poniedziałek, 23 stycznia 2017

Andrzej Buchaniec. Ekslibris i PF - wystawa

    Do końca lutego w Galerii Ekslibrisu w holu Pałacu Książęcego przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych można oglądać wystawę ekslibrisów i grafik zwanych Pour Feliciter (fr. " na szczęście"), autorstwa jednego z najbardziej znanych twórców znaków książkowych i pokrewnych im małych grafik, dra Andrzeja Buchańca z Krakowa. Prezentowane grafiki pochodzą ze zbiorów kolekcjonerskich Gustawa Lisa, żagańskiego plastyka, który gorąco promuje ten rodzaj twórczości artystycznej organizując wystawy ekslibrisów w regionie.
      
      Dr Andrzej Jacek Buchaniec, urodzony w roku 1944 we Lwowie, absolwent polonistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na Politechnice Krakowskiej z konserwacji zabytków architektury. Był konserwatorem pozłotnikiem w Krakowie, na Zamku Królewskim w Warszawie i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w służbach konserwatorskich Urzędu Miasta Krakowa. W działalności zawodowej otrzymał w roku 1979 „Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami”, w roku 1984 medal „Zasłużonemu w Odbudowie zamku Królewskiego w Warszawie”. Od ponad 30 lat mieszka na krakowskim Kurdwanowie.
    
     Andrzej Buchaniec wykonał ponad 500 ekslibrisów i innych małych grafik i form bibliofilskich, m.in. Pour Feliciter. W tej dziedzinie jest samoukiem. Nie studiował ani malarstwa, ani też rzeźby czy grafiki, ale uzyskał wszelkie uprawnienia od Ministra Kultury i Sztuki. Polubił tą formę artystyczną i pierwsze ekslibrisy zaczął wykonywać jeszcze na studiach polonistycznych w roku 1966 i tak mu zostało do dziś. Najczęściej tworzy linoryty, rzadziej drzeworyty. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych polskich i zagranicznych takich jak Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Ossolineum,  Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Muzeum Gutenberga w Moguncji. Były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu miastach polskich, ale też w Chinach, Tajwanie, w Niemczech, Kanadzie, na Węgrzech. Dzięki tej działalności poznał ludzi różnych profesji i zyskał wielu przyjaciół w kraju i za granicą.

      Uczestniczył w ruchu ekslibrisowym Krakowa, Tarnowa, Wrocławia, a od lat 90. Działa w Galerii Ekslibrisu Domu Kultury Kraków Podgórze. Wraz z żoną Małgorzatą uczestniczył w założeniu Koła Miłośników Ekslibrisu we Wrocławiu. W roku 2010, za twórczość ekslibrisowo-bibliofilską oraz za działalność propagująca ekslibris i bibliofilstwo otrzymał medal Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

PF, 2014


PF, 1979


op. 49, 1971


op. 295, 1994


op. 250, 1989


PF, 2010


Ciekawe teksty o ekslibrisach można przeczytać TUTAJ  i  TUTAJ  i  TUTAJ  i  TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz