niedziela, 3 lutego 2013

Artystyczny Pejzaż Żagania - wernisaż wystawy malarstwa Gustawa Lisa 2010-2012 "Z natury"

   31 stycznia 2013 r. w Czytelni Ogólnej odbył się wernisaż wystawy malarstwa żagańskiego plastyka Gustawa Lisa z lat 2010 - 2012. Część obrazów wyeksponowano na ścianach, a część w sposób nietypowy, bo wraz ze sztalugami na regałach. Pan Gustaw oczywiście czynnie uczestniczył w przygotowaniu wystawy, a efekt końcowy pewnie niespotykany. Mili Goście dopisali, impreza udana, a obrazy można oglądać do końca kwietnia, a może i dłużej. 
   Po prezentacji Pana Lisa nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów uczniom i nauczycielom żagańskich szkół gimnazjalnych, którzy wzięli udział w Konkursie na Małą Formę Literacką.

Gustaw Lis mieszka i tworzy w Żaganiu. Oddaje się malarstwu, rysunkowi, pasjonuje go również fotografia. Wśród swoich prac posiada również małe formy graficzne - ekslibrisy. Posiada bogatą kolekcję eklibrisów artystów z całego kraju. Jest absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie oraz Instytutu Sztuki i Kultury Zielonogórskiego. Uczył plastyki w Szkole Podstawowej nr 7, pracował też jako instruktor i organizator wystaw w Żagańskim Pałacu Kultury. Za swoją działalność kulturalną został wyróżniony tytułem Żaganianina Roku 2005. Bierze udział w licznych wystawach i plenerach.
"Obrazy Gustawa Lisa są zaproszeniem do swiata, gdzie natura współistnieje w harmonii z architekturą. proponuje nam malarstwo przejrzyste i zrozumiałe, ponieważ jest opowieścią o konkretnych miejscach, które autor chce uwiecznić. Składając hołd naturze, jako niewyczerpanemu źródłu sztuki, udowadnia przy tym, że obraz jest wartością niezależną i podległą wyobraźni malarza". (Beata Chudy, Katalog wystawy Pejzaż jeszcze optymistyczny).
Malarstwo traktuje jako hobby i sposób na odpoczynek. Najbardziej lubi malować farbą olejną. Wszystkie przedstawione na wystawie obrazy wykonane zosłały z natury. Pejzaże malował w plenerze, natomiast przedmioty martwej natury pochodzą z jego bogatego, jak sam mówi, lamusa.


    (Róże, własność prywatna pani Zofii Zawadzkiej)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz