czwartek, 26 stycznia 2017

Imieniny Doroty

     Zapraszamy na Imieniny Doroty, dokładnie księżnej Doroty Talleyrand-Perigord. Impreza zorganizowana wspólnymi siłami kilku instytucji. Wkład Biblioteki to prezentacja multimedialna o księżnej żagańskiej i wystawa książek o Dorocie i jej rodzinie znajdujących się w zbiorach Biblioteki i udostępnianych na miejscu, w Czytelni Ogólnej - to ważne ;-) 

    Imieniny Doroty odbędą się w pięknej Sali Kryształowej Pałacu Książęcego. Muzyka, taniec, śpiew i stroje z epoki. Do tego anegdoty z życia Doroty... Będzie baaardzo nastrojowo.
Zapraszamy żagańskie Doroty i Dorotki 
na imieniny księżnej żagańskiej Doroty :-)



poniedziałek, 23 stycznia 2017

Andrzej Buchaniec. Ekslibris i PF - wystawa

    Do końca lutego w Galerii Ekslibrisu w holu Pałacu Książęcego przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych można oglądać wystawę ekslibrisów i grafik zwanych Pour Feliciter (fr. " na szczęście"), autorstwa jednego z najbardziej znanych twórców znaków książkowych i pokrewnych im małych grafik, dra Andrzeja Buchańca z Krakowa. Prezentowane grafiki pochodzą ze zbiorów kolekcjonerskich Gustawa Lisa, żagańskiego plastyka, który gorąco promuje ten rodzaj twórczości artystycznej organizując wystawy ekslibrisów w regionie.
      
      Dr Andrzej Jacek Buchaniec, urodzony w roku 1944 we Lwowie, absolwent polonistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktoryzował się na Politechnice Krakowskiej z konserwacji zabytków architektury. Był konserwatorem pozłotnikiem w Krakowie, na Zamku Królewskim w Warszawie i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w służbach konserwatorskich Urzędu Miasta Krakowa. W działalności zawodowej otrzymał w roku 1979 „Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami”, w roku 1984 medal „Zasłużonemu w Odbudowie zamku Królewskiego w Warszawie”. Od ponad 30 lat mieszka na krakowskim Kurdwanowie.
    
     Andrzej Buchaniec wykonał ponad 500 ekslibrisów i innych małych grafik i form bibliofilskich, m.in. Pour Feliciter. W tej dziedzinie jest samoukiem. Nie studiował ani malarstwa, ani też rzeźby czy grafiki, ale uzyskał wszelkie uprawnienia od Ministra Kultury i Sztuki. Polubił tą formę artystyczną i pierwsze ekslibrisy zaczął wykonywać jeszcze na studiach polonistycznych w roku 1966 i tak mu zostało do dziś. Najczęściej tworzy linoryty, rzadziej drzeworyty. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych polskich i zagranicznych takich jak Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Ossolineum,  Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, Muzeum Gutenberga w Moguncji. Były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu miastach polskich, ale też w Chinach, Tajwanie, w Niemczech, Kanadzie, na Węgrzech. Dzięki tej działalności poznał ludzi różnych profesji i zyskał wielu przyjaciół w kraju i za granicą.

      Uczestniczył w ruchu ekslibrisowym Krakowa, Tarnowa, Wrocławia, a od lat 90. Działa w Galerii Ekslibrisu Domu Kultury Kraków Podgórze. Wraz z żoną Małgorzatą uczestniczył w założeniu Koła Miłośników Ekslibrisu we Wrocławiu. W roku 2010, za twórczość ekslibrisowo-bibliofilską oraz za działalność propagująca ekslibris i bibliofilstwo otrzymał medal Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.

PF, 2014


PF, 1979


op. 49, 1971


op. 295, 1994


op. 250, 1989


PF, 2010


Ciekawe teksty o ekslibrisach można przeczytać TUTAJ  i  TUTAJ  i  TUTAJ  i  TUTAJ


piątek, 20 stycznia 2017

Carte blanche Jacka Lusińskiego w DKK dla dorosłych


   Ostatnie spotkanie DKK w 2016 roku odbyło się 29 grudnia. Omawiana była książka Jacka Lusińskiego Carte blanche. W powieści poruszony został problem pogodzenia się lub odrzucenia tego, co niesie nam los. Problem niepełnosprawności. To prawdziwa, poruszająca historia nauczyciela z liceum, Kacpra, który ukrywa przed światem fakt, że stopniowo traci wzrok i nic nie może z tym zrobić. Dla zachowania ukochanej pracy i przygotowania uczniów do matury z determinacją podejmuje walkę z przeciwnościami losu.
   Nie tylko o dramacie utraty wzroku i niemożliwości dalszego wykonywania pracy w zawodzie nauczyciela rozmawiałyśmy. Poruszyłyśmy też występujący w książce problem miłości i uczciwości wobec ukochanej osoby, uzależniających relacji między mieszkającymi razem matką i dorosłym synem.

   Zdania, jak zawsze, były podzielone, ale ogólnie książka bardzo się podobała i panie chętnie zobaczą jej ekranizację, jeśli tylko będą miały taką okazję.







     

Turniej gier planszowych Babcie kontra Wnuki - Dzień Babci i Dziadka

     Babcie i dziadkowie odgrywają wielką rolę w życiu dzieci. Dla swoich wnuków mają znacznie więcej czasu i cierpliwości niż zabiegani rodzice. Dają im całych siebie.
Dla uczczenia Dnia Babci i Dziadka Oddział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował Turniej gier planszowych Babcie kontra Wnuki. Tym razem to wnuczęta podarowały swoim babciom coś bardzo cennego, czyli wspólnie spędzony czas. Rozrywkowo i wesoło, a nawet z daleka od tabletów, telefonów czy komputerów.

Turniej odbył się 18.01.2017 r. został nagrany przez TVP3 Gorzów Wielkopolski.


   Film można obejrzeć