piątek, 10 października 2014

Dzień Seniora 2014

     Dzień Seniora w Bibliotece odbył się jako jeden z punktów planu Żagańskiego Tygodnia Seniora w ramach obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniora. W tym roku Biblioteka dla Seniorów przygotowała dwie imprezy kulturalne. Pierwszą był wernisaż wystawy ekslibrisów Ryszarda Łomańskiego w Galerii Ekslibrisu mieszczącej się w holu Pałacu Książęcego przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych, a drugą - ballady Leonarda Cohena w wykonaniu Kuby Michalskiego.

     Galeria Ekslibrisu powstała z inicjatywy żagańskiego artysty plastyka i działacza kulturalnego Gustawa Lisa. Znaki książkowe prezentowane w Galerii pochodzą z bogatych zbiorów Pana Gustawa. Podczas wczorajszego wernisażu Gustaw Lis wprowadził obecnych w tematykę ekslibrisu, jego historii, zaznaczył również, że za dwa lata będziemy obchodzić 500 - lecie ekslibrisu polskiego. Przedstawił również biogram artystyczny autora prezentowanych do końca października ekslibrisów.

Gustaw Lis - pomysłodawca i kurator wystaw w Galerii Ekslibrisu. Foto: Jan Mazur

     Po obejrzeniu wystawy i poczęstunku uczestnicy spotkania udali się do Sali Familijnej na koncert zorganizowany przez Bibliotekę i spółkę miejską Pałac Książęcy. Tam Pani Dyrektor Biblioteki Magdalena Śliwak złożyła wszystkim serdeczne życzenia z okazji Dnia Seniora i przedstawiła zaproszonego gościa.

     Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Z żoną Anetą założył zespół „Cotton Cat”. Nagrał z nim pięć płyt. Jego piosenki uzyskały wyróżnienia na festiwalu OPPA, a w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. W roku 2011 wydał płytę „Podróż”, na której zamieścił własne kompozycje do wierszy wielkich poetów m.in. Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza i Baudelaire’a. W 2012 ukazał się album z piosenkami Kaczmarskiego, zaś w roku ubiegłym płyta z utworami Cohena – znakomitego kanadyjskiego poety i piosenkarza, obchodzi w tym roku 80-te urodziny. W programie koncertu usłyszeliśmy kilkanaście jego ballad w polskich tłumaczeniach, w tym oczywiście „Alleluja”, „Zuzanna”, „Słynny niebieski prochowiec” i „Tańcz mnie po miłości kres”.  Koncert zakończył się brawami publiczności na stojąco, bisem i rozdawaniem autografów przez Kubę Michalskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz