poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Lesley Lokko i jej Gorzka czekolada w DKK


     Na czwartkowym (24.04.2014) spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych dyskutowałyśmy o książce Lesley Lokko Gorzka Czekolada.

    Gorzka czekolda to rozgrywająca się w różnych częściach świata powieść obyczajowa o poszukiwaniu miłości i akceptacji. Trzy młode dziewczyny dorastające w różnych warunkach. Wszystkie spragnione miłości i uwagi osób najbliższych i wszystkie zmuszone do dokonywania wyborów, które wydają się zależne od wcześniejszych doświadczeń i środowiska, w jakim zostały wychowane. Laura, jej służąca Ameline i rozpieszczona, wychowana w przepychu Melanie. Laura, od początku jest mocno związana z ukochaną Ameline, Melanie natomiast… przez długi czas trudno powiedzieć jaka jest jej rola, czytelnik domyśla się tylko, że w końcu musi się z nimi spotkać. Powieść wielowątkowa, obszerna w treści, opisuje bowiem kilkanaście lat życia tych kobiet. Szczególnie dużo dzieje się w życiu Laury stąd odnosi się wrażenie, że wysuwa się jakby na plan pierwszy.

     Książka nie nuży długimi opisami, nie wyciska łez. Autorka potrafi zainteresować czytelnika losami swoich bohaterek, ich wzlotami i upadkami, zmusza do zastanawiania się nad konsekwencjami dokonywanych przez nie wyborów, nad tym jak dalej potoczą się ich losy. Mimo nagromadzenia wydarzeń, fabuła jest sprawnie skonstruowana, a łagodne przejścia pomiędzy miejscami akcji oraz łądny język sprawiają, że czyta się ją z przyjemnością. 

      Chętnie przeczytamy inne powieści Lesley Lokko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz