czwartek, 20 grudnia 2012

Betlejemskie Światło Pokoju

     Od ponad 20 lat na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia zaczyna się sztafeta z Betlejemskim Światłem Pokoju. 16 grudnia słowaccy skauci przekazali je harcerzom i harcerkom i dzięki nim dotarło do Krakowa, Częstochowy, Gdańska i wielu innych miast w Polsce. W tym roku hasło przewodnie to
Odważ się być dobrym!
      Wędrówka Betlejemskiego Światła Pokoju  będzie trwać aż do 24 grudnia, kiedy to jako symbol miłości, nadziei i pokoju trafi na wigilijne stoły. Nie zatrzyma się w Polsce. Harcerze przekażą je organizacjom skautowym z Kaliningradu, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Odbiorą go od nich również drużyny z Danii. 
     Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w Linz w Austrii  w ramach bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących pod hasłem "Światło w ciemności", propagowanych przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją przejęli skauci roznosząc Ogień z Betlejem do różnych instytucji. Każdego roku jedno z działających charytatywnie dzieci odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Mimo konfliktów politycznych, na czas odpalania Światła zawieszane są działania zbrojne. Jeśli ze względu na konflikt militarny między Palestyną a Izraelem nikt z Austrii nie mógł go odebrać, to dzieci palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu lub Wiednia. Do Wiednia Płomień przylatuje austriackimi liniami lotniczymi na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia i podczas uroczystości ekumenicznych przekazywany jest mieszkańcom miasta oraz organizacjom skautowym z wielu krajów europejskich. 
     Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie or 1991 r. i tradycyjnie już, przekazanie Światła odbywa się na przemian raz w Polsce raz na Słowacji.

(Źródło: http://swiatlo.zhp.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz