czwartek, 10 października 2019

Noc Bibliotek 2019 - Spacer po mieście śladami Papuszy


Na Noc Bibliotek 2019 zaplanowaliśmy spacer po mieście śladami Papuszy - Żagański Szlak Papuszy

Do poprowadzenia nas śladami naszej Patronki zaprosiliśmy żagańskiego regionalistę, pana Stanisława Byczkowskiego.
Spotkaliśmy się 5 października o godz. 17.00 w Czytelni Ogólnej, gdzie bibliotekarka opowiedziała zebranym o Papuszy. 

Kim była, jak się nazywała, czym wpisała się w historię naszego miasta?

Bronisława Wajs - Papusza (1908 - 1987). Portret autorstwa żaganianki Elwiry Pawłowicz.

W oparciu o książkę Bronisława Wajs – Papusza (1908-1987) – biografia i dziedzictwo wydaną w roku 2017 przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim pod red. Dariusza A. Rymara, pokazała parę wizerunków Papuszy, cygańskiej poetki, która kilka lat mieszkała i tworzyła w Żaganiu. Poznaliśmy też  nieznane nam bliżej fakty z jej życiorysu jak np. właściwą datę urodzenia (17.08.1908 r. w Sitańcu koło Zamościa) oraz dowiedzieliśmy się jakie było z tą datą zamieszanie i jak pan Rymar - dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. ostatecznie ustalił gdzie i kiedy urodziła się Papusza i do jakich dokumentów dotarł. Poznaliśmy treść metryki urodzenia przetłumaczonej  na język polski, bowiem oryginał w języku rosyjskim znajduje się w Archiwum Państwowym w Zamościu.  Dowiedzieliśmy się też, jak ostatecznie ustalona została sporna  data zamążpójścia Bronisławy Zielińskiej (Papuszy) za Dionizego Wajsa, jakie były jej relacje z adoptowanym synem Władysławem zwanym Tarzanem.




Bardzo istotnymi dla nas, żaganian, faktem było podanie adresów jej zamieszkiwania w naszym mieście i okresów, w których była pod nimi zameldowana. Papusza mieszkała w Żaganiu na ul. Asnyka 8/3, następnie na ul. Rybackiej 33, oraz kolejno na ul. Szprotawskiej 60/33 i Szprotawskiej 53.



Nasyceni nową wiedzą o Patronce naszej Biblioteki ruszyliśmy pod przewodnictwem pana Stanisława Byczkowskiego na spacer ulicami miasta. Siąpiący od rana deszcz usiłował nam przeszkadzać, ale nikogo to nie zniechęciło. Poszliśmy, choć było mokro, zimno i szybko zapadał zmrok. Zrezygnowaliśmy tylko z wędrówki aż na ul. Asnyka, ale pan Stanisław opowiadał nam bardzo ciekawie o istniejących i nieistniejących już budynkach i innych obiektach na ul. Szprotawskiej, Libelta i Rybackiej. Wskazał też, gdzie stały kiedyś budynki, w których mieszkała na ul. Rybackiej i na ul. Szprotawskiej.



Kiedy zrobiło się zupełnie ciemno wróciliśmy do Czytelni na film familijny o przyjaźni psa i chłopca pt. Ptyś i Bill, udostępnionego do wyświetlenia w ramach udziału w akcji Noc Bibliotek 2019.



Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej V edycji krajowej Nocy Bibliotek oraz naszej, nieco starszej, bo już XI. Dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym za to, że byli z nami, chcieli bliżej poznać jedną z ciekawszych postaci z historii Żagania.



Dziękujemy panu Stanisławowi Byczkowskiemu za poświęcony nam czas oraz ciekawostki i fakty dotyczące miejsc związanych z Papuszą. A panu Jankowi Mazurowi dziękujemy za fajne fotki ze spotkania.


Książka Bronisława Wajs - Papusza (1908-1987) - biografia i dziedzictwo dostępna jest w Czytelni Ogólnej w godzinach pracy Biblioteki. Nie podlega wypożyczaniu na zewnątrz.
Zapraszamy do czytania na miejscu, w Czytelni 😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz