poniedziałek, 17 czerwca 2013

710 - lecie Samorządu w Żaganiu

   710 lat  liczy sobie  pergamin zapisany w języku łacińskim, wystawiony 21 czerwca 1303 r. i jest najstarszym znanym dokumentem, na którym wzmiankowany jest burmistrz żagański. Najstarszy dokument, na którym wymienione jest nasze miasto pochodzi z roku 1202 i na tej podstawie w roku 2002 obchodzono 800 - lecie Żagania.     Wg pisma sporządzononego przed 710 laty, można więc rzec, że 
                                 21.06.2013 r. przypada 710 - lecie Samorządu żagańskiego
    Wystawcami historycznego dokumentu są: sędzia żagański Berwicus oraz burmistrz żagański Hertelinus z Jelenina, którzy poświadczają, że Juetha, wdowa po sołtysie Merkelinie, przekazała swojemu synowi Berlinusowi, położony przy mieście folwark św. Anny wraz ze wszystkimi należnościami wolnymi od obciążeń. Dokument w dalszej treści zawiera jeszcze pewne zastrzeżenia, wymienieni są też inni świadkowie tego zapisu. Oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.
     Kopię tego i innych dokumentów dotyczących historii Żagania można zobaczyć w książce wydanej w 2011 r. przez Urząd Miasta Żagań i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze REGESTA FONTIUM SAGANENSIUM, opracowanej przez Adama Górskiego i Beatę Grelewicz, dostępnej w Czytelni Ogólnej Biblioteki. 


(Źródło:  Regesta fontium Saganensium, opr.: Adam Górski i Beata Grelewicz) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz