piątek, 7 lutego 2020

Wernisaż wystawy Malarstwo Gustawa Lisa. AkwareleW środę, 22 stycznia 2020 r. w holu Pałacu Książęcego przed Biblioteką odbył się uroczysty wernisaż wystawy Malarstwo Gustawa Lisa. Akwarele - żagańskiego plastyka, kolekcjonera, propagatora i edukatora sztuki. To duża wystawa. W holu prezentowane są akwarele, a w Czytelni obrazy olejne. W środku zimy bez śniegu u nas jest bardzo zielono, bowiem obrazy Gustawa Lisa są nasycone zielenią.

Wojcieszów. Staw I, 2018

Po przywitaniu przez prowadzącą spotkanie bibliotekarkę licznie przybyłych bliskich, przyjaciół i znajomych żagańskiego artysty oraz przedstawicieli władz miejskich głos zabrała Dyrektor Biblioteki, pani Magdalena Śliwak. W atmosferę wieczoru ze sztuką wprowadził nas zespół Pod Różą, który w tym roku świętuje Jubileusz 25-lecia działalności i chętnie wykonał kilka utworów ze swojego obszernego repertuaru. Oczywiście do akompaniamentu pana Włodzimierza Czernisza. Potem mikrofon przejęła już prowadząca spotkanie i Gustaw Lis.


Pan Gustaw postanowił przypomnieć wszystkim jak to było z tą Jego działalnością artystyczną i kulturalną i dostarczył mnóstwo materiałów do prezentacji multimedialnej. Nie wszystko dało się w niej zamieścić, ale osobiście uzupełniał slajdy, komentował poszczególne zdjęcia, wspominał na wesoło.

Wieczór upłynął nad wyraz przyjemnie. Publiczność pięknie dopisała, byli nie tylko mieszkańcy Żagania, ale przyjechali też artyści z Żar, Lubska i Zielonej Góry, a także zbierający materiał do Leksykonu Artystów Śląska. Powiat żagański współautor dzieła, pan Berthold Kandora z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pan Gustaw cieszył się zaskoczony swoją popularnością. W pełni zasłużoną popularnością.


Na koniec jak zawsze były oczywiście kwiaty, podziękowania,  gratulacje i dowody uznania dla artysty oraz słodki poczęstunek. Wszystko zostało uwiecznione przez pana Janka Mazura oraz dziennikarza „Gazety Lubuskiej” Wojciecha Olejarza – link do artykułu i zdjęć Wojciecha Olejarza:  TUTAJ
Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili spędzić ten zimowy wieczór z panem Gustawem Lisem i jego twórczością, posłuchać muzyki w wykonaniu żagańskiego zespołu Pod Różą. I z nami :-) Panom fotografom dziękujmy za piękne zdjęcia, filmy (Jan Mazur) i relacje w Sieci.

Wystawę można oglądać do końca marca 2020 r. (w Czytelni w godzinach pracy Biblioteki). Zapraszamy J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz