piątek, 9 lutego 2024

Imieniny u Doroty

Świętowanie Imienin księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord wpisało się już na stałe w krajobraz kulturalny Żagania.

We wtorek, 6 lutego na Sali Kryształowej kolejny raz pięknie obchodziliśmy Imieniny u Doroty.

Zebranych gości, mieszkańców Żagania i żagańskie Doroty powitała pani dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak, bibliotekarka Urszula Sitarz przypomniała od kiedy księżna Dorota de Talleyrand-Perigord został właścicielką Księstwa Żagańskiego, jakie poniosła dla Żagania zasługi i przypomniała kim jest pan  Jarosław Skorulski. Pani Maria Piątek zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół Żagania powiedziała kilka słów o tym, jak doszło do tego, że imieniny naszej księżnej są w Żaganiu tak pięknie obchodzone.


W tym roku wieczór był podzielony na trzy części:

Promocja książki Doroty de Talleyrand-Périgord Wspomnienia z podróży 1852-1853

Gościem specjalnym tej części był pan Jarosław Skorulski, który w Żaganiu bywa zawsze, kiedy tylko dzieje się coś związanego z księżną Dorotą, której jest wielbicielem. Opowiedział nam o książce, którą napisała sama Dorota de Talleyrand-Perigord Wspomnienia z podróży 1852-1853, której nigdy nie opublikowała, a wydanej w ubiegłym roku przez Fundację Ogrody Kultury im. Księżnej Dino dzięki donacji Żagania, Otynia i Zielonej Góry. Dowiedzieliśmy się jak wygląda oryginał, jak powstawał i gdzie się obecnie znajduje oraz jak doszło do jego publikacji w wersji współczesnej. Pan Skorulski mówił o tym jakich zabiegów dokonano, by współczesna publikacja była jak najbardziej zbliżona do oryginału.

Prelekcja pana Skorulskiego wzbogacona była fragmentami wspomnień księżnej, które czytała aktorka Teatru Księżnej Doroty w Żaganiu, pani Anna Pinkowska ubrana w suknię z epoki.

Pan Jarosław Skorulski pracuje w Urzędzie Miasta w Zielonej Górze, jest Naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. Jest też historykiem, regionalistą, kiedyś uczył historii w szkole. Wielbiciel księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord. Pan Skorulski, wcześniej był prezesem, obecnie pełni w nim funkcję wiceprezesa stowarzyszenia Nasze Zatonie oraz jest prezesem Fundacji Ogrody Kultury im. Księżnej Dino. Dla ukochanego Zatonia poniósł duże zasługi, zainicjował i doprowadził do zrealizowania wielu projektów i wydarzeń związanych z księżną i jej pobytem w Zatoniu. I ma jeszcze wiele planów.

Konsumpcja


W przerwie na konsumpcję częstowaliśmy się pysznym ciastkiem z wizerunkiem księżnej Doroty, a ubrani w stroje z epoki właściciele Winnicy Saganum prezentowali i częstowali białym, półwytrawnym winem "Duchesse de Dino" - powstałym na cześć Pierwszej Damy Żagania - Księżnej Doroty Talleyrand-Périgord. 

Poczęstunek stanowił właściwie preludium do uczty muzycznej jaką zapewnił

Koncert Dorota de Talleyrand-Perigord Mecenas sztuki

Wystąpił kwartet smyczkowy Donna Corda Quartet (Zuzanna Pyzdek – I skrzypce, Monika Maszkowska – II skrzypce, Justyna Bernat – wiolonczela) z towarzyszeniem klawesynu i fortepianu, na których zagrała pani Anna Mirska. Koncert prowadziła pani Elżbieta Kusz – Tracz zastępca dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II s. w Żaganiu. Niespodzianką była nowa rola pani Anny Mrowińskiej, dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury, która zaistniała jako żagańska śpiewaczka operowa wykonując kilka utworów sopranem.


Na koniec kwiaty od Burmistrza Miasta Andrzeja Katarzyńca i zastępcy Sebastiana Kuleszy tradycyjnie otrzymały żaganianki, imienniczki księżnej żagańskiej, Doroty.


Były kwiaty, gratulacje, wspólne fotki… Impreza trwała prawie trzy godziny i było naprawdę pięknie.

Całość utrwalili dziennikarze lokalnych mediów oraz pan Jan Mazur.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz