W ramach obchodów tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 13.09.2018 r. w Czytelni Ogólnej Biblioteki odbyło się spotkanie z żagańskim regionalistą Mirosławem Kasztelem.
Temat spotkania:
Ochrona zabytków na Ziemi Żagańskiej. Kościół p.w. Świętego Krzyża – wczoraj i dziś.
Wydarzenie trwało prawie 2 godziny, a towarzyszyły mu wystawy regionaliów dotyczących Kościoła Świętego Krzyża ze zbiorów Biblioteki oraz znajdujących się w prywatnej kolekcji pana Kasztela. Prelekcję wzbogaciła bogata prezentacja multimedialna. Prezes Pałacu Książęcego sp. z o. o. Paweł Lóssa na ten czas udostępnił zabytkową urnę, w której kiedyś znajdowało się serce księżnej żagańskiej Doroty Talleyrand-Perigord, z której inicjatywy zabytkowy kościółek został w połowie XIX w. przebudowany. Pan Mirosław opowiedział, że znalazł go w roku 1973 jeszcze jako uczeń wraz ze swoim kuzynem Mirosłwem Tomiczem. Kiedy weszli do nieużytkowanego wówczas kościoła p.w. Świętego Krzyża urna leżała na podłodze, a serce księżnej obok niej. Po kilkukrotnych kradzieżach nie ma w nim już serca.
Foto: Jan Mazur
Ale nie tylko o tym pan Mirosław mówił. Przedstawił historię kościoła od samego początku czyli jeszcze od średniowiecza. Z pomocą prezentacji multimedialnej odbyliśmy coś w rodzaju wirtualnej wycieczki i poznaliśmy wiele detali znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz kościoła Świętego Krzyża. Jedne z nich wciąż tam są, innych już nie ma.
Uczestnicy imprezy, których nie zniechęcił ulewny deszcz, oprócz ogromnej porcji wiedzy o pięknym żagańskim zabytku, otrzymali też nadesłane w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa Na Lata 2017-2021 pamiątkowe gadżety: informatory, przypinki i torby.
W województwie lubuskim działania w ramach obchodów EDD koordynuje Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz