piątek, 15 lutego 2013

Światowy Dzień Kota - 17 lutego


17 lutego we Włoszech od 1990 roku oraz w Polsce od roku 2006 swoje święto mają koty. Światowy Dzień Kota obchodzony jest też w innych krajach: w Rosji - 1 marca, w Stanach Zjednoczonych - 29 października, w Wielkiej Brytanii - 8 sierpnia, we Włoszech od 2007 roku także Dzień Czarnego Kota  - 17 listopada. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Kota obchodzony był za sprawą miesięcznika "Kot". Psy również mają swoje święto, ale w innym terminie.
Psy są wierne i oddane. Kotom zarzuca się, że nie są tak mocno związane ze swoim właścicielem, ale to nieprawda. Kot też przywiązuje się do nas, tylko inaczej to okazuje. Trzeba mu tylko na to pozwolić szanując jego odrębność. Koty, szczególnie te, które mieszkają z nami w domu, podpatrują nasze zwyczaje i próbują je naśladować. Można o nich książki pisać.
Witold Gombrowicz
                                         "Pies i kot to pod względem ewolucyjnym bracia." - pisze Dorota Sumińska w książce Szczęśliwy kot - ale przez miliony lat zmieniły się ich zwyczaje i wygląd. Trudno powiedzieć czy to kot sam zbliżył sie do człowieka czy też człowiek zauwważył jego przydatność w walce z gryzoniami, które przyciągała gromadzona przez ludzi żywność.  Szczątki pierwszych udomowionych kotów znaleziono w jaskiniach ludzi pierwotnych, a 3000 lat p.n.e. strzegły magazynów żywności w Egipcie, co doprowadziło do uznania ich za święte. W Europie jeszcze w X wieku koty były rzadkością. Najpierw ceniono je jako pogromców gryzoni, a później za swą tajemniczość, samotne polowania i nocny tryb życia posądzono o złe skłonności. Zupełnie niesłusznie. Nie są też takim zagrożeniem dla kobiet ciężarnych, szczególnie te niewychodzace na zewnątrz. Bardziej niebezpieczny dla przyszłych mam jest kontakt z surowym mięsem.                              

Koty to przesympatyczne zwierzaki. Nie są samotnikami i lubią nasze towarzystwo. Koty lubią i pisarze i bibliotekarze :-) I koty lubią książki :-) 
Napisali o kotach:
Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby na tym człowiek, a stracił kot. Mark Twain
Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem natury.  Leonardo da Vinci

                    
                                                                        
Stephen King
"Żeby człowiek nie myślał, że jest doskonały i żeby nie miał złudzeń, że się z Bogiem zbratał, że wszystkie mu zwierzęta będą się kłaniały i uznają, że właśnie on jest panem świata - żeby więc człowiek nie wpadł w samouwielbienie, by poznał jak ułomna jest jego istota Bóg dał mu przykazania, rozum i sumienie, a gdy to nie pomogło wtedy stworzył kota". (Franciszek J. Klimek) 
                                                                                                    

Czy dom bez kota - najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego - zasługuje w ogóle na miano domu? (Mark Twain)  
                                                                                                           

Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowa, pieszczoty i miłość ze strony człowieka; a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej.  Eugen Skasa - Weiss
                                                                                                    
Ernest Hemingway                            
(Źródło: http://booklips.pl ; http://pulowerek.pl ; http://www.mruczek.net ; Dorota Sumińska, Szczęśliwy kot)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz