wtorek, 28 lutego 2023

piątek, 24 lutego 2023

Pałacowe Love - Walentynki 2023

W sobotę, 18 lutego, w Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury odbył się piękny, romantyczny wieczór poetycko-muzyczny. Pogoda była paskudna, nie zachęcała do wyjścia z domu a w Sali Kryształowej zmieściło się ponad 200 uczestników. Inicjatorem był Marek Wnukowski, a całość zorganizował Żagański Pałac Kultury i Biblioteka. Spotkanie moderowała Magdalena Śliwak - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu, która zgrabnie, cytatami z klasyki poezji polskiej wprowadzała do kolejnych utworów recytowanych i śpiewanych podczas wieczoru. 

Wykonywane były głównie wiersze i piosenki Marka Wnukowskiego. Wiersze czytał Tomasz Siemion - aktor i reżyser oraz instruktor amatorskiego Teatru Księżnej Doroty. Członkowie działającej pod opieką Danuty Lipiak sekcji muzycznej ŻPKMilena Siemiątkowska i Michał Kabaciński  wykonali piękne utwory o miłości m. in. Kocham cię kochanie moje Kory i zespołu Maanam, Z tobą chcę oglądać świat Zbigniewa Wodeckiego. Zespół Sam na Sam w składzie: Marek Wnukowski - autor piosenek i wierszy oraz gitarzysta, Wiesław Urban - wokal, Andrzej Pijanowski - gitara basowa, Magdalena Opielak - skrzypce. W roli wokalistki tym razem wystąpiła sama dyrektor ŻPK - Anna Mrowińska. Napisaną przed laty i wcześniej nigdy nie wykonywaną piosenkę Marka Wnukowskiego zaśpiewała Monika Bartkowicz-Krzysztof.


Prowadząca spotkanie Magdalena Śliwak – dyrektor MBP w Żaganiu przeczytała wiersz, który ułożyła z tytułów prawie wszystkich czytanych i śpiewanych podczas wieczoru utworów Marka Wnukowskiego:

Dla M

Jak długo trwać tak mam

Gdy ból rozrywa serce me

Czy to był błąd?

Proszę, trwaj przy mnie zawsze

Ja proszę  - A Ty śpisz…

Przecież Ożenić muszę się

Ot, Dylemat faceta

Na Horyzoncie widać Smutek w kolorach tęczy

A ja pójdę i zaśpiewam Dla A.

 

Panu Markowi bardzo się podobał i poprosił o przysłanie go.


Wieczór był piękny, nastrojowy i romantyczny, czasem żartobliwy. Muzyka, teksty piosenek i wierszy, talent wykonawców, sposób prowadzenia spotkania, a nawet dekoracja sceny - Podobało się wszystko. Na zakończenie jeszcze kilkanaście osób wylosowało niespodzianki ufundowane przez Restaurację & Bar Kepler, Cali Cafe, Kino Inter Żagań, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Od Biblioteki były oczywiście książki o miłości 💘



Profesjonalne nagłośnienie zapewnił Dariusz Kabaciński. Całość została utrwalona przez TV Żagań. Za zdjęcia i filmy dziękujemy panu Janowi Mazurowi, a za zaproszenie do organizacji imprezy i współpracę dziękujemy Żagańskiemu Pałacowi Kultury i ekipie.

Więcej o Marku Wnukowskim i zespole Sam na Sam można przeczytać TUTAJ

Paulina Świst – Paprocany w DKK dla dorosłych

Na spotkaniu 22.02.2023 r. omawiałyśmy najnowszą książkę Pauliny Świst Paprocany. To kolejna powieść kryminalna autorki, której postać jest równie ciekawa, co fabuła książki.

Pisarka przed swoimi czytelnikami skrywa wiele tajemnic dotyczących nie tylko życia osobistego, ale i zawodowego. W pisanych przez nią kryminałach daje się zauważyć ogromny profesjonalizm, być może wynikający w wykonywanego zawodu. Z tego, co wiemy, jest prawnikiem i pracuje jako adwokat specjalizująca się w prawie karnym. Doświadczenie zawodowe pozwala na bieżąco przekładać na karty powieści różne zdarzenia zachodzące w branży wymiaru sprawiedliwości. Tworzone przez nią opisy wydają się bardzo prawdziwe, nasycone brutalnością, przemocą, bezprawiem, pogwałceniem wszelkich zasad moralnych i etycznych. 

Misternie uknuta intryga pobudza wyobraźnię czytelnika, a wydawca kusi zapowiedziami "ostrego seksu, ostrego języka i ostrej akcji". Paprocany to książka ciekawa, wciągająca o intrygującej fabule. Jednocześnie czytając ją oburzają nas wszechobecne wulgaryzmy, które naszym zdaniem są przytłaczające i nie da się ich czytać. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ile ludzi tyle opinii i każdy może mieć odmienne zdanie. Żeby je mieć, trzeba książkę przeczytać, do czego jak najbardziej zachęcamy.

                                                                                               Elżbieta Buganik




czwartek, 23 lutego 2023

Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem

Z okazji obchodzonego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego Biblioteka zorganizowała 23 lutego 2023 r. w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury spotkanie z wybitnym językoznawcą i mistrzem słowa Profesorem Jerzym Bralczykiem.

Nie był to wykład, ale rozmowa, w której wszystko, co powiedziała bibliotekarka stanowiło dla Gościa inspirację do wyjaśnienia, kiedy i w jakim kontekście można danego słowa użyć, a co znaczy w innym. Była to swoista lekcja savoir vivre prowadzenia rozmowy. Kiedy i o czym mówić, czego nie mówić. Jak zacząć rozmowę i jak ważne jest rozmawianie. Profesor mówił o swoim zamiłowaniu do poezji, do twórczości Adama Mickiewicza, szczególnie do „Pana Tadeusza”. Zachęcał do tego, by poezję czytać głośno. Odpowiedział też na pytania dotyczące netykiety, przedstawiania się w rozmowie telefonicznej, używania słów: witam, właśnie, kiedy jest „ja”, a kiedy „mi” lub „mnie”. Mistrz mówił o swoich książkach, o wspólnym pisaniu z Michałem Ogórkiem, o czym pisze teraz i co jeszcze napisać chce.

Profesor Bralczyk mądre, pouczające treści przekazywał z ogromnym poczuciem humoru. Szkoda, że tak szybko upłynął nam czas, ale można „przedłużyć” spotkanie wypożyczając dostępne w Bibliotece książki jego autorstwa, do czego serdecznie zachęcamy.


Panu profesorowi dziękujemy za mądre i miłe spotkanie, a uczestnikom za zainteresowanie i przybycie. Wszystkie miejsca w Sali Inter ŻPK były zajęte J Gościa pożegnał zastępca burmistrza Sebastian Kulesza i dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak.









Link do strony profesora Jerzego Bralczykahttp://bralczyk.com

środa, 22 lutego 2023

wtorek, 21 lutego 2023

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, Biblioteka zaprasza 23 lutego 2023 r. o godz. 11.00 do Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury na spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Bibliotece.



wtorek, 14 lutego 2023

Tak sobie dziergamy! Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergamy! dzisiaj, 14 lutego 2023 r.

W Walentynki u nas nastroje bardziej przedświąteczne :-) dziergamy koszyczki, serwetki, kurczaczki, pisanki i inne :-)












Pałacowe Love - Walentynki 2023

Żagański Pałac Kultury i Biblioteka 18 lutego 2023 r. o godz. 17.00 zapraszają do Sali Kryształowej  Żagańskiego Pałacu Kultury na poetycki wieczór walentynkowy Pałacowe Love. Wystąpią: Marek Wnukowski z zespołem "Sam na Sam", sekcja wokalna ŻPK, Anna Mrowińska - dyrektor ŻPK, Monika Bartkowicz-Krzysztof. Wiersze Marka Wnukowskiego czytał będzie Tomasz Siemion

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki dostępne w pokoju ŻPK nr 168.



piątek, 10 lutego 2023

Klub Planszowy

Drugiego lutego odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Planszowego. Na razie, bardzo nieśmiało, pograć z nami przyszły dwie osoby. Wybór planszówek mamy duży, ale na pierwszy raz z Kasią i Emilią zagrałyśmy w grę Azul. Letni Pawilon. Wygrała najmłodsza z nas - Kasia :-) Na koniec dziewczyny wypożyczyły grę do domu.

Spotkania Klubu Planszowego będą odbywały się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Nie ma obowiązku uczestniczyć w każdym spotkaniu. Nie tworzymy grupy o stałym składzie członkowskim. Można przyjść od czasu do czasu, albo nawet tylko raz, żeby zagrać, zobaczyć "jak to idzie", rozegrać grę po raz pierwszy, z ciekawości albo zwyczajnie potowarzyszyć komuś, kto zechce zagrać z nami.


Opis gry z opakowania:
Na początku XVI wieku, Król Manuel I zlecił najlepszym portugalskim rzemieślnikom budowę majestatycznych budynków. Po ukończeniu pałaców w Évorze i Sintrze, król postanowił zbudować letni pawilon na cześć najdostojniejszych członków rodziny królewskiej. Konstrukcję pawilonu powierzono najbardziej utalentowanym rzemieślnikom, których umiejętności pomogą nadać pawilonowi splendor, na jaki zasługuje rodzina królewska.
Niestety, król Manuel I zmarł przed rozpoczęciem budowy.
Gra Azul: Letni pawilon przenosi cię do Portugalii, gdzie podejmujesz się zadania, które w rzeczywistości nigdy się nie rozpoczęło. Jako mistrz rzemiosła, będziesz budować Letni Pawilon z najlepszych materiałów. Musisz zachować ostrożność i unikać marnowania zasobów. Tylko najlepsi sprostają wyzwaniu, jakim jest uhonorowanie portugalskiej rodziny królewskiej.

Wg nas gra jest bardzo ciekawa, logiczna. Zmusza do myślenia, planowania, przewidywania efektów swoich działań i podejmowanych decyzji.
Serdecznie polecamy do wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Gra przewidziana dla 2-4 graczy.
Gry planszowe można wypożyczać do domu na 2 tygodnie, lub grać z nami :-) Zapraszamy :-)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2023

W tym roku Biblioteka również wspierała Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbył się Kiermasz Książki. Za sprzedane książki uzyskałyśmy do puszki  kwotę 783, 17 zł.


 

czwartek, 9 lutego 2023

Wernisaż wystawy Żagań. Ludzie i miejsca. Panagiotis Karagiorgis Rysunek Jan Mazur Fotografia

27 stycznia uroczyście otworzyliśmy wystawę Żagań. Ludzie i miejsca. Panagiotis Karagiorgis Rysunek, Jan Mazur Fotografia.


Nie pierwszy to już raz przedstawiamy dwa rodzaje sztuk plastycznych i dwóch artystów.Dla panów: Jana Mazura i Panagiotisa Karagiorgisa jest to już trzecia wspólna ekspozycja organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Pierwszą była wystawa Żagań w relacji sztuk. Fotografia Jana Mazura i malarstwo Panagiotisa Karagiorgisa w roku 2014. W roku 2018 wystawa nosiła tytuł Przenikanie sztuk. Jan Mazur Fotografia, Panagiotis Karagiorgis Malarstwo. Każda z nich nasycona była patriotyzmem lokalnym i związana oczywiście z naszym miastem. Pan Jan fotografował, a pan Panagiotis malował. Również i w tym roku głównym tematem jest Żagań, ale też i jego byli mieszkańcy oraz bezpośrednio lub pośrednio związane z nimi miejsca. Dobór postaci i przypisanych im miejsc przyjął na siebie pan Jan Mazur. Pan Panagiotis Karagiorgis natomiast wykonał rysunki poszczególnych obiektów oraz jeden portret na podstawie zdjęcia zbyt małego, żeby można je było wywołać w dużym formacie.



Osób biorących udział w tej wystawie nie ma już wśród nas. Jedne odeszły kilka, inne kilkadziesiąt lat temu. Każda z nich zostawiła po sobie wyraźny ślad i wpisała się w krajobraz historii współczesnej Żagania. Wystawa Żagań. Ludzie i miejsca to spotkanie w czasie i przestrzeni naszego miasta. Spotkanie z ludźmi, którzy tu kiedyś mieszkali i działali oraz wycieczka po mniej lub bardziej związanych z nimi miejscach w Żaganiu.

W wernisażu udział wziął tylko jeden z artystów, pan Jan Mazur. Pan Panagiotis Karagiorgis nie mógł przybyć, ale był z nami duchem. Jego udział w wystawie został wyraźnie zaznaczony już na początku przez przedstawienie jego biogramu artystycznego i wcześniejszych osiągnięć.

Tylu mieszkańców Żagania chciało poznać efekt współpracy obu panów, ze brakło nam miejsc. Nie pierwszy zresztą raz. Czytelnia musiała pomieścić prawie 70 osób J

Po przywitaniu wszystkich przez panią Dyrektor Magdalenę Śliwak i przedstawieniu biogramów artystów był czas na występ muzyczny. Sebastian Antoniuk (uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej nr 7 i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wprowadził nas w wieczorny nastrój i zagrał kilka utworów na wiolonczeli. Po miłym muzycznym wprowadzeniu głos zabrał pan Jan Mazur. Pan Jan z pomocą prezentacji multimedialnej pokazał zdjęcia osób, które wzięły udział w wystawie oraz przedstawił ich zasługi poniesione dla naszego miasta. Podkreślił przy tym, że są to osoby, które znał osobiście, z którymi miał kontakt i którym osobiście w różnych okolicznościach te zdjęcia zrobił. Sięgał do osobistych wspomnień, przytaczał anegdoty. Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach. Towarzyszył mu słodki poczęstunek sponsorowany przez Rodzinę i Przyjaciół pana Jana Mazura oraz przez Bibliotekę. Była też Telewizja Żagań i prasa lokalna. 


Wszystkim dziękujemy za współpracę, za dostarczenie materiałów, wspomnień, za przygotowanie pysznych domowych wypieków i za obecność, za bycie z nami :-)

Wystawę można odwiedzać w godzinach pracy Biblioteki do końca lutego 2023 r. Zostanie ponownie udostępniona na okres letni: od czerwca do końca września 2023 r.

Katalog wystawy dostępny jest TUTAJ