wtorek, 29 października 2013

Biblioteka trzecim miejscem


     W dniach 15-17 października w WiMBP w Zielonej Górze odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Biblioteka jako trzecie miejsce. Z naszej biblioteki uczestniczyła w nim pani Dyrektor Magdalena Śliwak i koleżanka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Ala Ptasińska.

     Według socjologicznej teorii Raya Oldenburga życie człowieka skupia się wokół trzech miejsc: domu, pracy oraz przestrzeni neutralnej niezbędnej do spędzania czasu wolnego.  I właśnie o tym miejscu była mowa. „Trzecie miejsca” dają poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi społecznej. Dla środowiska lokalnego stanowią miejsca znaczące, bowiem spełniają jego potrzeby społeczne, towarzyskie, kulturalne, emocjonalne czy też rozrywkowe zarówno w wymiarze indywidualnym jak i grupowym. Uczestnicy Międzynarodowego Sympozjum Naukowego starali się odpowiedzieć na pytanie: czy biblioteka może być takim „trzecim miejscem”? Refleksji poddano również zagadnienie roli biblioteki w środowisku lokalnym oraz nad modelem funkcjonowania bibliotek w przyszłości, jej nowego modelu, funkcji i zadań. Uczestnicy konferencji wymieniali się też doświadczeniami oraz dobrymi praktykami bibliotek z różnych krajów: Czech, Danii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, USA i Ukrainy.

     Rodzi się pytanie: Ale o co dokładnie chodzi z tym trzecim miejscem w bibliotece?

    Otóż w myśl najnowszych trendów biblioteka okazuje się doskonałym miejscem do spotkań towarzyskich przy kawie i herbacie, by toczyć rozmowy o książkach, kulturze, sztuce. Biblioteka wychodzi naprzeciw potrzebom społeczeństwa i umożliwia aktywne uczestniczenie w różnego typu warsztatach i spotkaniach dotyczących przeróżnej tematyki, rozwijanie swoich zdolności twórczych w zakresie rękodzieła, plastyki, literatury, tańca czy rozwijania zainteresowań i umiejętności np. lingwistycznych. Biblioteka stwarza warunki do realizowania się w procesie ustawicznego kształcenia i samokształcenia. W bibliotece można odkrywać siebie samego, a także poznawać innych ludzi, ich pasje. Na zasadzie wolontariatu można czynnie uczestniczyć w pracach biblioteki, choćby przy organizowaniu imprez. Na wycieczkę rowerową też można pojechać. I wiele innych rzeczy można robić w bibliotece. O sferze edukacyjnej i korzystaniu z najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych rozpisywać się chyba nie trzeba. 

     Jeśli tyle się w bibliotekach dzieje… to co? Może biblioteka być tym "trzecim miejscem" czy nie może? 

     Z naszych obserwacji wynika, że dla niektórych ludzi już jest, ale trzeba poszerzać ich krąg. Biblioteki stale nad tym pracują, a  nie jest to takie łatwe  zadanie.

    W ramach sympozjum uczestnicy odwiedzili nową Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz nowoczesną, powstałą w ramach REWITALIZACJI MIASTA, bibliotekę we Wschowie. Poniżej kilka fotek ciekawych rozwiązań w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. wtorek, 22 października 2013

Pół życia Jodi Picoult w DKK dla dorosłych

W środę 16 października, w czytelni ogólnej odbyło się kolejne, tym razem już jesienne spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem naszej dyskusji była książka Jodi Picoult Pół  życia. Jest to kolejna powieść autorki, która nie boi się podejmować w swoich książkach trudnych tematów i która stawia czytelnikom niełatwe pytania.
W powieści spotykamy Luke Warrena, przyrodnika bez reszty pochłoniętego badaniem życia wilków, człowieka, który na dwa lata opuszcza rodzinę i zaszywa się w kanadyjskiej puszczy, żeby stać się członkiem wilczej watachy. Po sześciu latach, wraz z córką Carą ulega groźnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje ciężkiego urazu głowy. Jego stan jest beznadziejny, przy życiu utrzymywany jest za pomocą respiratora. Lekarze nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Przy łóżku chorego spotyka się cała rodzina. Należy podjąć poważne decyzje. Czy pozwolić ojcu odejść w spokoju? Czy warto podtrzymywać życie, które praktycznie już nie istnieje? Czy w końcu mamy prawo decydować o śmierci drugiego człowieka?
Jak stwierdziłyśmy zgodnie, decyzja jest niesłychanie trudna i od razu nasuwa się pytanie , co każdy z nas, czytelników, zrobiłby będąc na ich miejscu? W trakcie spotkania panie bardzo pochlebnie oceniły postać syna Edwarda. Określiły go jako człowieka dojrzałego, zrównoważonego i odpowiedzialnego. Córka Carę odebrały jako osobę emocjonalnie niedojrzałą i zbyt mocno idealizującą ojca.
Podsumowując dyskusję klubowiczek, książka ciekawa, ładnie napisana, wywołująca szereg emocji, stawiająca wiele pytań oraz zawierająca piękne opisy życia wilków. Słowem, warta przeczytania.

Grażyna Lichwiarz


Poetycki Koncert Życzeń z okazji Dnia Seniora 2013

     17 października w Bibliotece odbył się Poetycki Koncert Życzeń z okazji Dnia Seniora. W tym szczególnym dniu pierwszeństwo we wszystkim mieli Seniorzy. Wszyscy. Jedni brali udział w organizacji i przygotowaniach do niej, inni czytali bądź recytowali wiersze, śpiewali prezentując obecnym swoje wspaniałe umiejętności wokalne, jeszcze inni mogli podzielić się swoją pasją lub pokazać własną twórczość artystyczną. Prezentem niespodzianką dla wszystkich był krótki koncert wokalny Janka Zakrzewskiego z Żar, laureata IV Festiwalu Piosenki Janusza Gniatkowskiego. Wieczór mocno się przedłużył, ale chętnych do wystąpień przed naszymi Seniorami było więcej i z przykrością trzeba było im odmówić. Biblioteka dziękuje za aktywny udział w wieczorze życząc wszystkiego co najlepsze zarówno Uczestnikom jak i Wykonawcom i Współorganizatorom. 

Kwiaty i życzenia złożono na ręce żagańskiej poetki Wiesławy Siekierki.

O swojej wielkiej pasji, o Januszu Gniatkowskim, o jego życiu i twórczości mówiła pani Halina Borowiec z  UTW w Żarach. O Januszu Gniatkowskim i jego żonie opowiadał również mieszkający w Żarach bliski krewny Krystyny Maciejewskiej.

Dla Seniorów śpiewał Janek Zakrzewski z Żar

Kilka swoich obrazów zaprezentowała również żagańska malarka Henryka Klimczewska

Śliczne karteczki z życzeniami przygotował Oddział dla Dzieci i Młodzieży

wtorek, 1 października 2013

Katarzyna Michalak i Zmyślona w DKK

      26 września odbyło sie pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas wakacji przeczytałyśmy książkę Katarzyny Michalak. Zmyślona to kontynuacja powieści Poczekajka i Zachcianek. Panie należące do Klubu uznały ją za książkę lekką, choć poruszane są w niej tematy trudne: skutki toksycznego dzieciństwa, małżeński kryzys, śmierć dziecka. Wszystko to wplecione między zabawne dialogi dzieci i opisane lekkim językiem jakoś ginie. Dużo się dzieje, czyta się ją szybko, ale żaden wątek nie został bardziej rozwinięty. Klubowiczki niektóre przedstawione sytuacje odniosły do swoich doświadczeń życiowych, ale nie zmienia to faktu, że ksiażkę czyta się jak tzw. literaturę lekką i łatwą. Choć Zmyślona stanowi kontynuację dwóch innych powieści, jest napisana tak, że właściwie nie ma potrzeby sięgać do poprzednich. Niemniej jednak część pań z Klubu postanowiła poznać wcześniejsze losy bohaterów.