środa, 14 stycznia 2015

Eric-Emmanuel Schmitt i jego Marzycielka z Ostendy w DKK dla dorosłych30 grudnia 2014r odbyło się ostatnie w 2014 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Marzycielka z Ostendy francuskiego dramaturga, filozofa i powieściopisarza Erica-Emmanuela Schmitta.
W książce znajduje się pięć opowiadań, mówiących o miłości, śmierci, nadziei, stracie. Pierwszy tytułowy utwór przedstawia młodość pewnej starszej kobiety. Historia pokazuje czytelnikowi w jaki sposób można szybko zrezygnować z miłości i szczęścia, jak w nieprzemyślany sposób zaprzepaścić wszystkie marzenia i nadzieje. Zbrodnia doskonała przesycona jest grozą w podejmowanych decyzjach. Poznajemy kobietę, która jest tak przekonana do swoich racji, że postanawia pozbawić życia ukochanego. W kolejnym opowiadaniu Ozdrowienie autor przedstawia nam obraz zakompleksionej pielęgniarki, którą w niezwykły sposób uzdrawia niewidomy mężczyzna. Dzięki niemu Kobieta zaczyna dostrzegać w sobie piękno widzi to na co nie zwracała uwagi. Kiepskie lektury przedstawiają postać mężczyzny, który twierdzi, że nigdy nie przeczyta powieści, uważa, że są płytkie i nic nie wnoszą do naszego życia. Zaskakujące zakończenie przez zmierzenie się z własnymi pokusami prowadzi do niespodziewanego finału. Ostatnie najkrótsze opowiadanie Kobieta z bukietem pokazuje w jaki sposób odbierają nas ludzie i interpretują nasze życie przez pryzmat własnych przeżyć.
Niestety opowiadania, nie przypadły Paniom do gustu. Uznały w większości, że każda historia jest płytka i w zasadzie niczym nie zaskakuje. Po przeczytaniu pierwszych stron możemy przewidzieć zakończenie. Tym, co najbardziej irytowało, jest brak elementów zakończenia. Pozytywnych opinii było niewiele, jedynie pierwsze opowiadanie zapadło w pamięciach klubowiczek. Fabuła każdej historii jest już Paniom znana, autor nie wniósł nic nowego. Niektóre uznały, że Schmitta można porównać do Paulo Coelho.
                                                                                                        Karolina Skowrońska 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz