środa, 5 września 2018

O finansach... w bibliotece 5. edycja krajowa


     O finansach… w bibliotece. 5. edycja krajowa

   Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu przystąpiła do 5. edycji krajowej projektu O finansach… w bibliotece realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a finansowanego przez Narodowy Bank Polski. W kraju trwa już 5. edycja, ale dopiero w tym roku w projekcie mogą brać udział biblioteki z miejscowości liczących powyżej 20 tys. mieszkańców. W województwie lubuskim jesteśmy jedną z dwóch pierwszych w tej kategorii (Nowa Sól i Żagań).

   Projekt O finansach... w bibliotece 5. skierowany do użytkowników bibliotek publicznych. W naszej Bibliotece realizowany był w dwóch turach liczących spotkania organizacyjne, po 5 trzygodzinnych spotkań edukacyjnych z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez FRSI oraz kursu e-learningowego oraz Webinarium dotyczące spadków i dziedziczenia. Oprócz edukacji ekonomicznej, spotkania miały też charakter integracyjny: był czas na kawę i ciasteczko, uczestnicy przy stole i przy komputerach wymieniali doświadczeniami i swoją wiedzą w omawianych w danym momencie tematach. Na ostatnie spotkania dla uczestników obu tur Biblioteka zaprosiła przedstawicieli banków żagańskich: pani Magdalena Kozioł z BGŻ BNP Paribas oraz pani Bożena Zięba z BZ WBK omawiały kwestie, których nie obejmowało szkolenie i chętnie odpowiadały na nurtujące nas pytania. Obie panie bardzo dużo wniosły do naszej wiedzy o bankowości i finansach, za co serdecznie dziękujemy.

    Co obejmował kurs?
  Przede wszystkim poznaliśmy dostępne w Internecie narzędzia, które mogą pomóc w kontrolowaniu naszych wydatków. Wiemy gdzie szukać pomocy w zakresie praw konsumenta, jak porównywać ceny towarów w różnych sklepach, by niepotrzebnie nie przepłacać, jak i gdzie szukać opinii o sklepie czy towarze i jak sprawdzić wiarygodność podmiotu, u którego chcielibyśmy dokonać zakupu przez Internet. Znamy swoje prawa do rezygnacji i rozwiązywania umów oraz ich terminy.

    Dowiedzieliśmy się jak i gdzie bez biegania od banku do banku porównać oferty bankowe zanim zdecydujemy się na założenie konta. Potrafimy korzystać z porównywarek ofert bankowych. Na stronach demonstracyjnych (DEMO) uczyliśmy się obsługi internetowego konta np. robienia przelewów. Wszystkie dokonywane przez nas operacje były oczywiście fikcyjne, ale już wiemy jak to działa :-) Wiemy też co należy zrobić, gdy bank nie wywiązuje się z umowy. Znamy swoje prawa konsumenta i klienta banku.

    Nawet jeśli nie korzystamy ze wszystkich produktów bankowych, to wiedza o nich nie jest bezwartościowa. Nie tylko zgłębiliśmy, ale czasem zweryfikowaliśmy swoją wiedzę na temat lokat, kredytów, kart płatniczych oraz bezpiecznego korzystania z nich. Dowiedzieliśmy się, jakie są różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. Wiemy gdzie sprawdzić wiarygodność banku, w którym chcielibyśmy założyć lokatę lub ewentualnie zaciągnąć kredyt, czy jest objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i czy jest objęty ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wiemy jak odpowiedzialnie i ostrożnie korzystać z kart kredytowych i debetowych, znamy różnice między nimi oraz wiemy jak i gdzie możemy je szybko zastrzec. No i wiemy też dokąd można udać się z informacją o zgubieniu np. dowodu osobistego (nie tylko na policję).

    Poznaliśmy wszystkie plusy i minusy rynku ubezpieczeniowego, celowość zakładania polis. Potrafimy krytycznie przyjrzeć się i ocenić bogatą ofertę na rynku ubezpieczeń. Wiemy co to jest polisolokata, wiemy na czym polega ubezpieczenie kredytu, znamy plusy i minusy tych usług. Wiemy z czym wiąże się skierowana do seniorów renta dożywotnia czy odwrócona hipoteka. Bardzo ważne jest to, że potrafimy je odróżnić. Potrafimy ocenić produkty zakładów ubezpieczeniowych i znamy zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać.  
Ostatnie spotkania poświęcone były Narodowemu Bankowi Polskiemu, który finansuje projekt. Zgłębiliśmy swoja wiedzę o banku centralnym i jego znaczeniu oraz wpływie na również nasze finanse. Wydawało nam się, że wiemy coś o zabezpieczeniach polskich banknotów, ale dopiero teraz poznaliśmy je naprawdę.

  Jedno jest pewne: zyskaliśmy ogromną wiedzę, potrafimy rozmawiać z bankowcami, agentami i brokerami ubezpieczeniowymi, wiemy o co pytać, na co zwracać uwagę. Może nie wszystko będzie nam potrzebne, ale zawsze możemy podzielić się tymi wiadomościami z najbliższymi lub przyjaciółmi czy znajomymi. Ogólnie jesteśmy bardzo wyedukowani w zakresie finansów, bankowości, kredytów, lokat, ubezpieczeń, praw konsumenta itd. :-) I to dzięki kilku do niczego nie zobowiązującym spotkaniom :-)

    Mamy wiedzę, a jeśli zapomnimy, to wiemy, że możemy, wiemy jak i wiemy gdzie szukać informacji dotyczących finansów.


ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ!

   W trakcie realizacji kursu, odwiedzili nas też opiekunowie regionalni, bibliotekarze z Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, pani Monika Simonjetz i dr Dawid Kotlarek.

Projekt "O finansach... w bibliotece - 5. edycja" jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz