piątek, 2 sierpnia 2013

Carl Weisflog

   185 lat temu, dokładnie 14.07.1828 r. w uzdrowisku w Cieplicach, po wielu latach choroby, zmarł Carl Weisflog.
    Urodził się w Żaganiu 27.12.1770 r. jako syn miejscowego nauczyciela i dyrektora szkoły protestanckiej. Uczył się w jeleniogórskim gimnazjum i ukończył je z bardzo dobrymi wynikami. Później podjął najpierw studia teologiczne, ale zmienił zdanie i studiował prawo na uniwersytecie w Królewcu. Po studiach pracował jako referent w Tylży i Kłajpedzie. W roku 1802 wrócił do rodzinnego Żagania i objął stanowisko sędziego, a w roku 1827 dyrektora Sądu Miejskiego.
  Carl Weisflog znany był również ze swojej twórczości literackiej, a pisać zaczął dopiero w wieku ok. 50 lat. W jego utworach pojawiają się akcenty regionalne. Wyczuwa się w nich również zamiłowanie do botaniki, bowiem zawierają dużo bardzo szczegółowych opisów przyrody. Ta drobiazgowość jest cechą charakterystyczną dla jego pisarstwa. W twórczości Carla Weisfloga niemalże regularnie pojawiają się tematy muzyczne, a to dlatego, że był również utalentowanym pianistą i żywo interesował się muzyką. Skomponował nawet, oprócz kilku mnieszych dzieł, operę Dwóch mieszkańców Marsylii. Wzorował się na E.T.A. Hoffmanie, którego dzieła jak i sama postać zajmują dużo miejsca w jego utworach. Pisane przez niego nowele i opowiadania były dobrze znane publiczności czytającej, oceniane i recenzowane przez innych współczesnych mu pisarzy. Jednak szybko został zapomniany. Ponowne zainteresowanie jego utworami wzrosło w latach 30. XX wieku. Wówczas dzieła Carla Weisfloga czytane były zarówno przez mieszczan jak i arystokrację.
   Dzisiaj dorobek literacki Carla Weisfloga z Żagania stanowi zapomnianą część śląskiej historii kultury, choć dostarcza badaczom wielu informacji gł. o Jeleniej Górze i Cieplicach, oraz szczegółowych opisów Karkonoszy.

(Żródła: Henk J. Koning, Carl Weisflog (1770-1828) - pisarz biedermeirowski z Żagania w: Żagań w historii Śląska, pod red. Wernera Beina i Hieronima Szczegóły, s. 79-84 ; Roman A. Haczkiewicz, Spacerem po Żaganiu;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz