czwartek, 25 sierpnia 2022

Spotkanie autorskie z Robertem Janowskim

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Robertem Janowskim, artystą znanym głownie z teleturnieju muzycznego Jaka to melodia?, który bił rekordy oglądalności w telewizji polskiej, a który prowadził przez 21 lat.

Spotkanie odbędzie się w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury w środę 7 września 2022 r. o godz. 17.00.


   ROBERT JANOWSKI

              Wszystko zaczęło się od  Kompotu, pierwszego polskiego rock-musicalu, do którego 22-letni Robert Janowski skomponował muzykę do tekstów Jonasza Kofty, a także wcielił się w postać głównego bohatera – Love. Równolegle, Janowski zaprezentował się jako lider zespołów rockowych: Sekcji Z, Oddziału Zamkniętego czy ZOO. Przełomem w karierze Janowskiego była główna rola w kultowym dziś musicalu Metro, z którym artysta wystąpił również na Broadwayu. Metro zapoczątkowało współpracę z tandemem Józefowicza – Stokłosy, co zaowocowało udziałem w produkcjach wystawianych na scenie warszawskiego teatru Buffo.

               Musicale stały się domeną Janowskiego. Zagrał m.in. w Sztukmistrzu z Lublina, West Side Story, i Cyrano. Ma na swoim koncie także wiele ról dramatycznych, np. Rosenkranca w Hamlecie, wystawianym w Teatrze Dramatycznym, czy Lucyfera, w reżyserowanych przez Michaela Hacketta Upadłych Aniołach. Janowskim zainteresowali się także reżyserzy filmowi. Szeroka publiczność miała okazję zobaczyć go w Porze na czarowniceBiałym i czarnym Piotra Łazarkiewicza, oraz w Nocnym Graffitti Macieja Dutkiewicza. Można go było oglądać w Na dobre i na złe, przez 3 sezony, czy w kolejnym serialu  telewizyjnym Na Wspólnej. Przez 21 lat Robert Janowski prowadził teleturniej muzyczny Jaka To Melodia?, który bił rekordy oglądalności w polskiej telewizji.

              Jest zdobywcą 5 nagród Wiktora za osobowość telewizyjną i laureatem 4 Telekamer, w tym Złotej Telekamery plebiscytu Tele Tygodnia.

              Jednak, jak mówi sam artysta, najważniejsze są dla niego jego solowe płyty i koncerty, na których może śpiewać autorskie piosenki. W 1994 r. triumfował na liście plebiscytu Muzycznej Jedynki, gdzie jego piosenka Mury Jerycha utrzymywała się na 1. miejscu przez 8 miesięcy. Rok później sukces odniosła piosenka W nas i wokół nas, która przez 9 miesięcy wygrywała w tymże plebiscycie. Ukoronowaniem sukcesów tych piosenek stała się pierwsza solowa płyta Co mogę dać, oraz zajęcie 1. miejsca w plebiscycie pism muzycznych, jako wokalista roku. W 1996 r. Robert Janowski nagrał drugą solową płytę Powietrze. W nagraniu płyty wzięli udział znani i cenieni polscy muzycy (Michał Urbaniak, bracia Pospieszalscy). Kolejna płyta Nieważkość, nazywana „krążkiem przeznaczonym dla ludzi noszących głowę w chmurach” (ONET.PL), została wydana została w 2001 r. W 2004 r. artysta rozpoczął stałą współpracę z młodymi muzykami, tworząc zespół Janowski Projekt. W 2008 roku ukazał się dwupłytowy album Skrzydła, zawierający także unikalne nagrania artysty pochodzące ze ścieżek filmowych, oraz spektakli teatralnych. W lutym 2009 wreszcie wydano długo oczekiwany SONG.PL, z największymi przebojami lat 20. i 30. minionego stulecia. Płyta szybko stała się platynowym krążkiem. Kontynuacją takiego brzmienia była płyta Osiemdziesiąte.PL, która zawierała największe przeboje lat 80, m.in. ,,Jolka, Jolka”, ,,Ale wkoło jest Wesoło”, ,,Nasze Randez Vous”, z akompaniamentem orkiestry symfonicznej, jako swoisty hołd dla ważnych czasów, dla polskiej muzyki rozrywkowej. Najpiękniejsze Melodie (2019), zawierają piosenki z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, również z udziałem orkiestry symfonicznej.

 

              Robert Janowski jest również autorem 4 tomików poezji: Lustra (wyd. I – 1993r, wyd. II – 2002r), Głosy  (wyd. I 1999, wyd. II – 2002r), Noce (wyd. I – 2001r), Pragnienia (wyd. I – 2004r.), Anioły (MTJ 2011r). Jest także autorem kilku książek: Mądrość z natury (MiniDream 2012r),  Muzyka Mojego Życia (Agora 2016r), Przypadki (Znak 2016r), Wielcy Muzycy (Dwukropek 2020r).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz