicielki żydowskiej rodziny, której udało się przetrwać trudne lata wojny i nie mniej skomplikowane dla narodu żydowskiego w Polsce, lata powojenne. Estera, najmłodsza z nich, wychowywana przez babcię ( Józefę),  po jej śmierci postanawia odkryć historię swojej rodziny śledząc jej losy. Przez lata kurczowo trzyma się przeszłości, nie umie zapomnieć  o bólu całych pokoleń swoich przodków i wybaczyć oprawcom. A kiedy po latach udaje się jej rozwikłać historię babci, zrozumieć i wreszcie ruszyć naprzód, los okrutnie ją karze.
Adela, po zamordowaniu swojego męża- oprawcy, zmuszona była do ucieczki. Zostawiła swoją małą córeczkę pod opieką swojej mamy i uciekła do Urugwaju. Bardzo tęskniła za bliskimi, a także za swoją wielką miłością – Danielem, ale nie mogła wrócić do Polski. Dopiero, gdy Daniel jest umierający, spędza z nim czas w hospicjum w Berlinie. Opowiada mu o okrutnych czasach wojny, obozów koncentracyjnych ale także o dobrych czasach młodości. Nie jest to lekka historia. Traumy przenoszone z pokolenia na pokolenie, odnajdywanie i akceptowanie własnej tożsamości. To wszystko jednak podane jest nam w sposób, od którego trudno się oderwać.

Jest również Jakub, dziennikarz z Polski, który tworzy reportaże z podróży po Ameryce Południowej. Podczas podróży po Urugwaju spotyka Adelę i zamieszkuje u niej. Ona potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach, a on ją idealizuje i  zakochuje się w niej. Jest przeświadczony, że Adela posiada dwoistą naturę – kobiety smutnej i gniewnej. Nie rozumie, że Adela go nie kocha, chociaż widzi jej obojętność. Jego miłość nie jest dobra, tworząca i dająca radość, wręcz przeciwnie, bardzo go niszczy i wpędza w obsesję. Doprowadza to do tragedii i śmierci głównej bohaterki.

Wyzwaniem dla czytelnika jest odniesienie do religijnych i  właściwych kulturze żydowskiej odniesień w książce. Już sam tytuł El Roi – Bóg, który widzi, czy Bóg Widzialny zmusza do poszukiwań znaczeń. Książka pięknie wydana. Warta czasu poświęconego na jej przeczytanie.

                                                                                                                 Elżbieta Herbik - członek DKK dla dorosłych






wtorek, 25 czerwca 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergamy, dzisiaj 25.06.2024 r.

Byłyśmy tak pochłonięte pracą i nowymi wzorami, głównie zastosowaniem splotu tunezyjskiego do wykonania paska do torebki, szydełkiem oczywiście, że zapomniałyśmy o zdjęciu grupowym, a było nas 9. W ostatniej chwili, już prawie po zakończeniu spotkania zdążyłyśmy jeszcze uchwycić na fotce co nieco z naszych dzieł 🙂

Prezentujemy piękny i gruby obrus na duży stół z włóczki, dwie nieskończone jeszcze torebki: zielona okrągła i szara półokrągła. Jest też kolejna część do ślicznie kolorowej bluzeczki dzierganej na drutach i kompletna już saszetka na telefon - przydatna np. podczas spacerów.









piątek, 21 czerwca 2024

Turniej Gier Planszowych zGRAni

W czwartek, 20 czerwca 2024 r. w Czytelni Ogólnej odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników Projektu Turniej Gier Planszowych zGRAni. Wszyscy otrzymali koszulki i kubki graczy. Poznali też wstępnie gry zakupione specjalnie dla realizacji zajęć.

Pierwszy dzień minął przy grach wieloosobowych, żeby wszyscy mogli się lepiej poznać.  Na stół wskoczył Wirus, Sushi go! i 6️ Bierze :-)

Karolina poćwiczyła z dziewczynami, a Pan Jarek przejął męskie grono. Kolejne spotkanie i relacja już w lipcu - stay tuned.

Projekt "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"







wtorek, 18 czerwca 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergałyśmy 🙂 dzisiaj, 18.06.2024 r.

Prezentujemy kapelusze, które wykonała pani Grażynka, a które już pokazywałyśmy. Teraz jednak pokazujemy je jeszcze raz, bowiem wezmą udział w organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze III Zlocie Fanów Ani z Zielonego Wzgórza. To miłe, że zostały zauważone, a pani Grażynka z radością je udostępni, ale najpierw DZIERGANKI - fanki Ani z Zielonego Wzgórza wraz z panią Dyrektor Biblioteki, Magdaleną Śliwak, zrobiły sobie w tych kapeluszach fotkę 🙂


Przybywa nam serwetek, będzie saszetka i bardzo kolorowa i błyszcząca bluzeczka. Jest też osłonka na małą butelkę lub wazonik wykonana techniką makramy, są urocze kwiatki, kolejna torebka i mała mięciutka piłeczka z kolorowych włóczek 🙂




CIEKAWOSTKA:  DZIERGANKI otrzymały do dyspozycji maszynę do szycia i już dzisiaj sprawdziły jak działa i zszywały to i owo.

Panie z Bibliotecznego Klubu Rękodzieła DZIERGANKI są bardzo aktywne. Na zaproszenie Pałacyk - Żagański Salon Kultury 13 czerwca 2024 r. wzięły udział w warsztatach organizowanych ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Pałacyku przy ul. Jana Pawła II. Pani Ela jest członkiem ZNP, a cztery koleżanki ją serdecznie wspierały 🙂

Pani Karolinka, należąca również do Stowarzyszenie Turystyczne "Piechur" podczas 29. Spotkania z Piosenką Turystyczną i Żeglarską w Żaganiu prowadziła warsztaty z wykonywania bransoletek ze sznurków techniką makramy 🙂

Wszystkim Paniom gratulujemy aktywności, pasji i dziękujemy za promowanie działalności Biblioteki.




wtorek, 11 czerwca 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergałyśmy, dzisiaj 11.06.2024 r.  :-) 

Dzisiaj spotkałyśmy się w ramach Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych, który oficjalnie przypadł w sobotę, 8 czerwca, ale pogoda bardzo niepewnie się zapowiadała, choć ostatecznie okazała się bardzo ładna. No trudno :-)

Prezentujemy skończoną już serwetkę, zaczęte torby na zakupy, ukończona pelerynka dla dziecka i sznurkowe bransoletki wykonane techniką makramy.









wtorek, 4 czerwca 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergamy, dzisiaj 04.06.2024 r. 🙂

W pełnej krasie prezentujemy uroczą beżową serwetkę i torebkę. Biały plecak wymaga wykończenia, kształtów nabiera również kolejna serwetka, w trakcie dziergania jest pelerynka i kolorowa siatka. Są nowe sakiewki na telefon. Dziergamy, czytamy, wymieniamy się wzorami, pomysłami, uczymy ściegów i chwalimy się tym, co wykonałyśmy 🙂 Jesteśmy razem 🙂












zGRAni - Turniej Gier Planszowych

 Uwaga, uwaga!

Ogłaszamy nabór do NOWEGO Projektu w Naszej Bibliotece 😍

"zGRAni - Turniej Gier Planszowych" dla młodzieży w wieku 13-18 lat.

Dołącz do naszego Klubu już dziś i baw się fantastycznie z grami bez prądu.

Pospiesz się, ponieważ liczba uczestników jest ograniczona.

Regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Biblioteki TUTAJ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.