sobota, 17 maja 2014

Tydzień Bibliotek 2014 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

     XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem Czytanie łączy pokolenia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zapoczątkowało spotkanie z nauczycielem-bibliotekarzem Barbarą Stawarz z Biblioteki Pedagogicznej. Zaproszone przedszkolaki miały przyjemność wysłuchać  czytanych przez panią Basię bajek Baba Jaga na deskorolce, Tytus w cyrku


     Następnego dnia to Biblioteka wyruszyła do przedszkoli oczywiście razem z bohaterami książek dobrze znanym maluchom. Mali czytelnicy spisali się na medal, z radością wysłuchali o nowych przygodach ulubieńców  i odważnie odpowiadali na zadawane pytania dotyczące treści bajek.        


     Europejska noc w Bibliotece – to kolejna już noc spędzona w Bibliotece z naszymi czytelnikami. To atrakcyjne i długo wyczekiwane przez dzieci i młodzież wydarzenie rozpoczęło się 9 maja 2014 r. o godz. 20.00, a skończyło następnego dnia rano. Punktualnie i z wypiekami na twarzy stawili się wszyscy uczestnicy tego wydarzenia.


     Za sprawą literatury dostępnej w naszym księgozbiorze przeżyliśmy ciekawą podróż po stolicach państw członkowskich Unii Europejskiej. Młodzi czytelnicy byli zafascynowani tym, czego mogli się dowiedzieć. Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich była wizyta pana  Zbigniewa Popiela, który podzielił się z nami swoją bogatą  wiedzą na temat naszego miasta. Ukoronowaniem wieczoru było nocne zwiedzanie komnat Pałacu Książęcego, a Pan Zbigniew z entuzjazmem  odpowiadał na mnóstwo pytań. Kiedy nastała pora snu, po tak fascynujących opowieściach nikt z nas nie mógł zasnąć . Szepty i rozmowy ustały dopiero kiedy zaczęło świtać.


Gościem specjalnym była nasza rodzima pisarka Katarzyna Zychla.  Autorka zafundowała młodzieży istną burzę mózgów, przeczytała fragmenty swojej najnowszej powieści Malina, wyluzuj! oraz odpowiedziała na wszystkie zadawane pytania. Pani Kasia opowiedziała nam o ludziach, których spotyka na swojej drodze i którzy często są inspiracją do napisania nowej książki. Po spotkaniu wiele osób zadeklarowało swoje przyjście do Biblioteki po książki bohaterki spotkania.


     Kredką i pędzlem maluję poezjępod tym hasłem odbyło się spotkanie, na którym dzieci wykazały się swoimi zdolnościami plastycznymi. Naturalnie nikt nie miał z tym problemu, a zadaniem było zilustrowanie wierszy znanych poetów. 


     Czy w Bibliotece znajdzie się „kawałek” miejsca w którym spokojnie można poczytać? Oczywiście! Grupka młodzieży spokojnie usiadła przy stole i tam czytała małym adeptom zamiłowania do literatury. Natomiast młodsi woleli ustronne miejsca np. materace w kącie.


     Biblioteka dla przedszkolaków przygotowała prezentację multimedialną „650 lat w służbie książki”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały transformację książki, począwszy od lat przed naszą erą aż do dnia dzisiejszego, gdzie królują liberatura i ebooki.  


     Zakończeniem Tygodnia Bibliotek było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Rok Czytelnika”. Konkurs wzbudził olbrzymie zainteresowanie, bo wpłynęło aż 66 prac plastycznych. Wszystkie prace były ciekawe, komisja konkursowa miała trudne zadanie.

Po długich negocjacjach nagrodziła następujące osoby:

I  miejsce     –  Maja Bałuszek, kl. V, PSP Nr 1
II  miejsce   – Piotr Charęza, kl. V, PSP Nr 1
III miejsce   – Małgosia Myczkowska, kl. IV, PSP Nr 7
wyróżnienie – Oliwier Frątczak, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Kamil Kosmatka, kl. V, PSP Nr 1
wyróżnienie – Katarzyna Głowacka, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Oliwier Trzciński, kl. IV, PSP Nr 1
wyróżnienie – Paulina Rutkowska, kl. V, PSP Nr 7
                                                                                                           Alicja PtasińskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz