piątek, 31 marca 2017

Książka Pauli McLain Okrążyć słońce w DKK dla dorosłychNa spotkaniu DKK dla dorosłych 28 marca 2017 r. omawiałyśmy książkę Pauli McLain Okrążyć słońce.
Książka Okrążyć słońce jest opartą na faktach historią Beryl Markham, kobiety nietuzinkowej, która jakby wybiegając w przyszłość, została pierwszą na świecie treserką koni i licencjonowaną pionierką lotnictwa, pilotką, która w 1936 roku ustanowiła nowy rekord lotu przez Atlantyk. Kobiety, która nie przywiązywała wagi do ogólnie przyjętych konwenansów. Sama ustalała zasady, którymi się kierowała. W dorosłe życie weszła czysta, nieskażona plotkami, intrygą i skandalami. Kierując się sercem szybko jednak została uznana za skandalistkę. Jej romans z  Denysem Finchem Hattonem został upamiętniony w Pożegnaniu z Afryką.
W książce Paula McLain pokazuje nam kolonię angielską w Afryce na początku XX w. Czasy, kiedy utytułowani arystokraci i bogacze żądni przygód i polowań na dzikie zwierzęta przyjeżdżali, wykupywali wielkie połacie Czarnego Lądu i układali sobie na nim życie, zaczynając od początku. Nierzadko od zamieszkania w glinianych chatach, ale z zastawą porcelanowych filiżanek.
To tam, w Kenii, ojciec Beryl Markham zaczął prowadzić hodowlę koni pełnej krwi angielskiej. Matka ze starszym bratem szybko wyjechała zostawiając czteroletnią Beryl pod opieką ojca. Wychowywana samotnie przez niego wyrosła na kobietę niezależną, zbuntowaną i silną. Wielka przyjaźń z chłopcem  Kibiim z plemienia Kikuju i jego rodziną zaszczepiła w niej ducha wojowniczki, a pomaganie ojcu w jego pracy, miłość do koni. Beryl nie bała się niczego. Powieść przedstawia tylko jej dzieciństwo i młodość, czyli tą część życia, w której musi samodzielnie podejmować wiele decyzji, dokonywać wyborów, które zaważą na jej przyszłości.
Książkę czyta się trochę jak pamiętnik, bowiem Beryl jest nie tylko bohaterką, ale i narratorką. Powieść pochłania czytelnika od pierwszych stron. Napisana prostym i lekkim językiem uruchamia wyobraźnię i przenosi nas do czasów, kiedy Kenia, jako kolonia brytyjska, zamieszkiwana była jednocześnie przez plemiona afrykańskie i bogatych Europejczyków. Wzajemne relacje i sytuacja kolonii po I wojnie światowej są tylko niezbędnym tłem do historii Beryl Markham, kobiety niezwykłej, wyzwolonej,  pasującej bardziej do naszych niż do swoich czasów.
Wszystkie byłyśmy zachwycone zarówno samą książką, sposobem narracji jak i postacią Beryl Markham. Poruszałyśmy zarówno koleje jej życia, warunki w jakich wzrastała i w jakich kształtowała się jej osobowość jak i relacje z najbliższymi. Nie brakło krytyki pod adresem matki Beryl, jej samej i dokonywanych przez nią wyborów, współczucia dla jej samotności, tęsknoty za ojcem i matką, której nigdy nie wybaczyła porzucenia. No i o tym jak kształtowało się życie w kolonii brytyjskiej.
Książka zdecydowanie warta polecenia.

                                                                                                                             Urszula Sitarz


          


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz