środa, 30 lipca 2014

Krzysztof Marek Bąk - ekslibris cyfrowy. Wystawa

     Komputeryzacja, cyfryzacja wkraczają do naszego życia i trudno się bez nich już obejść. Technika cyfrowa przenika również do sztuki. Tworzona komputerowo grafika wymaga takiej samej wyobraźni i wrażliwości artystycznej jak i ta wykonywana metodami tradycyjnymi. Z tą tylko "drobną" różnicą, że nie wymaga żadnych akcesoriów poza komputerem z odpowiednim programem. Technika cyfrowa wkroczyła również do ekslibrisu. Coraz więcej artystów tworzących ten maleńki znak własnościowy nieodłącznie związany z książkami, wykonuje go metodą techniki komputerowej.
     Jednym z nich jest Krzysztof Marek Bąk z Bielska-Białej. Wielu artystów tworzy ekslibrisy amatorsko. Pan Bąk jest profesjonalistą w tym zakresie. Ekslibrisy prezentował nawet podczas obrony habilitacji z grafiki. Zajmuje się także aspektami teoretycznymi i filozofią księgoznaku. Pan Krzysztof Marek Bąk jest absolwentem ASP we Wrocławiu, a obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Grafiki Uniwersytetu Śląskiego. W Bielsku-Białej, by zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się tworzeniem znaków książkowych, zainaugurował działalność Edukacyjnej Galerii Ekslibrisu.
     Krzysztof Marek Bąk w swoim dorobku artystycznym ma 66 wystaw indywidualnych w Polsce i w wielu innych krajach: Niemczech, Czechach, Portugalii, Wielkiej Brytanii Danii, USA, Kuwejcie. Uczestniczył również w licznych prezentacjach zbiorowych i konkursach, w których łącznie uzyskał 25 nagród i wyróżnień. Jest członkiem Deutsche Exlibris - Gesellschaft oraz American Socjety of Bookplate Colletors
& Designers.
     Na parterze Pałacu Książęcego, w holu przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych , w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu do końca sierpnia 2014 r. trwa wystawa indywidualna Krzysztofa Marka Bąka prezentująca 65 księgoznaków wykonanych techniką cyfrową. Zapraszamy :-)
      Za przygotowanie wystawy i udostępnienie zbiorów dziękujemy panu Gustawowi Lisowi, żagańskiemu artyście-plastykowi i kolekcjonerowi, który w naszym regionie aktywnie promuje artystów z całego kraju, zajmujących się tworzeniem ekslibrisów.

Poniżej kilka wybranych dzieł:

Leśmianiana, z cyklu Sad Rozstajny, 2013


Leśmianiana, z cyklu Sad Rozstajny, 2013

Ekslibris dedykowany Ari Bergmanowi, z cyklu Torah

Ekslibris dedykowany Karolinie Fojuk-Pustelnik

Ekslibris dedykowany Gustawowi Lisowi. Opus 536

Ekslibris dedykowany Anke Polenz. Opus 467

Ekslibris dedykowany prof. Katarzynie Koczyńskiej-Kielan. Opus 431

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz