poniedziałek, 14 września 2015

Czytaliśmy Lalkę Bolesława Prusa

     Podobnie jak w wielu innych miejscowościach kraju,  5 września na Placu Słowiańskim czytaliśmy powieść Bolesława Prusa pt. Lalka. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych, mediów lokalnych, żagańska młodzież i inni goście zaproszeni.. Prowadzenie imprezy przyjęła na siebie Pani Wioletta Stachura, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum Publicznym nr 1. Pani Wioletta wybrała fragmenty Lalki, które można uznać za ponadczasowe i odnieść także do czasów współczesnych. Skorzystała również z adaptacji Lalki przygotowanej przez literaturoznawcę, poetę, wykładowcę Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bronisława Maja. Umiejętnie dobrane i pięknie przeczytane fragmenty tekstu pozwoliły nam odkryć to, na co kiedyś tam, w szkole, nie zwracaliśmy jakoś uwagi: jej humor, wnikliwość obserwacji i portretów psychologicznych. Lalka, choć napisana została w XIX wieku, a jej język niedzisiejszy jest nieco trudny w czytaniu i odbiorze, okazuje się równie ciekawa jak współczesne powieści obyczajowe. A i Wokulski bardziej przystaje do naszych, niż tamtych czasów. 

Ja tam postanowiłam przeczytać ją jeszcze raz...   :-) 

Impreza została wzbogacona o występy wokalne dziewcząt z sekcji muzycznej Centrum Kultury, a podium dla czytających, krzesła i nagłośnienie zapewnił Pałac Książęcy Sp. z o. o.

Pięknie dziękujemy Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do udziału w Narodowym Czytaniu i przeczytali wybrane fragmenty tak, że naprawdę chciało się słuchać.

Szczególne słowa podziękowania  kierujemy do Pani Wioletty Stachury nie tylko za  przyjęcie naszego zaproszenia, ale i zaangażowanie w wybranie fragmentów i przygotowanie scenariusza oraz piękne prowadzenie akcji w Żaganiu. ( Źródła: baner pobrano ze strony: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/lalka/materialy-do-pobrania/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz