piątek, 27 września 2024

7 lat później Janusza L. Wiśniewskiego i Doroty Wellman w DKK dla dorosłych

Na pierwszym naszym spotkaniu po wakacjach, 25 września 2024 r. omawiałyśmy książkę 7 lat później Janusza L. Wiśniewskiego i Doroty Wellman. Spotkanie po siedmiu latach dwóch zaprzyjaźnionych osób i długa szczera rozmowa. Chwilami trochę jak wchodzenie z butami do salonu rozmówcy, ale chyba o to chodziło, o szczerość dotykając najróżniejszych aspektów życia. 

Wszystkie panie zgodnie przyznały, że książkę czytało się świetnie. Lektura pozwoliła poznać znacznie  bliżej osoby znane nam z mediów i literatury: naukowca i pisarza bestsellerowych powieści oraz dziennikarki, prezenterki i producentki programów telewizyjnych i radiowych. Nie wszystkim paniom przypadł do gustu sposób prowadzenia rozmowy przez Dorotę Wellman, uznały, że zbyt mocno i agresywnie usiłowała zajrzeć we wszystkie zakamarki życia pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego. Inne panie natomiast broniły jej twierdząc, że pisarz dobrze ją znał i wiedział czego może się spodziewać.

Ogólnie książka bardzo się podobała i jak najbardziej polecamy do czytania.

Swoją opinię o książce wyraziła pani Ela Herbik

Siedem lat wcześniej ukazała się ich pierwsza książka Arytmia uczuć. Niestety, nie  czytałam jej. Teraz jednak nadrobię lekturę. Będzie to takie trochę cofnięcie się w czasie. Mam nadzieję, że będzie to równie interesująca, wciągająca czytelnika, rozmowa dwojga ludzi o uczuciach, odczuciach i przemyśleniach, dotyczących otaczającego nas świata.

Dorota Wellman przepytuje Wiśniewskiego bez cenzury. Zadaje mu bardzo osobiste pytania dotyczące uczuć, wiary, związków na odległość, miłości - tej pierwszej i tej ostatniej i co jest najważniejsze w tej miłości. Pyta go również o  tęsknotę za Polską, o to jak to jest być Polakiem w Niemczech, jak koegzystują różne nacje i przedstawiciele różnych religii w jednym miejscu. Pyta także jak to jest być autorem książek o miłości będąc jednocześnie naukowcem - magistrem fizyki i ekonomii, doktorem informatyki, doktorem habilitowanym chemii i… rybakiem dalekomorskim. Jak to się stało, że jego książki są tłumaczone na tyle języków, że jest tak popularny w Rosji i krajach rosyjskojęzycznych, ale także w wielu innych, od Wietnamu po Chorwację i dlaczego dopiero teraz zaczyna wydawać swoje książki w Niemczech. Tych pytań jest bez liku. Odpowiedzi autora to piękna opowieść o życiu, miłości, podróżach i wierze.

Warto przeczytać tą książkę.



wtorek, 24 września 2024

Nago w kisielu - komedia w wykonaniu Teatru Jedyny Taki z Poznania

Zapraszamy na niezapomniany wieczór pełen dobrego humoru i rozrywki. Aktorzy zapewniają terapeutyczną sesję geloterapii.

Co?: Spektakl Nago w kisielu w wykonaniu Teatru Jedyny Taki z Poznania.

Kto na scenie?:  Poznańskie aktorki: Anna Biniak i Izabella Tarasiuk-Andrzejewska.

Kiedy?: 6 października 2024 / niedziela / godzina: 18:00

Gdzie?:  Sala Kryształowa Pałacu Książęcego, ul. Szprotawska 4

Za ile?: BEZPŁATNE wejściówki do odebrania w godzinach pracy Biblioteki

Bohaterkami komedii Nago w kisielu są niespełnione aktorki z prowincjonalnego teatru, wiodące jednostajne życie, przebywając więcej w garderobie, niż na scenie. Aż tu nagle pojawia się On, a wraz z nim szansa na wielką zmianę. Być może jedyną. Jeśli są Państwo ciekawi, do czego będą zdolne posunąć się dwie zdeterminowane artystki, dlaczego i na kogo warto mieć haka w sytuacji, kiedy pojawi się enigmatyczny On, to zapraszamy na pełen pikanterii, przewrotnego dowcipu oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji spektakl o kulisach środowiska aktorskiego.

Scenariusz i reżyseria: Marek Zgaiński 



Muzyką jesień się zaczyna - koncert zespołu Con Anima Musica z zespołem A Vitsta

W piątek, 4 października 2024  roku w Kościele Świętego Krzyża w Żaganiu odbędzie się koncert, podczas którego wystąpi zespół kameralny CON ANIMA MUSICA  w towarzystwie młodych muzyków z zespołu A VISTA. Artyści przygotowują dla Państwa repertuar jesienny, klimatyczny, pełen zadumy. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.

WSTĘP WOLNY!



Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergamy :-) wtorek 24.09.2024 r.

Choć nie ma kilku pań, to i tak jest nas dzisiaj 12 :-) Wkrótce będziemy potrzebowały trzeciego stołu ;-)

Pracujemy, pracujemy! Myślimy już o jesieni i o zimie :-) Skończony jest już duży damski sweter z czarnej włóczki. Jeszcze tylko kilka drobnych wykończeń i będzie można w nim śmigać :-)








środa, 18 września 2024

Tak sobie dziergamy! - Biblioteczny Klub RękodziełA DZIERGANKI

Tak sobie dziergałyśmy :-) wczoraj 17.09.2024 r.

Dziergamy, spędzamy miło czas i chwalimy się :-). Czasem któraś z pań przychodzi w towarzystwie lenia, ale komu on przeszkadza? ;-) nam wcale!
Rosną jak na drożdżach serwetki, robimy na drutach swetry i delikatne sweterki. Prezentujemy złocistą torebkę wyjściową i uroczą torebkę dla wnusi. Piękne maki będą wciąż przypominały lato, a misternie wykonane techniką makramy liście są uroczym, wesołym brelokiem :-)











Narodowe Czytanie 2024 w Żaganiu

Po raz 13. w całym kraju i w różnych miejscach na świecie, tam gdzie są Polacy: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w całej Europie, w Afryce, na wschodzie: w Kazachstanie, Uzbekistanie, w Chinach, w Ameryce Południowej i w Australii odbywa się piękna akcja promująca polską literaturę klasyczną. Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w roku 2012 przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Od roku 2015 honorowy patronat nad akcją sprawuje para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

(Foto: Jan Mazur)

Lekturą tegorocznej edycji jest dramat Juliusza Słowackiego Kordian. Oficjalnie akcja odbyła się 7 września, ale w różnych miejscach czytany jest w innych terminach.

W Żaganiu Narodowe Czytanie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta  Żagań Sławomira Kowala w sobotę, 14 września w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury. Wydarzenie powstało dzięki współpracy Biblioteki, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Żagańskiego Pałacu Kultury i aktora i reżysera Teatru Księżnej Doroty Tomasza Siemiona.

(Foto: Jan Mazur)

Wszystkich, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami i wziąć udział w pięknym literackim wydarzeniu, powitała pani Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak. W swoim słowie wstępu przytoczyła fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy:

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.

                                                                                            (Foto: Jan Mazur)

Żagański Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci reprezentowali: Honorata Matusiak-Dzimińska i Mariusz Linkiewicz. Pani Honorata wprowadziła wszystkich w klimat Kordiana i przedstawiła Obsadę żagańskiej odsłony dramatu Juliusza Słowackiego:

Czarownica: Julia

Szatan: Zuzanna

Astaroth: Sławomir Kowal, Burmistrz Miasta Żagań

Gehenna: Stanisława Szczepanik, Uniwersytet Trzeciego Wieku

Diabli: Kornelia i Julianna

Mefistofel:  Tomasz Siemion, Teatr Księżnej Doroty

Głos w Powietrzu: Ewa

Chór Aniołów: Justyna Hermaszuk i Bożena Maksymowicz, Biblioteka, Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Archanioł: Malwina

Kordian: Kuba Marczenia, Teatr Księżnej Doroty

                                                                                          (Foto: Jan Mazur)

Za współpracę, wsparcie i zaangażowanie serdecznie dziękujemy żagańskiemu Oddziałowi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i podopiecznym oraz ich rodzicom. Dziękujemy aktorom Teatru Księżnej Doroty: Tomaszowi Siemionowi i Kubie Marczeni oraz pani Stanisławie Szczepanik z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Milenie Siemiątkowskiej z zespołu Nocturnal Haze za występ muzyczny.  Dziękujemy Żagańskiemu Pałacowi Kultury, panu Jankowi Mazurowi i panu Andrzejowi Domaszewiczowi za zdjęcia i filmy oraz za relację pani Małgorzacie Trzcionkowskiej z „Gazety Lubuskiej”

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Uczestników Narodowego Czytania, czyli do tych wszystkich tych osób, które ten sobotni późny wieczór mogły zaplanować i spędzić inaczej, a postanowiły przeżyć z nami tą piękną literacką przygodę J

Pani Honorata zadeklarowała współpracę przy przyszłorocznym Narodowym Czytaniu utworów Jana Kochanowskiego :-) Już się cieszymy! :-)



(Foto: Jan Mazur)






środa, 11 września 2024

Kiermasz Książki - Festyn pod kościołem Św. Krzyża 2024

W niedzielę, 8 września, jak co roku podczas XVII Festynu Parafialnego pod kościołem Św. Krzyża organizowanego przez Parafię św. Józefa na Moczyniu, sprzedawałyśmy książki podarowane przez czytelników. Piękna pogoda, muzyka, dobre jedzonko i loteria więc i uczestników dużo. Nasz Kiermasz oczywiście cieszył się powodzeniem i sprzedałyśmy dużo książek. Zebraną za nie kwotę (711 zł) przekazałyśmy Organizatorowi Festynu z przeznaczeniem na remont jednego z najpiękniejszych żagańskich zabytków, kościoła p.w. Świętego Krzyża.




środa, 4 września 2024

Tak sobie dziergamy! Biblioteczny Klub Rękodzieła DZIERGANKI

Tak sobie dziergałyśmy 27 sierpnia i 03 września 2024 r. :-) 

Pracujemy na pełnych obrotach, dziergamy i z radością się spotykamy w każdy wtorek :-) Przybywa nam mniejszych i większych atrakcyjnych torebek, aplikacji w kształcie kwiatków, saszetek. Wydłużają się firanki i serwetki. Cieszymy się, wymieniamy doświadczeniem i z przyjemnością pokazujemy :-)