środa, 20 października 2021

Spotkanie z regionalistami

W ramach obchodów Żagańskiego Weekendu Seniora, w piątek, 15 października 2021 r. w Czytelni Ogólnej odbyło się spotkanie z regionalistami. Spotkanie z pasjonatami i miłośnikami historii Żagania, czyli z ludźmi, którzy nie tylko kochają nasze miasto, nie tylko zgłębiają swoją wiedzę o historii Żagania i całego regionu, ale przede wszystkim dzielą się tą wiedzą z mieszkańcami i nie tylko. Informacje, do których czasem z trudem i poświęceniem ogromu czasu i środków docierają, skrupulatnie opracowują i publikują.

Celem spotkania była promocja "Zeszytów Żagańskich". Promocja ciekawa o tyle, że pierwszy z promowanych zeszytów ukazał się w roku 2002, a wydanych zostało już 20 numerów.

Poznaliśmy historię powstania Towarzystwa Żagańskiego, które zainicjowało wydawanie tego czasopisma historycznego w takiej wersji, historię Zeszytów, osoby z kolegium redakcyjnego. Obecni regionaliści chętnie zabierali głos i mówili o sobie i o czym piszą.

Gości przywitała dyrektor Biblioteki, pani Magdalena Śliwak. Rolę prowadzącego przyjął na siebie przewodniczący kolegium redakcyjnego Zeszytów Żagańskich i członek Towarzystwa Żagańskiego, dr nauk humanistycznych Wiesław Chłopek. Przedstawił wszystkie osoby wchodzące w skład kolegium od momentu powstania do dzisiaj. 

Zdjęcie z archiwum Zeszytów Żagańskich

Zaraz po nim głos zabrał prezes Towarzystwa Żagańskiego, pan Zbigniew Popiel. O kim pisze i od kiedy jest w składzie redakcyjnym mówiła pani Wanda Winczaruk. O sobie, o poruszanych w Zeszytach zagadnieniach opowiedział dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, pan Marek Łazarz. Z sali głos zabrali również regionaliści: pan Stanisław Byczkowski i pan Mirosław Kasztel.

Wielkim zaskoczeniem była dla wszystkich informacja, którą podzielił się z nami pan Wiesław Chłopek. Otóż, kiedy członkowie Towarzystwa Żagańskiego, po decyzji o wydawaniu czasopisma historycznego, ustalili dla niego tytuł "Zeszyty Żagańskie", nie zdawali sobie sprawy z tego, że ten tytuł wśród publikacji o Żaganiu już był. Już w latach 80. nosiły go wydruki w formie powielanego maszynopisu. Ukazało się kilka egzemplarzy, a opracowywał je pan Stanisław Drygalski, który wówczas jako żołnierz zawodowy mieszkał w Żaganiu. Po latach, mieszkając już poza Żaganiem, współpracuje z kolegium redakcyjnym i publikuje w dzisiejszych Zeszytach Żagańskich. Jako dowód przysłał kilka oryginalnych egzemplarzy, które posiadał w swoich zbiorach. Mogliśmy je obejrzeć na własne oczy. Wynika z tego, że historia Zeszytów Żagańskich wydaje się być znacznie dłuższa. Fakt ten zwraca uwagę na wielką potrzebę dzielenia się swoją wiedzą z innymi tkwiącą w miłośnikach historii miasta i regionu. Ale to dzięki takim pasjonatom i pozytywnym zapaleńcom możemy poznawać naprawdę ciekawe dzieje naszego miasta. I za to im pięknie dziękujemy.

Bardzo udane i bardzo ciekawe spotkanie. Dziękujemy wszystkim za przybycie i spędzenie z nami tego wieczoru. A tak po cichutku zdradzamy, że planujemy promowanie każdego kolejnego numeru Zeszytów Żagańskich.

Panu Janowi Mazurowi dziękujemy za zdjęcia i filmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz