Na czerwcowym, ostatnim już spotkaniu Klubu przed wakacjami (25.06.2020r.), postanowiłyśmy sięgnąć po klasykę literatury rosyjskiej, Opowiadania Antoniego Czechowa, nowelisty i dramatopisarza, znawcy dusz ludzkich.
Autor w swoich krótkich opowiadaniach zawarł całą złożoność ludzkiej natury, jej ułomność, niedoskonałość, wady, przywary i słabostki. Każdą z postaci analizuje pod kątem psychologii z dużą dozą ironii, sarkazmu i inteligentnego humoru. W opowiadaniach bardzo trafnie ukazuje wady systemu obowiązujące w carskiej Rosji, podejście do przeciętnego zwykłego obywatela. Jego bohaterowie to ludzie zniszczeni ciężką pracą, żyjący w nędzy i ciemnocie. Autor poprzez pryzmat życia swoich bohaterów, porusza wiele spraw społecznych oddających klimat ówczesnej Rosji. Możemy w nich odnaleźć także wiele przykładów pozytywnych i negatywnych w relacjach międzyludzkich.
Opowiadania Antoniego Czechowa wzbudziły po latach we wszystkich paniach wiele wspomnień z lat szkolnych, kiedy jego Trzy Siostry były obowiązkową lekturą w szkole średniej, wówczas żadna z Pań nie przypuszczała, że ponownie będzie musiała w Dyskusyjnym Klubie Książki zmierzyć się z jego twórczością.
Na koniec spotkania stwierdziłyśmy zgodnie, że Opowiadania Czechowa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jak najbardziej zasługują ze względu na swoją uniwersalność i ponadczasowość na jak najszersze grono odbiorców.
Drodzy miłośnicy książek z całego serca polecamy, sięgnijcie do tej lektury, a odkryjecie wiele, jakże wciąż aktualnych spraw dominujących w naszym życiu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz