wtorek, 17 czerwca 2014

Co nowego w e-usługach WiMBP w Zielonej Górze - Seminarium Powiatowe

     Zmiany, zmiany... W zakresie usług dla społeczeństwa informacyjnego dzieje się bardzo dużo. Najczęściej łącznikiem między "e-nowinkami",  a ich użytkownikami są bibliotekarze. Udział w kursach i szkoleniach stanowi  nieodłączny element naszej pracy na rzecz podniesienia poziomu usług bibliotecznych.
     W Czytelni Ogólnej odbyło się wczoraj Seminarium Powiatowe dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych z terenu powiatu żagańskiego. Organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze.
     Gości przywitała pani Dyrektor Magdalena Śliwak. Kilka słów powitania do uczestników seminarium skierowała również Starosta powiatu żagańskiego Anna Michalczuk. Z uznaniem, o szerokiej działalności naszej Biblioteki mówił Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Żagań Zbigniew Białkowski.
     Obecni na spotkaniu bibliotekarze wysłuchali wykładu prof. UZ dr hab. Magdaleny Hawrysz. Pani profesor przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu Język jako klucz do współpracy. Status i prestiż języka sąsiada w polsko-saksońskim regionie przygranicznym
     Kolejnym punktem programu było zapoznanie pracowników bibliotek powiatu żagańkiego z najnowszą wirtualną ofertą i e-usługami WiMBP w Zielonej Górze. O Wirtualnej Czytelni Norwida jako bogatym zasobie wiedzy i informacji mówił pan Jarosław Głuszek z Czytelni Ogólnej WiMBP. Zmiany na stronie internetowej oraz Portal news365 jako narzędzie komunikacji lokalnej zarówno dla bibliotekarzy, mieszkańców regionu jak i szczególną ofertę dla dziennikarzy przedstawił szczegółowo dr Dawid Kotlarek - Kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki WiMBP. 
     Na koniec pani Monika Simonjetz z DBAiM WiMBP omówiła Program Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" Priorytet 1.
     Atrakcją spotkania było zwiedzanie naszego Pałacu Książęcego z przewodnikiem.Z e-usługami WiMBP można zapoznać się w zakładce e-usługi tutaj. Prace nad niektórymi jeszcze trwają, ale już wkrótce będą dostępne, a część z nich może być zrealizowana wyłącznie za pośrednictwem bibliotek. Zapraszam do korzystania :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz