poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Paracynamon Dany Newelskiej w DKK dla dorosłychW marcu (dokładnie 31) na spotkaniu DKK dyskutowałyśmy nad książką Dany Newelskiej z Lubska Paracynamon.  W spotkaniu wzięła udział sama autorka, co było dla nas miłym akcentem i niespodzianką. Pani Dana Newelska okazała się osobą bardzo otwartą, sympatyczną, komunikacyjną i z poczuciem humoru. Chętnie odpowiadała na nasze pytania, podejmowała różne tematy. To bardzo ułatwiało nam wyrażanie swoich opinii.  Także nasze uwagi krytyczne przyjmowała ze zrozumieniem. Przeważały jednak opinie jak najbardziej pozytywne.

Miło było nam gościć debiutującą autorkę powieści o kobietach i dla kobiet. Pani Danie Newelskiej życzyłyśmy sukcesów i oczywiście czekamy na kolejną książkę, którą już pisze.

Paracynamon to debiut literacki Dany Newelskiej. Już sam tytuł książki jest zagadkowy i budzi zaciekawienie. Bohaterka powieści, Barbara, kobieta po przejściach, matka dorosłego syna to kobieta bystra, spostrzegawcza, delikatna i silna jednocześnie. Po rozwodzie, wspierana przez syna,  zaczyna nowy rozdział swojego życia.  Barbara pragnie być kochana. Tęskniąca za uczuciem i szczęściem z mężczyzną idealnym kobieta zakłada profil na portalu randkowym. Tam poznaje Maurycego i po kilku spotkaniach z nim jest pełna optymizmu względem dalszej przyszłości tego związku. Tymczasem… Maurycy okazuje się zwykłym oszustem matrymonialnym. Barbara nawiązuje kontakt z innymi ofiarami swojego przewrotnego partnera i wspólnie knują przeciw niemu intrygę. Podjęte działania są dobrze zaplanowane. Maurycy ma zostać ukarany. A kara ma być dotkliwa.
Paracynamon to współczesna powieść o kobietach dla kobiet, lekka i pełna humoru. Jest w niej dużo fajnych zwrotów, wyrażeń i powiedzeń. Ma sprawną, zwartą narrację w pierwszej osobie, przez co jakby szybciej „wciąga” do dalszego czytania. Autorka nie boi się nazywać uczuć i emocji przeżywanych przez bohaterkę powieści. Tempo następujących po sobie zdarzeń wydaje się idealne, z niczym nie przesadza. Wyraźnie daje się zaobserwować przypisaną bohaterce wnikliwość obserwacji życia, różnych sytuacji. Uważam, że książka jest pogodna i pełna optymizmu, może pełnić rolę lektury psychoterapeutycznej. Czyta się ją bardzo dobrze i jest jak najbardziej godna polecenia. 
                                                                 Janina Marszewska – Klubowiczka                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz