środa, 18 września 2024

Narodowe Czytanie 2024 w Żaganiu

Po raz 13. w całym kraju i w różnych miejscach na świecie, tam gdzie są Polacy: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, w całej Europie, w Afryce, na wschodzie: w Kazachstanie, Uzbekistanie, w Chinach, w Ameryce Południowej i w Australii odbywa się piękna akcja promująca polską literaturę klasyczną. Narodowe Czytanie zainicjowane zostało w roku 2012 przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Od roku 2015 honorowy patronat nad akcją sprawuje para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

(Foto: Jan Mazur)

Lekturą tegorocznej edycji jest dramat Juliusza Słowackiego Kordian. Oficjalnie akcja odbyła się 7 września, ale w różnych miejscach czytany jest w innych terminach.

W Żaganiu Narodowe Czytanie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta  Żagań Sławomira Kowala w sobotę, 14 września w Sali Inter Żagańskiego Pałacu Kultury. Wydarzenie powstało dzięki współpracy Biblioteki, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Żagańskiego Pałacu Kultury i aktora i reżysera Teatru Księżnej Doroty Tomasza Siemiona.

(Foto: Jan Mazur)

Wszystkich, którzy postanowili spędzić ten wieczór z nami i wziąć udział w pięknym literackim wydarzeniu, powitała pani Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak. W swoim słowie wstępu przytoczyła fragment listu Prezydenta Andrzeja Dudy:

„Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.

Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.

                                                                                            (Foto: Jan Mazur)

Żagański Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci reprezentowali: Honorata Matusiak-Dzimińska i Mariusz Linkiewicz. Pani Honorata wprowadziła wszystkich w klimat Kordiana i przedstawiła Obsadę żagańskiej odsłony dramatu Juliusza Słowackiego:

Czarownica: Julia

Szatan: Zuzanna

Astaroth: Sławomir Kowal, Burmistrz Miasta Żagań

Gehenna: Stanisława Szczepanik, Uniwersytet Trzeciego Wieku

Diabli: Kornelia i Julianna

Mefistofel:  Tomasz Siemion, Teatr Księżnej Doroty

Głos w Powietrzu: Ewa

Chór Aniołów: Justyna Hermaszuk i Bożena Maksymowicz, Biblioteka, Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Archanioł: Malwina

Kordian: Kuba Marczenia, Teatr Księżnej Doroty

                                                                                          (Foto: Jan Mazur)

Za współpracę, wsparcie i zaangażowanie serdecznie dziękujemy żagańskiemu Oddziałowi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i podopiecznym oraz ich rodzicom. Dziękujemy aktorom Teatru Księżnej Doroty: Tomaszowi Siemionowi i Kubie Marczeni oraz pani Stanisławie Szczepanik z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Milenie Siemiątkowskiej z zespołu Nocturnal Haze za występ muzyczny.  Dziękujemy Żagańskiemu Pałacowi Kultury, panu Jankowi Mazurowi i panu Andrzejowi Domaszewiczowi za zdjęcia i filmy oraz za relację pani Małgorzacie Trzcionkowskiej z „Gazety Lubuskiej”

Serdeczne podziękowania kierujemy również do Uczestników Narodowego Czytania, czyli do tych wszystkich tych osób, które ten sobotni późny wieczór mogły zaplanować i spędzić inaczej, a postanowiły przeżyć z nami tą piękną literacką przygodę J

Pani Honorata zadeklarowała współpracę przy przyszłorocznym Narodowym Czytaniu utworów Jana Kochanowskiego :-) Już się cieszymy! :-)



(Foto: Jan Mazur)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz