wtorek, 22 października 2013

Pół życia Jodi Picoult w DKK dla dorosłych

W środę 16 października, w czytelni ogólnej odbyło się kolejne, tym razem już jesienne spotkanie DKK dla dorosłych. Tematem naszej dyskusji była książka Jodi Picoult Pół  życia. Jest to kolejna powieść autorki, która nie boi się podejmować w swoich książkach trudnych tematów i która stawia czytelnikom niełatwe pytania.
W powieści spotykamy Luke Warrena, przyrodnika bez reszty pochłoniętego badaniem życia wilków, człowieka, który na dwa lata opuszcza rodzinę i zaszywa się w kanadyjskiej puszczy, żeby stać się członkiem wilczej watachy. Po sześciu latach, wraz z córką Carą ulega groźnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznaje ciężkiego urazu głowy. Jego stan jest beznadziejny, przy życiu utrzymywany jest za pomocą respiratora. Lekarze nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Przy łóżku chorego spotyka się cała rodzina. Należy podjąć poważne decyzje. Czy pozwolić ojcu odejść w spokoju? Czy warto podtrzymywać życie, które praktycznie już nie istnieje? Czy w końcu mamy prawo decydować o śmierci drugiego człowieka?
Jak stwierdziłyśmy zgodnie, decyzja jest niesłychanie trudna i od razu nasuwa się pytanie , co każdy z nas, czytelników, zrobiłby będąc na ich miejscu? W trakcie spotkania panie bardzo pochlebnie oceniły postać syna Edwarda. Określiły go jako człowieka dojrzałego, zrównoważonego i odpowiedzialnego. Córka Carę odebrały jako osobę emocjonalnie niedojrzałą i zbyt mocno idealizującą ojca.
Podsumowując dyskusję klubowiczek, książka ciekawa, ładnie napisana, wywołująca szereg emocji, stawiająca wiele pytań oraz zawierająca piękne opisy życia wilków. Słowem, warta przeczytania.

Grażyna Lichwiarz


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz