wtorek, 27 marca 2018

Leszek Frey-Witkowski. Wystawa ekslibrisów

    Leszek Frey-Witkowski, urodził się w roku 1949 w Kończewie w powiecie słupskim. Mieszkał w Ustce, Lubsku, Ochli, Zielonej Górze, a od roku 1972 mieszka już na stałe w Świebodzinie. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w Zielonej Górze. Jego mentorem i mistrzem był artysta plastyk Hilary Gwizdała oraz Marian Szpakowski, z którym współpracował w Wojewódzkim Domu Kultury. Jest absolwentem Zaocznego Studium Bibliotekarskiego w Warszawie, Pomaturalnym Studium Pedagogicznym w Instytucie Kształcenia Nauczycieli Plastyki w Zielonej Górze, Podyplomowego Studium w Oddziale Centrum Doskonalenia Nauczycieli Plastyki w Legnicy. Obecnie jest emerytowanym nauczycielem, ale praca z młodzieżą jest ogromną pasją, co zapewniło mu sukcesy i uznanie.
     Leszek Frey-Witkowski z pasją tworzy też grafikę i poezję. Na formę graficznej wypowiedzi artystycznej szczególnie upodobał sobie ekslibris. Księgoznaki tworzy od roku 1979, początkowo jako rysunki powielane, w technice cynkotypii, offsetu, a obecnie również z zastosowaniem techniki komputerowej. W roku 1990 połączył te dwie sztuki i wydał cykl tek ekslibrisowo-poetyckich, w których swoje ekslibrisy wzbogaca dołączonymi wierszami swoimi lub innych autorów. Za tą formę popularyzowania grafiki i poezji otrzymał w roku 1994 wyróżnienie na I Krakowskim Biennale Ekslibrisu Polskiego.
     Artysta swoich księgoznaków nie numeruje ani nie gromadzi, stąd też nie wie, ile ich tak naprawdę wykonał. Wiele z nich to unikaty w jednym tylko egzemplarzu oddane zostały osobie, której były dedykowane. Jego maleńkie dzieła sztuki znajdują się w prestiżowych zbiorach osób prywatnych, kolekcjach instytucjonalnych m. in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Grafiki Leszka Frey-Witkowskiego znane są w Europie i na świecie. Biorą udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych w różnych krajach.

     Biblioteka również została obdarowana grafikami wykonanymi przez pana Leszka Frey-Witkowskiego, za które serdecznie dziękujemy :-)

     Wszystkie prezentowane na wystawie ekslibrisy pochodzą ze zbiorów żagańskiego plastyka, edukatora sztuki i kolekcjonera Gustawa Lisa. Księgoznaki można oglądać do końca kwietnia w holu przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych.  Zapraszamy :-)
     

1983

1986

1990

2004



2012

2016





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz