poniedziałek, 7 stycznia 2013

Rok 2013

Rok 2013 ogłoszono:
                                                                                                         Rokiem Juliana Tuwima
  

W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety polskiego, Juliana Tuwima  (13.09.1894 - 27.12.1953), minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków.

 (Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi)

                                     Rokiem Jana Czochralskiego


W 2013 roku przypada 60 rocznica śmierci Jana Czochralskiego (28.10.1885-22.04.1953), jednego z najwybitniejszych naukowców współczesnej techniki, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Odkryta przez niego metoda otrzymywania monokryształów, wyprzedziła o kilkadziesiąt lat swoją epokę i umożliwiła rozwój elektroniki. Dziś wszelkie urządzenia elektroniczne zawierają układy scalone, diody i inne elementy z otrzymywanego jego metodą monokrystalicznego krzemu.


                                                                                       Rokiem Witolda Lutosławskiego

W 2013 roku przypada też 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych po Chopinie i Szymanowskim polskich kompozytorów, Witolda Lutosławskiego (25.01.1913 - 07.02.1994). Jego dzieła obecne są na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat. Związany z tradycją europejską, był w swej twórczości obywatelem świata, a w działalności publicznej - gorącym i szczerym patriotą.Najważniejsze w jego dorobku są utwory orkiestrowe. Jako jeden z niewielu kompozytorów XX w. dyrygował wykonaniem niemal wyłącznie swoich utworów. Wirtuozowskie opanowanie orkiestry pozwoliło na uznanie go za najwybitniejszego polskiego symfonika.

                                                                                Rokiem Osób Niepełnosprawnych


Konwencja wprowadza do polskiego prawa nową definicję niepełnosprawności – stanowi, że to nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym.  Tak więc rok 2013 powinien być okresem rewolucji społecznej w nowym, lepszym myśleniu o niepełnosprawności i traktowaniu osób nią dotkniętych.                                                                               Rokiem Powstania Styczniowego 

W   2013   roku    przypada    150    rocznica     wybuchu   Powstania Styczniowego,  które  wybuchło  22  stycznia  1863 r. i było skierowane przeciwko   rosyjskiemu   zaborcy.   Ogłoszenie   roku   2013   Rokiem Powstania  Styczniowego   jest  hołdem  złożonym poświęceniu i ofierze jego  uczestników,  którzy  nie  wahali  się  stanąć  do w alki  w  obronie wolności. 


                              Europejskim Rokiem Obywateli

W  roku  2013  przypada  20.  rocznica ustanowienia obywatelstwa Unii Europejskiej.    Europejski     Rok     Obywateli    poświęcony     będzie pogłębianiu  świadomości  obywateli na temat ich statusu jako obywateli UE,  ich  praw  oraz  znaczenia  tych  praw  w  ich  życiu  codziennym.(Źródło: pl.wikipedia.org, www.dzienniklodzki.pl, www.janczochralski.com, wiadomości.onet, http://europa.eu, www.uniaeuropejska.org)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz