czwartek, 3 stycznia 2013

Marian Wantoła i Otokar Balcy - kiedyś pracowali przy tworzeniu filmów o Bolku i Lolku oraz Reksiu

     W Nowy Rok (1 stycznia 2013) w szpitalu w Wilkowicach zmarł w wieku 86 lat Marian Wantoła, animator pracujący przy tworzeniu najbardziej popularnych w Polsce filmów rysunkowych dla dzieci o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia.  Urodzony w roku 1926, w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej przepracował ponad 50 lat. (http://wyborcza.pl)
     Parę tygodni wcześniej, 11 grudnia 2012 r. zmarł inny wieloletni pracownik bielskiego SFR, 88-letni operator dźwięku, Otokar Balcy, który był specjalistą od dźwięku do niemal wszystkich filmów z serii Bolek i Lolek, Reksio, Porwanie Baltazara Gąbki i innych. (http://kultura.gazeta.pl)

    Kilka słów o sympatycznych bohaterach znanych kreskówek

     Serial rysunkowy o Bolku i Lolku powstał w roku 1962 na zamówienie Telewizji Polskiej. Miała to być bajka o chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą był Władysław Nehrebecki, klasyk i jeden z pionierów polskiej animacji. Imiona bohaterów nawiązują do filmu Michała Waszyńskiego z 1936 r. pt. Bolek i Lolek, w którym obie role zagrał Adolf Dymsza.  
   

    W pierwszym filmie, wyemitowanym w 1963 r. bohaterowie kreskówki wcielają się w postać Wilhelma Tella. Film ten otrzymał nagrodę na festiwalu w Gottwaldowie. Wszystkie odcinki powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, a w ciągu 23 lat wyprodukowano ich 150 w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe. W roku 1973 na życzenie żeńskiej części widowni do filmu wprowadzono nową postać -Tolę. Koleżanka Bolka i Lolka pojawiła się w 30 odcinkach.
     Do roku 1977 bohaterowie nie mieli głosu. po raz pierwszy widzowie mogli ich usłyszeć w filmie pełnometrażowym pt. Wielka podróż Bolka i Lolka. Ulubieńcy widowni ostatni raz pojawili się w roku 1986 w dwóch filmach montażowych oraz w jednym pełnometrażowym pt. Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie.
     W 1977 r. TVP i Gazeta Wyborcza zorganizowały plebiscyt na "Dobranockę wszech czasów". Bolek i Lolek zajęli I miejsce przed Smerfami (II miejsce) i Wilkiem i zającem (III miejsce). 19 maja 2011 r. w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka (na zdjęciach).
(Informacje o filmie i fotografie: http://pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz