poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Zakładki do książek - wystawa

     Dla czytających książki bardzo ważne jest, by zaznaczyć miejsce, w którym przerwali czytanie. Bez paskudnego zaginania kartki oczywiście. Niektórzy w tym celu używają różnych przedmiotów: paragon, zdjęcie, widokówka, zużyta karta bankomatowa, kawałek papieru, długopis, grzebyk... Pomysłów mają naprawdę wiele. Dla innych jednak nie jest bez znaczenia czym zaznaczają chwilową przerwę w lekturze. Stosują specjalnie przeznaczone do tego celu zakładki i nawet przywiązują się do nich. Te najczęściej wykonane są z papieru i szybko się niszczą. Są jednak zakładki, których projektanci niemalże prześcigają się w pomysłach. Stosowane wzornictwo jest naprawdę bogate. Można kupić zakładki do książek jako produkty przemysłowe, pamiątkarskie, wyprodukowane jako gadżety, lub artystyczne. Są zakładki plastikowe, metalowe różnego kształtu i designu, drewniane, dziergane, szyte i haftowane, składane z papieru, laminowane. Inne znów wykonane są jak elegancka biżuteria dla książki. Pomysłów na ten drobny, niewielkich rozmiarów, ale istotnego dla czytelników znaczenia przedmiot, jest wiele, często niestandardowych, jak np. zakładka, która jednocześnie może służyć jako dyskretna lampka oświetlająca tylko czytany tekst. Na innych jeszcze można wykonać okolicznościowy grawer. Wiele z nich łączy funkcjonalność, estetykę i artystyczną kreatywność.
     Zakładki do książek są też przez miłośników książek kolekcjonowane.  Dla jednych kolekcjonerów ważny jest design, wzornictwo, materiał, z którego została wykonana, dla innych – przedstawiane na nich motywy, lub miejsce, z którego pochodzą np. jako pamiątka z odbytej podróży. Inni zbierają je jako atrybut bibliofila. Ale czy kolekcjonerzy zakładek wszystkich ich używają? Chyba tylko niektórych, takich, których jest bardzo dużo, te wyjątkowe raczej stanowią bogactwo zbiorów i nie są na co dzień używane. Choć pewnie są i tacy, którzy podczas oddawania się przyjemności czytania, chcą też być bliżej miłych im osób lub miejsc i stosują zakładki, które im w tym pomagają, np. podarowane przez kogoś bliskiego, albo przypominające jakieś ważne dla nich miejsce.
    Zbiory mogą być różne: bardzo małe albo naprawdę wielkie. Największą kolekcję zakładek do książek zgromadził Frank Divendal z Holandii. Kolekcja powstaje od 1982 roku. Obecnie obejmuje ponad 120 tysięcy różnych zakładek z całego świata i  wpisana została na listę rekordów Guinnessa.¹
    Odbywając podróże, zwiedzając muzea i inne obiekty, wstępując do sklepów z pamiątkami warto zapytać o zakładkę do książek. Można spotkać się z niezwykłą ich oryginalnością i indywidualnością wykonania, które zaspokoi nawet najbardziej wymagających amatorów gadżetów czytelniczych. Taka mała rzecz może stanowić miłą pamiątkę, prezent lub drobny dodatek do niego i sprawić dużo przyjemności lub przywołać wspomnienia. Przyjemnością jest też zaskoczenie, że to właśnie jest zakładka, wiele z nich stanowi bowiem niepowtarzalne dzieła.
     W Oddziale dla Dorosłych do końca kwietnia trwa wystawa zakładek do książek. Są zakładki promujące instytucje i wydarzenia, zakładki wykonane na szydełku przez panie z Grupy Szydełkowej i zakładki, wykonane z różnych materiałów, różnej formy o kształtu.
Zapraszamy do oglądania :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz